Přejít na obsah
test

První jízdní dojmy se 407.


Supetr
 • Dnešek byl pro Peugeot ČR a síť koncesionářů velikým dnem a my Vám jako prvním čtenářům v České a Slovenské republice nabízíme zprostředkovaný dojem a pocity ze 407.

  tn_p5230003.jpgDnes byl na český trh uveden Peugeot 407 ve verzi sedan. Oficiální zahájení prodeje je stanoveno na 1. června 2004. Proto byla česká novinářská obec pozvána na malebný zámeček v Dobříši, kde se konala tisková konference a posléze i testovací jízdy.

  Peugeot má s 407 ohromné plány a chtěl by navázat na prodejní úspěchy modelů 206 a 307. 206 se stala v roce 2003 nejprodávanějším zahraničním vozem v České republice, téhož se podařilo dosáhnout i 307 v segmentu M1 (nižší střední třída). Bohužel 406 je již stařeček a její prodejní výsledky jsou již neuspokojující (pouhá 2,5% si 406 ukousla z koláče segmentu M2). Díky tomu, je již nejvyšší čas k nástupci jménem 407. Pro letošní rok plánuje Peugeot prodat přibližně 700 vozů, což není mnoho, ale na rok 2005 se plánuje prodej 1800 - 2000 vozů. To by mělo 407 zajistit 10-ti % podíl na trhu v segmentu M2. Již dnes je v republice 142 čtyřistasedmiček, které budou zákazníkům k dispozici ihned od 1. června 2004. Celosvětově musí výrobní kapacity pokrýt roční produkci 300 000 vozů, což není dozajista konečné číslo, záviset bude především na obchodním úspěchu a tn_p5230011.jpg síle poptávky. Nezajímavý je také fakt, že celých 70% 407 bude vybaveno dieselovým agregátem. K vidění byl i 407 SW, který přijde na trh na podzim tohoto roku, bohužel nám nebylo umožněno náhlednou na velikost a uspořádání zavazadlového prostoru.

  Bližší technický popis, popis výbav a ceník budou následovat v příštích článcích.

  tn_p5240038.jpgAle nyní již k minitestům samotným. K dispozici jsme měli celkem 17 testovaných vozů. Ve valné většině se jednalo o vozy s výbavou Executive nebo Dynamic, tedy vyšší stupně výbav s výkonnějšími motory a šesti stupňovou manuální, resp. automatickou převodovkou. K dispozici byla trojka motorizací a to benzinový motor 2.2 l (EW12J4), benzinový motor 3.0 l (ES9A) a nejzastoupenější byl dieselový motor 2.0 l HDI (DW10 BTED4). Stupeň výbavy byl bohatý, všechna auta měla dvouzónovou automatickou klimatizaci, elektricky seřiditelná sedadla, ESP, ve výbavě Dynamic nechyběla ani satelitní navigace společně s 7" barevným displejem xenonové světlomety a polokožené čalounění. Bližší popis výbav a verzí naleznete v následujících článcích.

  Venkovní design

  tn_p5240041.jpgJak je poslední dobou u Peugeotu zvykem, tak nikoho již nepřekvapí ohromná prosklená plocha čítající 2,75 m2 z nichž velkou část tvoří rozměrné čelní sklo, na nějž navazují boční okna s pevným okénkem vpředu a bez přerušení protáhlá zadní okna, která cestujícím vzadu poskytují jedinečný výhled z vozu. Přední převis, který vzbudil v internetových diskuzi nejednu kritiku, je skvěle vyvážen hmotou celého auta, takže již nebude vzbuzovat přehnané obavy ze špatných jízdních vlastností, či z nevyváženého estetického hlediska. Ještě jednou zdůrazňuji, není tomu tak a 407 vypadá ve skutečnosti prostě báječně. To samé se dá říci i o diskutabilním obrovském nasávacím otvoru stylu 206 WRC, který jenom tn_p5240030.jpgpodtrhuje výjimečnost, jakou 407 bezesporu je. Vnější osvětlení modelu 407 je zajištěno světlomety s dvojitou optikou a halogenovými žárovkami a doplněnou předními mlhovými světlomety, umístěnými ve spodním nárazníku. V závislosti na zvolené výbavě jsou buď v sérii či na přání k dispozici potkávací světla s velmi výkonnými xenonovými výbojkami, s korekcí výšky světelného kuželu, funkcí dálničního nastavení a ostřikovači světlometů, které jsme měli k dispozici v obou testovaných vozech. tn_p5240033.jpgZadní světlomety se vrací k uspořádání světel do L, které jako by 405 z oka vypadly, čímž dává 407 o sobě znát, že patří do rodiny 40x. Pokud mohu mluvit za sebe, tak 407 vypadá tak, jak by nejmladší a nejmodernější člen lví rodiny měl vypadat. Nová 407 probudila nejen ve mě, ale i u přítomných kolegů novinářů spoustu emocí, až ji uvidíte na vlastní oči, věřím, že na tom budete stejně. A to jestě nikdo z nás netušil, co se skrývá pod kapotou, ale o tom až později.

