Přejít na obsah
test

PEUGEOT 407 2,0HDi vs. 406 2,2 HDI


Supetr
 • Jeden náš člen, vlastnící 406 s motorem 2,2 HDI, se rozhodl sepsat článek, ve kterém porovnává svou 406 s novou 407 2,0 HDI. Článek je sice delší, ale kdo jej přečte až do konce, bude odměněn zajímavými postřehy.

  Jako čtyřletý vlastník a uživatel nejsilnější HDi verze Peugeotu 406 (2,2 98kW) jsem byl zvědavý, jak se podařil nový motor s přibližně stejnými výkonovými parametry zasazený do nové 407ky. „Můj“ prodejce a dlouholetý serviceman mi laskavě zapůjčil verzi Pack Executive s motorem 2,0HDi (100kW) bez dalších úprav a modifikací, projel jsem si trasu cca 900km dlouhou (ze 2/3 na dálnici), kterou mám najetou se svým autem (a předchozí 405kou 1,9GRDT) za posledních 10 let více než dost, v různých časech a ročních obdobích, takže bylo co srovnávat. Náklad byla tentokrát 1 osoba (řidič) plus poloviční naložení kufru. Na úvod musím uvést, že jsem nic exaktně neměřil, jen jsem subjektivně srovnával nejdříve motor a pak i „trochu“ z ostatních funkčních a designových novinek 407ky.

  První dojem z rozjetí byl dobrý, 407ka akceleruje na svoji hmotnost slušně, jednička se ale vytočila rychleji, než jsem předpokládal a automaticky přešel na dvojku, pak trojka a čtyřka srovnatelná, zvuk motoru trochu jiný, připadal mi ale hlučnější (zvláště ve vyšších otáčkách), nejspíše ale nezvyk na jiné naladění. Po městě vše bez problémů. Výjezd na dálnici také srovnatelný, přišlo přeřazení na pětku a pak i na šestku. Z počátku probíhalo vše dobře dokud nepřišlo opakované zpomalování a kolony. Se 406kou jezdím na dálnici v průměru 140 km/h, stále na pětku (tempomat). Jakmile jsem byl se 407kou donucen zpomalit na 110 km/h, pro rychlé vrácení se do původní rychlosti jsem musel podřadit na pětku a při snížení na 90 km/h dokonce na čtyřku. Jinak se 407ka na šestku / pětku rozjede velmi pomalu, což vám dají střelci na dálnici pocítit lepením se na váš kufr. Navíc jsem několikrát (než jsem si to uvědomil), díky tuhému odporu jednotlivých stupňů, přeřadil z šestky na trojku. Díky tomu, že jsem měl ruku stále na řadící páce jsem si všiml pár drobností, při přidávání plynu sebou páka škube, manžeta je oproti hlavici, volantu a loketní opěrce z koženky, což na omak nedělá dobrý dojem a loketní opěrka z kůže se i přes zapnutou klimatizaci lepila na loket.

  Efekt chybějícího výkonu při zrychlování z pětky od rychlosti 80-90 km/h ze svého auta neznám, proto mi výše popsaný stav připadl nepřirozený. Je sice pravda, že 407ka je těžší než 406ka, ale pro bezpečnou jízdu na přeplněné dálnici, o krizovém předjíždění na okreskách ani nemluvě, mi připadá tento motor méně výkonný. Zvykne-li si však řidič stále řadit, bude si užívat, protože pak je s čím jet. 407ka měla najeto při zapůjčení něco přes 4 tisíce km, takže předpokládám, že už byla předešlými „zkušebními“ jezdci řádně „zaběhnuta“. Neustálé přeřazování má však za následek zvýšenou spotřebu, při své jízdě jsem zaznamenal nárůst o cca 0,7l na 100km.

