Přejít na obsah
test

Závod v Sebringu


Supetr
 • Účast týmu Peugeot Total ve dvanáctihodinovém závodě na okruhu v Sebringu s jedním vozem 908 HDI FAP měla již od začátku jasný záměr: podrobit se dalšímu přípravnému testu na závod, kterému značka přikládá v roce 2008 prioritní význam - legendárním 24 hodinám v Le Mans. Testování dopadlo pro všechny zúčastněné členy týmu úspěšně a i přes technické problémy se Peugeot 908 udržel více než dvě hodiny na vedoucí pozici a zajel nejlepší kolo závodu.

  První pilot Peugeotu - Nicolas Minassian byl zklamán ze ztráty vedoucí startovní pozice, o kterou přišel z důvodu zrušení kvalifikačního závodu z předchozího dne, a proto se zařekl, že vyrazí do první zatáčky jako první. A před nevěřícnými zraky celého týmu Peugeot Total svou sázku skutečně vyhrál. Po skvělém nástupu dokázal tento Francouz, střídaný Portugalcem Pedro Lamy a krajanem Stéphanem Sarrazinem, zvyšovat každé kolo náskok vozu 908 HDI FAP vůči konkurenci až na téměř 35 vteřin na konci prvních dvou hodin závodu.

  O 52 minuty později se ovšem projevil únik v hydraulice, což přinutilo Stéphana Sarrazina zajet na delší přestávku do boxu. Nehledě na devět ztracených kol, vyrazil Francouz se vší vervou znovu na trať a vychutnal si vítězný duel s Allan Mc Nishem. Další odstávka v boxu, kvůli přetrvávajícímu problému s hydraulikou, si však tentokrát vyžádala 45 minut.

  Tento incident odsunul Peugeot 908 HDI FAP na 22. pozici, 25 kol za vedoucí vůz závodu. Nicméně všichni tři piloti se v úzké spolupráci se stájovými inženýry zaměřili na zajetí nejlepších kol závodu. To se podařilo Portugalci Pedro Lamy, který po 8 hodinách závodu zajel nejlepší absolutní čas jednoho kola 1’44’’536 (průměrná rychlost více než 207 km/h). Tato skvělá jízda byla přerušena dvě hodiny před mávnutím cílového praporku výměnou ložisek levého zadního kola a následně opravou úniku vzduchu v sacím potrubí. Navzdory všem těžkostem se tým rozhodl nevzdát se, zabojoval a umožnil Pedro Lamy projet cílem na 12. místě.

  Michel BARGE: „Úkolem naší účasti bylo prověřit dlouhodobou výkonnost vozu a některá použitá technická řešení. Bilance « 12 hodin » je tedy pozitivní. Zajeli jsme kola s vynikajícími a konstantními časy a dokázali jsme vyvinout tlak na naše hlavní konkurenty. Uvědomujeme si samozřejmě také, že nám zbývá ještě hodně práce. A v tomto horkém klimatu to byla pro tým velice dobrá průprava“.

  Bruno FAMIN: „Závod se vyvíjel v souladu s naším očekáváním. Chtěli jsme ukázat potenciál našeho vozu a prověřit součástky. K tomu, abychom absolvovali celý závod bez jediného problému, bychom museli mít pořádný kus štěstí! Ale těch 318 ujetých kol pro nás znamená spoustu zkušeností a informací - například výkonnost a odolnost pneumatik Michelin 2008. Během závodu jsme opravovali únik na hydraulice, vyměňovala se ložiska na levém zadním kole a pak jsme řešili únik vzduchu v sacím potrubí, který způsoboval ztrátu výkonu. To ale není nic alarmujícího“.

  Stéphane SARRAZIN: „Všichni piloti samozřejmě chtějí vyhrávat, z tohoto pohledu jsem tedy trochu zklamán, protože jsme měli fantastické auto. Skutečně jsem si to užil, hlavně tu jízdu s Allanem Mc Nishem. Chtěl jsem tento souboj vyhrát, abych ukázal, že jsme rychlejší!“

  Nicolas MINASSIAN: „Chtěl jsem být v první zatáčce v čele! Mělo to být takové zadostiučinění celému našemu týmu. Jel jsem celou dobu na maximum.“

  Pedro LAMY: „Vůz je opravdu velmi rychlý. I přes všechnu nepřízeň osudu věřím v budoucnost a úspěšnou sezónu, která teprve začíná. Už teď se těším na Barcelonu!“

  1. Dumas/Bernhard/Collard (Porsche RS Spyder), 351 kol za 12h01’39’’587

  2. Fernandez/Diaz (Acura), + 12’’979

  3. Franchitti/Leitzinger/Lally (Porsche RS Spyder), + 1’02’’084

  12. Lamy/Minassian/Sarrazin (Peugeot 908 HDi FAP), + 33 kol.

  Nejlepší kolo: Pedro Lamy (908 HDI FAP), 1’44’’536.

  DALŠÍ ZÁVOD: BARCELONA, PRVNÍ ZÁVOD série Le Mans Series 4.-6. dubna 2008Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×