  Interiér:

  Jak jsem již napsal, my jsme si vybrali vozy s výbavou Dynamic a Executive

  tn_p5230013.jpgDynamic: Tento stupeň výbavy mě uchvátil již ve 406, proto jsem jej ve 407 očekával s velikým napětím. Provedení vyjadřující dynamiku a výkonnost je synonymem pro automobilové potěšení, dekorační prvky jsou s dekorem „chromované trojúhelníky“ (narozdíl od 406, kde byla použita modrá barva). Sedačky jsou provedeny jako kombinace tmavé kůže a "chromovaného" veluru. Pokud někdo kritizoval "lavicovitost" sedáků ve 307 (možná právem), tak po usednutí do 407 na toto malé škobrtnutí rázem zapomene a bude se cítit jako doma, čemuž dopomáhá i velice variabilní tn_p5240020.jpgnastavení sedáků včetně bederní opěrky. Když to zkrátím, cítil jsem se jako v Peugeotu. Palubní deska je zpracována velmi kvalitně a ani při přejíždění jakýchkoliv nerovností nebo výmolů se z ní neozval ani hlásek. Vůbec celé zpracování vozu na mě působí daleko vyváženěji a čistěji, než je to třeba u 206, prostě kvalita zpracování u 407 šla rapidně nahoru a doufám, že jde o dlouhodobou záležitost a servisy budeme znát pouze z pravidelných servisních prohlídek. Mohutný středový panel může u méně technicky zdatných jedinců vzbuzovat nedůvěru. Nezapírám, že jsem všechna tn_p5240019.jpgnastavení a funkce ihned pochopil, ale menu se zdá velmi intuitivní a věřím, že po prostudování návodu, bude všem vše jasné. Barevná 7" obrazovka nám promítala údaje z audiosoustavy, vnější a vnitřní teplotu, údaje z palubního počítače, slouží také k obsluze servisního menu a k zobrazování navigačních údajů.

  Executive: Jako potah sedadel slouží kvalitní velur, který vydrží bez poškození několik desítek let, čili auto přežije. Posezení je také velmi příjemné, plně srovnatelné s polokoženými sedadly z výbavy Dynamic, zde bude při výběru záležet především na Vašem vkusu a peněžence. Středový panel a lišty ve dveřích jsou narozdíl od výbavy Dynamic obloženy imitací dřeva. V této výbavě nebyla obsažena navigace, což se podepsalo především na velikosti displeje. Interiéru na kráse neubere, ale přece jenom vypadá lépe displej s navigací, ale i tak je zde menu zpracováno přehledně a účelně.

  tn_p5240056.jpgDůmyslné odkládací prostory, rozmístěné v kabině vozidla, poslouží všem cestujícím na palubě: v palubní desce najdeme klimatizovanou a uzamykatelnou osvětlenou odkládací schránku. Je možno do ní uložit láhev o objemu 1,5 l. Kryt schránky je pro zvýšení komfortu nově opatřen novým systémem otevírání a je do něj zakomponován držák na brýle, psací potřeby tn_p5240050.jpg, dálkový ovladač, apod. Na straně řidiče najdeme na palubní desce uzavřenou odkládací schránku na drobné předměty, jako například mobilní telefon, a další prostor je odloženým předmětům vyhrazen na středovém panelu pod multifunkční obrazovkou. Na středovém panelu u ruční brzdy je připraven k použití sklopný držák nápojů, v odkládací prostor se může změnit popelník. U většiny verzí skrývá středová loketní opěrka schránku na CD. Kapsy ve výplních všech čtyřech dveří pojmou i dvoulitrovou láhe tn_p5240057.jpgv a další předměty. Cestující vzadu mohou využít odkládací kapsy na zadní straně opěradel předních sedadel. Dále je zde široká centrální loketní opěrka vzadu, nabízená od druhé verze výbavy, která ukrývá úložnou schránku a držáky na nápoje. Zasunutá do opěradla sedadla tvoří kryt otvoru pro přepravu dlouhých předmětů.

  U všech verzí najdeme sedáky a opěradla zadních sedadel dělená v poměru 1/3 - 2/3. Aniž je nutné vyjmout opěrky hlavy, které zasunuté vytváří s opěradlem kompaktní celek, jsou sklopná do vodorovné polohy tak, že vzniklý prostor je téměř v rovině. Užitečná délka ložné plochy je v této podobě uspořádání sedadel 1 700 mm.