  Další srovnání jsem provedl v táhlých kopcích dálnice, prvně na pár roků novém úseku za Hranicemi (směr Praha) a pak za Jihlavou a OMV (taky na Prahu). Tam jsem občas zvyklý, je-li volno, rozjet svoji 406ku ještě před stoupáním na nějakých 170-180 km/h a pak to vyjet na pětku až nahoru. Když mě někdo zbrzdí, nemám problém buď se vrátit na pětku zpět na 170 (je už dost vytočená tak perfektně táhne) nebo podřadit a být rychle zpět. U 407ky začínalo vše stejně, ale při rychlosti 160 km/h jsem už zhruba ve druhé třetině začínal pociťovat, že auto už dál nepotáhne a dojedu to nahoru možná na těch 160km/h. Pak mi tam vlítnul jeden řidič, musel jsem zpomalit a podřadit na čtyřku, takže jsem se nahoru dotahoval už dost pomalu. Možná si řeknete, že to nejsou standardní situace, ve kterých jezdíme, mě ale (i v ostatních testovaných situacích) nešlo jen o běžný provoz, v tom je nová 407ka slušná, ale o krizové situace, respektive určitou bezpečnostní (a taky trochu chuťovou) rezervu, kterou by mělo, dle mého názoru, takové auto už mít. Takže v této části rychlostního testu obstála 407ka 2,0 HDi jen tak tak, nic moc.

  Motoricky je v současném provedení nová 407ka 2,0 HDi pro bezpečnou jízdu poddimenzovaná. Zejména pro toho, kdo porovnává lehčí 406ku s 2,2 HDi nebo srovnatelnou konkurenci. Pokud ale někdo přesedne z původní 406ky se silnějším dvoulitrem, bude nejspíše spokojen, tam to je krok kupředu. Pokud mám ale možnost srovnat novu 407ku s tímto motorem s jen o trochu slabším 96 kW motorem Passatu, který je k mání už minimálně 4 roky, pak to je pro Peugeot trochu nedotažené do konce. Nevím, kam chtěli dostat toto auto, jestli mezi slušnou střední třídu, pak minimálně na úvod se jim to, dle mého názoru a vzato podle stávajícího nejsilnějšího HDi motoru, moc nepovedlo. Určitě tím ztratí hodně nedočkavců, kteří kvůli motoru raději sáhnou po nějakém tom „lidovém vozítku“.

  A teď k těm dalším postřehům (jak to čtu po napsání celého textu, je jich celkem dost). Začnu celkovým designem, který je rozhodně zajímavý a nápaditý, i když z pohledu mých očí na dlouhodobě vyvážené a nestárnoucí 405ky a 406ky trochu nepochopitelný, zvláště k diskutované přední masce. Přední nasávací otvor ve mně rozhodně nevyvolává pocit otevřené tlamy kočkovité šelmy, spíše dojem nedodělané „radlice“, která před sebou tlačí vzduch. Nejvíce trpím, když se dívám na předek z boku, kdy mi vůbec neladí část s registrační značkou, kdyby trochu ubíhala více pod auto, mlhovky měly jiný tvar a SPZ byla uprostřed mezi prodlouženými chrániči, pak by to šlo. Když se podívám na ostatní auta v této třídě, rozhodně mají líbivější zakulacenější tvar přední části. Možná ale právě o to tvůrcům šlo, vymknout se standardu. Na téma přední masky se asi ještě dlouho povedou diskuse, stávající řešení mě vůbec neoslovilo, spíše zarmoutilo. Nevím ale, jestli díky masce neztratí některé dosavadní příznivce a je otázkou, kolik nových ji přitáhne. Za dobu, kdy se nová 407ka prodává (červen – září) jsem při své celkem časté jízdě po Praze a na dálnicích narazil jen jednou na předváděcí kus a poblíž centrály Peugeotu na druhý kousek, asi někoho z vedení.

  Ostatní části (venkovní) auta akceptuji, nejsem ale zastánce velkých kol, která navíc při vyšší rychlosti vydávají nepříjemný zvuk, projevilo se to při krátkodobých testech na nových betonových úsecích dálnice, kde při 170 km/h proniká dovnitř nepříjemný zvuk od kol. Nevím, jestli to je originálními disky nebo pneumatikami Pirelli. Rozhodně jsem se lekl, co to zvučí. Vyšší převis před předními koly pořád nechápu, když se podívám pod kapotu do motoru, je tam vepředu strašně moc volného místa. Ale asi je to daň za pět hvězdiček v crash testu, i když navařená příčná vzpruha vepředu pod motorem na mě taky moc nezapůsobila, sváry jsou dost fušerácké. Když už jsem u motoru, kromě mechanické vzpěry kapoty motoru (a že tam bude člověk muset často chodit doplňovat kapalinu do ostřikovačů velkých předních skel a světel) mě trochu zarazilo nedostříkání vnitřních částí karoserie motoru, kde je nepravidelně vidět, kam až barva stříkla a kde zůstal nenalakovaný podklad. Podobná situace je u plastových krytek střešních nosičů. Které jsou po odkrytí nedostříkané a působí velmi lacině. U kapoty kufru je to o poznání lepší, i když matná „nedokončená“ barva zespodu není úplně v této kategorii to pravé.

