Přejít na obsah
test

Peugeot 405


Supetr
  • Uvedení automobilu nové typové řady Peugeot 405 představuje významnou událosttn_405-t16.jpg pro tuto fr. firmu. Na trh bylo uvedeno najednou deset modelů limuzíny s pěti variantami zážehových motorů. Typová řada vozů 405, vyráběná ve Francii a ve Velké Británii, přispěla ke světové expanzi Peugeotu, přičemž jejím vrcholem byl model 405 T16 s úctyhodným výkonem, ale ten se začal vyrábět až v roce 1993 a tak v rozmezí let 1988 - 1993 byl výkonový favorit Mi 16.

    Všeobecné údaje:

    Vzhledem k největší rozšířenosti modelu SRI, budu nyni, zde psat o něm a budu jej srovnávat s nejvýkonnější Mi 16.

    Z hlediska čistě mechanického se nejedná o nic nového. Motor je čtyřválec o obsahu 1905 cm, dobře známý z v rámci skupiny PSA, neboť jej nalezneme u vozidla 309 GTi nebo Citroen BX GTI pouze s tím rozdílem, že se montuje se vstřikovacím zařízením Bosh L3-1.

    Blok válců je celohliníkový s mokrými vloženými válci (vrtání 83 mm x zdvih 88 mm)

    Řešení hlavy válců je dosti obvyklé s kompresním prostorem s plochým dnem a s jedním (Mi 16 dvěmi) vačkovým hřídelem v hlave ovládaným ozubeným řemenem, ventily v jedné řadě s mechanickými (Mi 16 hydraulickými) zdvihátky a jako celek působí příznivým dojmem.

    Vstřikovací zařízení Bosh L3-1 obsahuje 80 možností bohatosti směsi a je vybaveno tranzistorovým zapalováním. Při kompresním poměru 9,3 má motor výkon 125 PS při 405_18.jpgotáčkách 5500 1/min anejvyšší točivý moment 178 Nm při otáčkách 4500 1/min. Umístění motoru je klasické, tj. napříč nad přední nápravou. Mechanická pětistupňová převodovka má 4. a 5. převodový stupeň do rychla a k motoru je připojena přes jednokotoučovou suchou spojku s mechanickým ovládáním. K dispozici je i model SRI s automatickou čtyřstupňovou převodovkou.

    Odpeužení vozidla se podobáodpružení nejvýkonnějšího vozidla typové řady, nicméně je o něco pružnější, protože model SRI se dodává se zdvihem 52 mm místo 48 mm vpředu a 62 mm místo 51 mm vzadu. Naproti tomu je celkový zdvik kola téměř shodný, 195,2 mm vpředu a 257,6 vzadu. Záklon čepového rejdu je o něco menší, zatímco geometrie přední nápravy je obdobná.

    Stejně jako je tomu u modelu Mi 16, byla ramena zadní nápravy navržena takovým způsobem, že se během zdvihu mění úhel natočení zadních ol, což zlepšuje průjezdkolo.jpg vozidla zatáčkou, perfektně drží stopu. Je to svým způsobem první krok k řiditelným zadním kolům.

    Brzdy jsou obdobně jako Mi 16, vpředu větrané kotouče o průměru 266 mm a vzadu s plnými kotouči s omezovačem brzného účinku v závislosti na zatížení vozidla ABS se u modelu SRI dodávalo na přání.

    Posilovač řízení je montován sériově a má stejné parametry jako u modelu Mi 16. Sklon sloupku řízení je stavitelný pomocí páky pod volantem.

    Karoserie je tříprostorová, samonosná, svářená z výlisků z ocelového plechu. Má na svou dobu vyjímečně aerodynamický tvar a hodnot Cx 0,31 a SCx 0,62 bylo dosaženo kromě jiného i montáží vlepených skel a zapuštěnými klikami.

    Provozní vlastnosti a spotřeba

    Pokud jde o provozní vlastnosti, je zřejmé, že při tak nízkém koeficientu odporu (Cx) a při pomšru hmotnosti k výkonu 8,6 se nedaly na silnici očekávat skrovné výsledky. Model SRI dosáhl při plném sešlápnutí plynu, samozřejmě na pátý převodový stupeň, rychlosti 199 km/hod, při obsazení dvěma osobami překonal vzdálenost 400 m s pevným startem za 16,9 s a 1000 m za 31 sekund. Pokud jde o zrychlení, tak na 4. rychlostní stupeň z rychlosti 50 km/h překonal zvdálenost 400 m za 17 sekund a 1000tn_405_12.jpg m za 31 sekund. Velmi malý rozdíl mezi údaji o zrychlení na dráze 1000 m s pevným startem a z rychlosti 50 km/h dokazují vynikající charakteristiku motoru, jehož točivý moment v každém režimu otážek je takový, že by si na určitém typu silnic i pěkně pohrálo s Mi 16, která má svá maxima vždy o 1000 otáček výše. Motor velmi dobře reaguje na přidání plynu, což budí dojem, jako by výkon motoru mebyl nijak omezen a také zrychlení vozidla dokazuje vysokou pružnost pohonné jednotky.