  Zavazadlový prostor

  tn_p5240049.jpgvíko zavazadlového prostoru se otevírá manuálně stlačením vnitřní plochy číslice „0“ v monogramu 407 nebo prostřednictvím dálkového ovládání, které víko pootevře. K objemu v základní konfiguraci 407 dm3 dle metody VDA (nebo 468 litrů tekutiny) se dále přidávají dvě oddělené, uzavřené schránky o objemu 9 a 12 dm3. Na užitné kvalitě zavazadlového prostoru se podílí jeho pravidelný tvar s rovnými stěnami a snadná přístupnost. V prohlubni pod podlahou je uloženo plnohodnotné rezervní kolo stejných rozměrů jako ostatní montovaná kola. Rekordní šířka 1 100 mm, umožněná víceramennou zadní nápravou se skloněnými tlumiči, a pozoruhodná výška 500 mm umožňují například uložit dva velké kufry vedle sebe nebo nad sebe.

  Jízdní vlastnosti:

  Díky velice modernímu pojetí konstrukce obou náprav získává 407 překvapivě vynikající jízdní vlastnosti, které byste u rodinného sedanu nikdy neočekávali. U přední nápravy umožňuje technologie dvojitého trojúhelníkového ramena s oddělenou těhlicí oddělit funkci odpružení (výkyvy ve svislé ose) od funkce otáčení kol. V porovnání s tn_p5240063.jpgvíceramennou zadní nápravou první generace, uvedenou na trh poprvé spolu s typem 406, se zcela nová zadní náprava modelu 407 liší hlavně v principu umístění skloněných celků pružina/tlumič s ventily (větší kompaktnost) a v podélném ramenu, které je oddělené od těhlice, aby pracovalo výhradně v podélné ose (absence rušivých sil způsobujících vibrace). Podvozek výborně absorbuje nárazy a je velice pohodlný, přitom si zachovává výrazně sportovní ráz, Peugeot prostě podvozky umí a 407 to jen potvrzuje.

  A nyní již k motorům:

  tn_p5240015.jpg2,0 HDI - 136 PS

  Jako prvního jsme si k projížďce vybrali krasavce s motorem 2,0 HDI a výbavou Dynamic. Oba dieselové motory HdI o objemu 1.6 l a 2.0 l nabízené u verze 407 jsou založeny na systému přímého vysokotlakého vstřikování paliva typu Common Rail poslední generace. Tlak ve společné vstřikovací rampě se může pohybovat v rozmezí od 250 do 1 650 barů dle požadavků řídící jednotky, jenž se řídí detekovanou zátěží motoru. Motory jsou vybaveny filtrem pevných částic FAP druhé generace, který zadržuje nespálené pevné částice obsažené ve výfukových plynech a následně je spaluje novým inovovaným způsobem příznačným pro systém Common Rail ve spojení se směsí Eolys II. Systém je schopen v závislosti na stylu jízdy a způsobu používání vozu sám určit, při jakém počtu najetých kilometrů a v jaký okamžik provést regeneraci filtru. Interval výměny filtru se prodloužil, ta se v současnosti provádí v rámci pravidelné servisní prohlídky při 120 000 km.

  Tento motor se zdvihovým objemem 1 997 cm3 (vrtání 85 mm, zdvih 88 mm) je vybavený turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek rozváděcího kola Garrett, opatřeným odlehčovacím ventilem, ovládaným podtlakem, a mezichladičem stlačeného vzduchu na předním panelu. Poskytuje největší výkon 100 kW při 4 000 1/min a nejvyšší točivý moment 320 Nm při 2 000 1/min. Dočasně může díky funkci „Overboost“ aktivované při plném zatížení motoru mezi 1 750 1/min a 3 200 1/min dosáhnout 340 Nm při 2 000 1/min. Toto jednorázové navýšení je s automatickou převodovkou ML6C umožněno u všech šesti převodových stupňů, u automatické převodovky typu 4HP20 na tři vyšší převodové stupně.