  Z vnější části trochu zvláštně působící umístění zpětných zrcátek je umocněno subjektivním nedostatkem zevnitř, kdy díky hodně vepředu posazenému přednímu sklu, když máte zaostřeno hodně dopředu, přeskočení na letmý pohled do vnějších zpětných zrcátek způsobuje neustálé přeostřování zraku. Možná ale, že mi už stárnou oči (zajímavé je, že ve 406ce je mám pořád mladé, problémy s tímto efektem tam nemám). Když už je přední sklo tolik vepředu (což mimochodem dodává uvnitř velmi příjemný pocit většího, velkoprostorového auta), mohli něco udělat s těmi trojúhelníky na předních bočních oknech a zrcátka posunout dopředu. Řešení by bylo. K vnitřnímu elektrochromatickému zpětnému zrcátku mám výhradu tu, že i když je tato funkce vypínatelná, vždy po novém nastartování se opět zapne, musel jsem ji večer pořád vypínat. Ze zadu mě auta neoslňovala a čidlo reaguje dost citlivě, takže vám, i když nechcete, zrcátko dost hodně ztmavne a pak vidíte jen světla a nic víc.

  Hodně vepředu posazené přední sklo ale ve mně vyvolalo další potřebu, a to odsunutí budíků trochu dopředu (jen ale ne doprostřed jako u 807ky) a zpřehlednění střední konzoly (k té dále) s rádiem a klimatizací. Přední sklo je při dešti otíráno dvěma po stranách uloženými stěrači, zase něco z velkoprostorového auta. Bohužel se opět jako u 406ky nepodařilo odstranit stékající vodu po setření stěrači, u jiných aut to odstranili např. tím, že pravý stěrač je delší a má přesah přes levý. U postranního umístění, jak je tomu u 407ky, by to určitě taky nějak šlo. Nevím, proč to v Peugeotu nedotáhli do konce (když už to nedotáhli mezi 405kou a 406kou, v té době to např. VW již vyřešil). Zase jedno malé mínus. Stěrače jsou nové konstrukce (takové ty ohebné), jsou velmi dlouhé a výměna bude asi dost velká pálka. A když už jsem u té vody, když stáhnete mokrá boční okna (všechna 4 sekvenční), po jejich opětovném vytažení se voda a špína rozmaže díky těsnícím lištám. Nevím, jak toho dosáhli u 406ky, ale mě to nedělá („naštěstí“ stejnou vadu má Passat, tak se jen „směju“ svým kolegům, kteří na to nadávají, když si otevírají v garáži vrata… se 407kou bych se jim už ale nesmál).

  Výhled z auta je celkem dobrý, samozřejmě s ohledem na možnosti tvarů karoserie. Zadní parkovací asistent je dobrá věc (ještě, že se ale dá vypnout), škoda, že chybí přední. Trochu cviku ale nutnost používat asistent odstraní, je to otázka odhadu, u své 406ky vím podle světel, až kam mohu u zdi zaparkovat, a když to je venku, jde o odhad nebo v horším případě velmi slabé doražení k překážce. Asi jsem se to naučil, moje auto nenese z parkování (mého, bezohledné řidiče neovlivníte) žádné šrámy, vyjma disků, ale to asistentem neodstraníte, tam jsem se to nenaučil. Trochu mi za úplné tmy vadil odraz třetího brzdového světla na zadní sklo; zase, u 406ky se mi tolik neodráží. Přední světla jsou xenony (ve 406ce je mám už ale taky), v palubním „počítači“ je možné zapnout/vypnout automatické rozsvěcování světel, když je zapnuto, můžete si také nastavit „dostvit, follow me“ světel po vypnutí motoru. Tato někdy praktická funkce (než si na ni zvyknete, že jste nenechali rozsvíceno) má jeden háček, nefunguje, když máte vypnutou automatiku světel.