    Při posuzování údajů o spotřebě paliva při stálé rychlosti můžeme konstatovat, že výkon nebyl dosažen na úkor žíznivosti. Křivka spotřeby stoupá od 5,6 l při 60 km/hod přes 6,2 l při 90 km/h a překračuje 17 litrů při maximální rychlosti. V průběhu silničního smíšeného testu nepřekročila spotřeba při obvyklém způsobu jízdy 7 l na 100 km. Model SRI má papírově nižší spotřebu než Mi 16, ale i s tou se dá jezdit velice úsporně, můj rekord byla spotřeba 6,2 l na 100 km, při jízdě ze Švýcarska. Takto malou spotřebu přičítám, kvalitnějšímu Švycarskému benzínu, než je u nás, dále pak německým rovinkám a v neposlední řadě tomu, že má rychlost byla pořád někde okolo 100 km/h bez zbytečného zpomalování a zrychlování. To tato auta při velikosti nádrže 70 l dělá dostihové favority na dlouhé tratě.

    Jízdní vlastnosti - pohodlí při jízdě:

    U této generace vozidla dal Peugeot nesporně přednost jízdnímu pohodlí a zvolil měkčí pérování, ale ne na vrub jizdním vlastnostem!! V praxi se tato volba projevuje dvema způsoby chvání vozidla. Pokud jedeme po vozovce se spatným povrchem, jízda je velmi příjemná a vozidlo dobře sedí, což se příznivě projevuje při průjezdu zatáčkou a při brždění. Naproti tomu pokud je povr na úrovni německých dálnic, chování vozidla je o něco horší než u modelu Mi 16 a to snižuje pocit jistoty. Vozidlo se v zatáčkách naklání jen málo, naprosto přesně drží směr na rovných úsecích vozovky a obdivuhodně drží směr i při projížděná zatážek vysokými rychlostmi.

    Pohodlí cestujících je na velmi vysoké úrovni, k čemuž přispívají i vynikající sedadla. Hodně péče bylo věnováno odhlučnění vozidla. Dobrá izolace motorového prostoru (jeden můj kamarad říkal, že je to auto lépe odhlučněné než Škoda Octavia), odfiltrování hluku a vibrací pneumatik na vozovce, pečlivě vyřešený tvar karoserie pro omezení turbulencí vzduchu, to jsou prvky, které účinně přispívají k celkovému komfortu.

    Dobře je take třeba hodnotit brzdový systém. Praktická účinnost se zdá byt na velmi dobré úrovni, téměř ja u Mi 16. I bez ABS je brždění velmi bezpečné, to už je jeden z důvodů dobré stability vozidla.

    Tvar karosérie - vybavení:

    Peugeot způsobil velkou senzaci, když ohlásil hodnotu Cx 0,31 u karoserie, jejíž tvar zůstal příjemný a má vyrovnané proporce. Oproti modelu Mi 16, který má aerodynamické doplńky (přední a zadní spojler, prahy a zadní přítlačné křídlo) a rovněž přední světlomety do mlhy, působí tvar karoserie SRI poněkud fádně, já říkám, tn_05.jpgže vypadá jako vana. Estetický dojem nicméně zůstává celkem pozitivní, protože v žádném případě nelze o 405 říct, že by vypadala otřele. U této karoserie vzácně vyrovnaných tvarů se snoubí důstojnost s mohutností.

    Vnitřek působí velmi útujným dojmem, je dobře prosvětlený a velmi prostorný. Kvalita materiálů i volba odstínů zajišťují velmi příjemné prostředí.

    Sériové vybavení je uspokojující. Elektrické ovládání předních skel, centrální zamykání na dálkové ovládaní, spožďovací relé stropního osvětlení, u modelu Mi 16 také regulace teploty. Za příplatek se dalo získat el. ovládání zadních oken, el. střešní okno, klimatizaci, kožený interíér s loketní opěrkou vepředu. Jediná výtka se týká ABS, které je u SRI nabízeno jen jako zvláštní vybavení.




Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentáře



Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Přidat komentář...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


články

články

články

×
×
  • Vytvořit...