  Jízda s tímto motorem ve spojení s manuální šestistupňovou převodovkou je vrchol extáze. Omlouvám se, že to říkám takto příkře, ale ten motor jede jako KRÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁVA. Zátah při 2000 ot./min. je vskutku famózní a pokračuje až za své maximum daleko přez 4000 ot. Volba šestistupňové převodovky je vynikající a mohu ji jen doporučit. Na dálnici se trojka nechala vytočit až ke 130 km/h. A na šestku si motor pobrukoval při 3000 ot/min., ale to již bylo na tachometru přez 170km/h. Díky skvělému aerodynamickému odhlučnění karoserie a vynikajícímu podvozku jste se při 170 cítili, jako ve 405 při 110. Díky tomuto fantastickému svezení jsem prostě musel přehodnotit svůj názor na naftové motory a říkám, naftový motor 2,0 HDI není žádný traktor a až někdo budete chtít lít naftu do kamen, tak ji radši nalijte do tohoto automobilového skvostu. Troufám si tvrdit, že kultivovanější 2,0 naftový motor nenajdete u žádného jiného výrobce, což ve spojení spojení s vynikající šestistupňovou převodovkou z něj děla jeden z nejlepších motorů ve své třídě a již se nedivím, že Peugeot má s těmito motory takové plány (70-ti procentní zastoupení nafťáků se mi zezačátku jevilo jen jako pouhé přání).

  tn_p5240045.jpg2,2 Benzín - 160 PS

  Tento motor se zdvihovým objemem 2 230 cm3 (vrtání 86 mm, zdvih 96 mm) dosahuje největší výkon 116 kW při 5 650 1/min a nejvyšší točivý moment 217 Nm při 3 900 1/min. Již při otáčkách 2 000 1/min poskytuje točivý moment 200 Nm, což představuje 92 % jeho maximální hodnoty, a to až do 5 500 1/min. Tato charakteristika znamená zlepšení akcelerace vozidla, aniž by bylo nutno řadit. Navíc, pro omezení přirozených vibrací vyvolávaných čtyřválcovým motorem při těchto akceleracích, je vybaven dvěma vyvažovacími hřídeli, poháněnými klikovým hřídelem. Aby bylo dosaženo velkého točivého momentu v nízkých otáčkách, je vačkový hřídel sacích ventilů opatřený systémem proměnného časování (on/off, VTC), který se posunuje o 20° vzhledem ke klikovému hřídeli. Řízení motoru je zajištěno systémem Magneti Marelli typu 4MP, který ovládá těleso škrticí klapky s motorkem, fázované sekvenční vstřikování a rovněž sekvenční zapalování s jednou cívkou na válec.

  Ač je na tom tento motor papírově lépe, než výše zmiňované HDI, tak jízda s ním již není takovým adrenalinovým zážitkem. Je sice pravda, že se dá jet při 90 km/h na šestku a kdykoliv začít plynule zrychlovat (u HDI se dostáváme otáčkami výrazně pod 2000 ot./min., proto je šestka použitelná pouze na dálnici nebo při vyšších rychlostech), ale tím jeho pozitiva oproti 2,0 HDI končí. Tím samozřejmě nechci říct, že je tento motor špatný, to v žádném případě není, ale oproti HDI je při jízdě hlučnější a to hlavně díky vyšším otáčkám. Zátah je díky plochému kroutícímu momentu je velice příjemný a stálý, ale díky (na můj vkus) nízce posazené hranice omezovače (cca 6000 ot./min.), jste nemilosrdně zastaveni v tom nejlepším, což je škoda. Tomuto motoru by prospělo posunutí omezovače do vyšších číslic, což by se hodilo hlavně při předjíždění. Také díky šestistupňové převodovce je nutné řadit častěji, než je obvyklé.

  Negativa se na 407 hledají jen velmi těžce, ale pár se jich přece jenom našlo, ale jde jenom o detaily, které nemusí vadit nikomu dalšímu kromě mě.

  1) Palubní počítač ukazuje aktuální spotřebu pouze do 30l, asi Peugeot chrání své zákazníky před srdečním kolapsem

  2) Je vcelku škoda, že když už je toto auto prošpikováno elektronikou včetně ESP, tak nedokáže brzdný systém spolupracovat s tempomatem a k brždění vozu dochází pouze díky motoru.

  3) Výhled dozadu při couvání, to ale není doména pouze 407, spíš se mi zdá, že čím novější auto, tím se s ním hůře couvá.

  tn_p5240066.jpgTen, kdo chce utratit několikset tisic korun za nového plechového miláčka, tak neudělá se 407 chybu, za vcelku přijatelné peníze nabízí výbavu, jízdní vlastnosti a bezpečí, které stojí za to mít. Tímto přeji Peugeotu, aby navázal s touto novinkou na skvělé výsledky z prodejů řady 206 a 307, což věřím, že se mu podaří, protože ten kdo ho zkusí, už nechce jinak ;-).gif.

  Všechny obrázky a i mnohé další si můžete prohlédnout v naší galerii

  V co nejbližší době se pokusím zkompletovat technickou dokumentaci do jednotlivých článků.Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×