Jump to content
test
Sign in to follow this  

Závod v Sebringu


Supetr
 • Účast týmu Peugeot Total ve dvanáctihodinovém závodě na okruhu v Sebringu s jedním vozem 908 HDI FAP měla již od začátku jasný záměr: podrobit se dalšímu přípravnému testu na závod, kterému značka přikládá v roce 2008 prioritní význam - legendárním 24 hodinám v Le Mans. Testování dopadlo pro všechny zúčastněné členy týmu úspěšně a i přes technické problémy se Peugeot 908 udržel více než dvě hodiny na vedoucí pozici a zajel nejlepší kolo závodu.

  První pilot Peugeotu - Nicolas Minassian byl zklamán ze ztráty vedoucí startovní pozice, o kterou přišel z důvodu zrušení kvalifikačního závodu z předchozího dne, a proto se zařekl, že vyrazí do první zatáčky jako první. A před nevěřícnými zraky celého týmu Peugeot Total svou sázku skutečně vyhrál. Po skvělém nástupu dokázal tento Francouz, střídaný Portugalcem Pedro Lamy a krajanem Stéphanem Sarrazinem, zvyšovat každé kolo náskok vozu 908 HDI FAP vůči konkurenci až na téměř 35 vteřin na konci prvních dvou hodin závodu.

  O 52 minuty později se ovšem projevil únik v hydraulice, což přinutilo Stéphana Sarrazina zajet na delší přestávku do boxu. Nehledě na devět ztracených kol, vyrazil Francouz se vší vervou znovu na trať a vychutnal si vítězný duel s Allan Mc Nishem. Další odstávka v boxu, kvůli přetrvávajícímu problému s hydraulikou, si však tentokrát vyžádala 45 minut.

  Tento incident odsunul Peugeot 908 HDI FAP na 22. pozici, 25 kol za vedoucí vůz závodu. Nicméně všichni tři piloti se v úzké spolupráci se stájovými inženýry zaměřili na zajetí nejlepších kol závodu. To se podařilo Portugalci Pedro Lamy, který po 8 hodinách závodu zajel nejlepší absolutní čas jednoho kola 1’44’’536 (průměrná rychlost více než 207 km/h). Tato skvělá jízda byla přerušena dvě hodiny před mávnutím cílového praporku výměnou ložisek levého zadního kola a následně opravou úniku vzduchu v sacím potrubí. Navzdory všem těžkostem se tým rozhodl nevzdát se, zabojoval a umožnil Pedro Lamy projet cílem na 12. místě.

  Michel BARGE: „Úkolem naší účasti bylo prověřit dlouhodobou výkonnost vozu a některá použitá technická řešení. Bilance « 12 hodin » je tedy pozitivní. Zajeli jsme kola s vynikajícími a konstantními časy a dokázali jsme vyvinout tlak na naše hlavní konkurenty. Uvědomujeme si samozřejmě také, že nám zbývá ještě hodně práce. A v tomto horkém klimatu to byla pro tým velice dobrá průprava“.

  Bruno FAMIN: „Závod se vyvíjel v souladu s naším očekáváním. Chtěli jsme ukázat potenciál našeho vozu a prověřit součástky. K tomu, abychom absolvovali celý závod bez jediného problému, bychom museli mít pořádný kus štěstí! Ale těch 318 ujetých kol pro nás znamená spoustu zkušeností a informací - například výkonnost a odolnost pneumatik Michelin 2008. Během závodu jsme opravovali únik na hydraulice, vyměňovala se ložiska na levém zadním kole a pak jsme řešili únik vzduchu v sacím potrubí, který způsoboval ztrátu výkonu. To ale není nic alarmujícího“.

  Stéphane SARRAZIN: „Všichni piloti samozřejmě chtějí vyhrávat, z tohoto pohledu jsem tedy trochu zklamán, protože jsme měli fantastické auto. Skutečně jsem si to užil, hlavně tu jízdu s Allanem Mc Nishem. Chtěl jsem tento souboj vyhrát, abych ukázal, že jsme rychlejší!“

  Nicolas MINASSIAN: „Chtěl jsem být v první zatáčce v čele! Mělo to být takové zadostiučinění celému našemu týmu. Jel jsem celou dobu na maximum.“

  Pedro LAMY: „Vůz je opravdu velmi rychlý. I přes všechnu nepřízeň osudu věřím v budoucnost a úspěšnou sezónu, která teprve začíná. Už teď se těším na Barcelonu!“

  1. Dumas/Bernhard/Collard (Porsche RS Spyder), 351 kol za 12h01’39’’587

  2. Fernandez/Diaz (Acura), + 12’’979

  3. Franchitti/Leitzinger/Lally (Porsche RS Spyder), + 1’02’’084

  12. Lamy/Minassian/Sarrazin (Peugeot 908 HDi FAP), + 33 kol.

  Nejlepší kolo: Pedro Lamy (908 HDI FAP), 1’44’’536.

  DALŠÍ ZÁVOD: BARCELONA, PRVNÍ ZÁVOD série Le Mans Series 4.-6. dubna 2008

Sign in to follow this  


User Feedback


There are no comments to display.Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

články

články

články

×