Přejít na obsah
test

Peugeot 605


Supetr
 • Rozumná cenová politika firmy Peugeot, rostoucí počet jejích prodejců a mohutná reklamní kampaň přinesly své plody: na českých silnicích se automobily se lvem ve znaku vyskytují často a jsou poměrně nápadné. Nicméně v prodejních statistikách této značky vedou automobily nejnižší a nižší střední třídy. „Vlajková loď“ dosud nebyla příliš populární. Pravděpodobně hlavním důvodem je otázka módy: vždyť pokud jde o rozměry, je tento automobil širší než Mercedes-Benz W124, a v dražších verzích je i úroveň jeho vybavení velmi uspokojivá. Výběr motorů je sice poněkud omezený, ale bezpečně pokrývá zdvihový objem od 2 do 3 l. Toto vše se ale změnilo uvedením 607, která se stala ve své třídě nejprodávanějším autem ve své třídě v České republice.

  Přísně a umírněně

  Přístrojová deska, loketní opěrky a palubní deska mají plynule zaoblené linie. Za volantem se otevírá pohled na nepříliš složitou „kapličku“ s dobře čitelnými přístroji. Nicméně styling interiéru je již poněkud zastaralý. Sedadlo řidiče je velmi pohodlné a v sektorech výhledu prakticky chybějí mrtvé zóny. Jediná chyba je, že stírač za sebou zanechává v levém rohu čelního okna poměrně velký neošetřený prostor. pugeot3.jpg

  V interiéru se vyskytují neobvyklé prvky. Například výdechy klimatizační jednotky a vyhřívání jsou umístěny nejen mezi předními sedadly, ale i ve středních střešních sloupcích. Připomeňme také opěrky pro nohy cestujících na zadních sedadlech. Uprostřed zadního opěradla je široká sklápěcí loketní opěrka a za ní otvor do zavazadlového prostoru. To znamená, že v automobilu lze přepravovat i delší předměty. Základní verze „šestsetpětky“ má velmi měkká sedadla s plyšovým potahem, stejný materiál je použit i na výplních dveří. Náročný zákazník ale sáhne po koženém čalounění.

  Ovladatelnost je v případě Peugeotu 605 na vysoké úrovni. Velký rozvor, nezávislé zavěšení všech kol a ­„lehký“ volant – to vše umožňuje rychlou jízdu na libovolném povrchu. Stejně jako všechny automobily této třídy, i Peugeot je velmi spolehlivý. Jeho Achillovou patou jsou tyče předního a zadního příčného stabilizátoru. Musejí se totiž vyměnit po ujetí zhruba každých 60 000 km, což samozřejmě stojí pár tisíc korun.

  Pracovitý diesel

  pugeot2.jpgDo Peugeotu 605 se montují různé motory: zážehové o zdvihovém objemu 2,0 l včetně šestnáctiventilových a přeplňovaných modifikací, vidlicové šestiválce o zdvihovém objemu 3,0 l nebo 2,9 l. K dispozici jsou ale také agregáty vznětové – například atmosférický o objemu 2,2 l, jakož i přeplňované s objemem 2,1 a 2,4 l. Diesely Peugeot (což platí i o motorech Citroën, protože jsou stejné) lze vesměs označit za vysoce spolehlivé. U starších verzí automobilů lze očekávat, že bez problémů absolvují až půl milionu kilometrů.

  Třílitrový vidlicový šestiválec ZPJ o výkonu 123 kW (167 k) a jeho přeplňovaná 147kW (200 k) verze ZPJ 4 se čtyřventilovou technikou disponují rezervou pro ujetí přibližně 200 tisíc km. Ještě větší vzdálenost zvládnou jen zřídkakdy, a – co je nepříjemné – tyto motory jsou téměř neopravitelné. V roce 1997 se objevil nový vidlicový šestiválec s rozevřením válců v úhlu 60 stupňů a zdvihovém objemu 2946 cm3. Tento moderní agregát byl vyvinut společně s firmou Renault a dosahuje výkonu 149 kW (190 k), přičemž funguje poměrně spolehlivě. V některých případech vyžaduje zvýšenou pozornost snad pouze klínový řemen.

  Lépe je vyměnit

  pugeot4.jpgPřevodovky jsou na výběr dvě: přímo řazená a samočinná. Nutno říci, že „automat“ nelze pořídit v kombinaci s nejslabšími typy zážehových a vznětových motorů.

  Přímo řazená převodovka pracuje bez problémů, nicméně táhla řazení rychlostních stupňů, která nejsou dostatečně chráněna před nečistotou a solí na silnicích, zpravidla po ujetí

  80 000 km „odcházejí­“ a vyžadují výměnu. Samočinná převodovka má taky své vlastní problémy. Tento agregát, označený ZF 4HP18, většinou nevydrží déle, než ujedete 100 000 km. Oprava je finančně náročná a málokdy se vyplatí, takže servisy Peugeotu zpravidla nabízejí výměnu nefungujícího „automatu“ za nový. Od roku 1995pugeot5.jpg se do Peugeotu 605 montuje spolehlivější převodovka typu 4HP20 s elektronickou regulací.

  Peugeot 605 je vybaven posilovačem řízení s proměnnou účinností. Ve vozech vyrobených do roku 1995 byl jeho elektronický blok umístěn pod předním nárazníkem. Tam jej ovšem ohrožovaly vlhkost a nečistota, a tak mechanismus vykazoval časté poruchy. Hydraulický posilovač řízení svou funkci plnil, nicméně jeho charakteristika se fixovala na některou z krajních hodnot. Od roku 1995 se používá nový systém řízení s čerpadlem s proměnnými charakteristikami, stejný jako v Peugeotu 406.

  Brzdy „šestsetpětky“ jsou ostré. Jejich pedál je citlivý, a tak lze zpomalování přesně dávkovat. ABS spíná poněkud brzy. Připomeňme, že právě ten patřil k slabším místům prvních sérií. Automobily z pozdější doby již mají osvědčený čtyřkanálový ABS Bosch 5.3.

  Historie modelu

  Peugeot 605 absolvoval za celý svůj desetiletý život výhradně kosmetické operace. Dosud si zachoval jak svoji původní tvář, tak i postavu. Strohé obrysy tohoto automobilu nelze označit za supermoderní, což ovšem znamená, že i nadále bude stárnout jen pozvolna. Přitom jeho jízdní vlastnosti naprosto odpovídají požadavkům doby, takže jediné, co prozrazuje věk „šestsetpětky“, je snad až příliš skromné vybavení interiéru. Poměrně přijatelné ceny ojetých vozů lze vysvětlit jedině nedostatečnou prestiží v očích zákazníků.

  Ceny těchto automobilů na trhu ojetých vozů opravdu nejsou příliš vysoké: za sedan s motorem V6 vyrobený v letech 1990 až 1992 nebo za novější, avšak skromněji vybavený vůz se pohybují obvykle v rozmezí od 100 do 200 tisíc Kč. Trh náhradních dílů pro ojetiny je relativně dobře zásobován, i když trvale probíhající modernizace ne vždy umožňuje sehnat potřebné součástky pro starší vozy. Pořídíme-li si ty novější, může se stát, že nebudou zcela kompatibilní.Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×