  Stylových 407litrů kufru je srovnatelných se 406kou, vnitřní rozměry jsou prakticky stejné, menší o praktické uložení povinné výbavy a dalších nástrojů v bočních uzavíratelných schránkách. Šířka vstupního otvoru je menší, naštěstí ale větší než u pidi otvoru do Passatu. Zadní sedadla jsem nesklápěl, prý to je ale vymakané se sklopením sedáků. Osobně bych se přikláněl k většímu kufru, ale pokud to nebude někdo používat jako stěhovák, objem vystačí (na „stěhování“ bude nejspíše 407ka SW…). Neustálé zamknutí kufru je možné aktivovat / deaktivovat v palubním „počítači“, otevírání je také možné středním tlačítkem na dálce (mimochodem stále nevím, proč přešli na dálce k ovládání odemykání / zamykání dvěmi tlačítky, možná z bezpečnostních důvodů plouvoucího kódu, ve 406ce je ale jen jedno praktičtější tlačítko a zabezpečení je prý stejné). Dost humpolácké je mechanické zavírání kufru, kromě nepevného úchytu na zavření (konečně vlevo na straně řidiče!), pokud chcete kufr zavřít jen tímto madlem, musíte vyvinout velkou sílu a kufr zabouchnout. Pokud se to nepovede, je nutné dotlačit na špinavou hranu. Když jsem se to po pár marných pokusech naučil, jakmile jsem v pondělí zavíral kufr u 406ky, práskl jsem s ním tak, že mě to až bolelo (a to se 406ka také nezavírá nejlehčeji).

  Přední dveře jsou větší, mají ale jen 2 aretační polohy, měl jsem tendenci je otevírat více jako u 406ky (ta má 3 polohy) a tak jsem párkrát dostal zpětný ráz a dveře mě srazily zpět do sedačky. Zamykání dveří zevnitř mi připadá u 406ky (mechanické) praktičtější (možná ale není tak bezpečnostní jako u 407ky), elektronika ve 407ce umožňuje buď okamžité zamknutí (tlačítko na střední konzole), nebo naprogramování automatického zamykání chvíli po rozjezdu (něco jako v taxíku v Londýně, ale nevypíná se to při zpomalení), což mi díky té prodlevě od nasednutí do rozjezdu nesedlo. Také je možné naprogramovat automatické zamykání vozu po jeho opouštění, pokud ale necháte klíče uvnitř třeba v přihrádce a omylem zavřete dveře, může to mít za následek zamknutí auta i s klíčky uvnitř... Takže funkce diskutabilní. K nastupování a prostoru vzadu se nebudu vyjadřovat, dá se tam „vlézt“ (i já se svými 187 cm), není to ale na „roztahování se“. Daň za „coupé look“.

