Mám dotaz z oblasti bankovní, snad někdo poradí, třeba nějaký právník, nebo zaměstnanec banky
Známí řeší problém. Mají byt, kde není doplacená hypotéka (800 000 Kč) a chtějí do rodinného domu. Mají vyhlídnutý jeden za 1 500 000 Kč, jenže je na něm exekuční příkaz (majitel dluží finančáku, sociálce, bance ... celkem za 290 000 Kč). Realitka jim řekla, že musí nejdříve složit hotově 290 000 Kč, aby mohla být nemovitost odblokována k převodu, až potom jim banka poskytne hypotéku na nemovitost.
Zdá se nám to jako blbina, proč banka nepůjčí celou požadovanou částku a ve smlouvě bude zakotveno, že na nemovitosti bude hypotéka. Sehnat těch 290 000 Kč není sice jednoduché, ale dalo by se to, jenže může se stát, že v pondělí uhradí dluh a majitel si ten den něco koupí a nemovitost a v úterý bude opět zastavena, dluh bude mít uhrazen a bude vysmátý. A nebo prostě po uhrazení dluhu řekne, že to neprodá. Ač bude sepsána nějaká smlouva, tak by se o ty peníze museli soudit.
Navíc jim bylo řečíno, že když budou chtít prodat ten svůj byt, tak nový majitel musí v hotovosti zaplatit těch 800 000 Kč - by mě zajímalo, kdo je má doma v šuplíku.
Poradí někdo, jak to v těchto situacích funguje?