A přemýšleli jste taky nad možným pohledem druhé strany? Já být obchodníkem, tak trvám na předvedení v obchodě při převzetí. Jako zákazník na tom trvám totiž taky. Pokud si to zákazník předvést nenechá, pak za takovéto vady nemůže nést odpovědnost prodejce. Z toho vyplývá i odpovědnost nákladů s reklamací spojených.
Jistě, pro mnoho z nás (i pro obchodníky) je stávající způsob výhodný. Leč kdyby došlo na lámání chleba, je tu několik zákonů (které, jen tak mimochodem, jsou nadřazené jakýmkoli smlouvám, VOPkám, ujednáním ap.), pak by se zřejmě prodejce z odpovědnosti částečně, nebo zcela vyvinil.
Jsou věci, které lze v prodejně předvést a které nikoli. Na TV si nechám předvést, že je celá, že jde zapnout a že funguje DO. S pračkou by to bylo asi složitější. Podle toho se také rozlišují vady zjevné a vady skryté. Jestli se nepletu. Tento případ je vadou zjevnou, kterou, dle mé logiky, měl zákazník odhalit při převzetí zboží. Jestliže to nezjistil při převzetí zboží, pak si ji mohl způsobit sám, např. při dopravě. Jestliže převzetí proběhlo jak je tu popsáno, pak je to na vrub zákazníka. Dodavatel je jistě schopen prokázat odpornou manipulaci při dopravě, stějně jako výrobce.
No... kapku jsem se rozepsal, ale zkustě občas na věci pohlížet i z druhé strany.
Nikoho neobviňuji že to rozbil a gratuluji ke koupi i k úspěšné reklamaci. Jen se mi nelíbí tvrzení, \"že by to měli uznat\"... proboha proč?
[upravil dne 23.12.2010 00:40 Edison]