  A teď k vnitřku, hlavně z pohledu řidiče. Sedadla jsou příjemná, subjektivně mi chybělo pár centimetrů na sedáku. Boční vedení dobré. Kvůli prostoru vzadu by ale měly být více vybrané. Zadní sedačka na mě působila jako rovná měkká lavice, je to ale daň praktickému zvětšení úložného prostoru. Posed se dá lekce najít (volat nastavitelný ve 4 směrech), jen nevím, jak se bude chovat elektrické ovládání, u mé 406ky nastavení elektrikou vydrží jen pár dní a pak to trochu povolí, takže stále jen narovnávám záda. Celkově působí přední sedačky jako příjemná polotvrdá křesla, přikláněl bych se ale k jejich „zeštíhlení“. Ovládání oken a zrcátek je na stejném místě. Střední konzola stojí trochu za kritizování. Když pominu, že i když to byla executive verze, je z šedého plastu, více by se hodilo umělé dřevo (to je jen někde). Osobně bych přehodil rádio (a počítač) ze shora dolů a klimatizaci nahoru, při ovládání z volantu je lépe dosažitelná horní část konzoly, tam by měla být klimatizace plus výstražné světla (rádio má ovládání pod volantem, zase výtka – ovládání je horší než u starších typů, páčka byla lepší). Ovládání jak rádia (a počítače) tak klimatizace je dost titěrné, tlačítka jsou méně přehledná, musí se na ně přeostřovat oči z řízení, ve tmě jsou důležitá tlačítka sice osvětlená diodou, ale dost slabou, najít to správné v potřebný čas chvíli trvá (možná bych se to časem naučil), ale jsou dost malá tak nevím, navíc třeba ovládání vnitřní cirkulace je kolébkové s tlačítkem nuceného zesíleného vstupu vzduchu, takže se mi stalo, že když jsem chtěl zavřít přívod vzduchu z kouřící smradlavé Avie, zmáčknul jsem rychle tlačítko opačné a smrad se mi dovnitř nahrnul rychleji… I když nemá 406ka tolik funkcí, dával bych přednost umístění ovládání počítače jinde (stranou hlavních denně používaných funkcí) a zvětšení ostatních tlačítek. Rádio, počítač i klima mají společný displej, který se dá sice různě nastavit, ale je dost malý (písmena a číslice) na čtení (zase ve srovnání se 406kou). Cestovní funkce (spotřeba, km apod.) se naštěstí navíc na chvíli objevují pod ukazateli ujetých km mezi budíky. Většina zmíněných bodů je možná otázka zvyku. To neplatí ale v případě jedné fatální chyby displeje, který je při použití slunečních brýlí s polarizačním sklem černý. A přitom by stačilo při výrobě displeje řezat základní desku o 90 stupňů, pokud totiž otočíte hlavu nebo samotné brýle o 90 stupňů, najednou je vše v pořádku. Displej mezi budíky je naštěstí vyroben správně. Na podobný efekt jsem narazil i u své 406ky, jenže tam je displej z normální polohy čitelný a naopak po otočení brýlí o 90 stupňů zčerná. Takže to jde. Tady vývoj a kontrola absolutně selhala. A to jsme u auta za +/- milion!

  Pokud se někdo dočetl až sem, už mi nezbývá než se krátce zmínit o podvozku. 407ka má všechny ty elektronické vymoženosti, které přispívají ke stabilitě, ESP je možné dočasně vypnout. Nejsem řidič, který by se vyžíval na okreskách, dávám radši přednost delší cestě po dálnici. Tam je podvozek výborný, vše jak má být, žádné rázy na betonových pásech, auto pluje, rozhodně slušný komfort. O aerodynamickém hluku od kol jsem se už zmínil. Ve městě na nerovnostech neslyšíte žádné nepřirozené nárazy, vhodně polotvrdé sedačky vše dotlumí. Cestovní komfort je díky vhodné kombinaci odpružení a stylu sedaček vynikající. Žádné krkolomné pokusy s nedotáčivostí, losími testy apod. jsem nezkoušel, rád přenechávám jiným, takže k tomuto nemám vůbec nic.

  Závěrem mi nezbývá než zhodnotit, zdůrazňuji, svýma očima. Je neoddiskutovatelné, že díky všem bezpečnostním prvkům a konstrukci auta je nová 407ka oproti předešlé 406ce velkým krokem kupředu. Jenže si myslím, že právě tento rychlý pokrok (i když je opravdu rychlý?, 406ka se vyráběla 9 let) byl učiněn na úkor některých menších či větších chyb / nedodělků, kterých se Peugeot dopustil. Některé lze odpustit, některé ne, očekávám ale, že podle reakcí trhu se výrobce bude snažit když ne všechny, tak alespoň většinu odstranit a poučit se v budoucnu ať už u modifikací 407ky, modelu 408 nebo v jiných řadách. Zatím mě nová 407ka celkově nepřesvědčila, v současné době bohužel nemohu (s čistým svědomím, jako tomu bylo např. u 406ky) doporučit ke koupi (omezeno na testovanou verzi a co bych od ní očekával). I s ohledem na cenu, která mi připadá dost vysoká (je sice pravda, že výbava v základu je bohatá), tu je konkurence, která toho využije. Škoda (ne ten německý výrobce). Peugeota jsem měl a zatím ještě mám (u své 406ky) rád.

  9/2004 © Igor ID 278Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×