Přejít na obsah
test

Peugeot 306


Supetr
 • První vozy Peugeot modelové řady 306 začaly opouštět brány továrny ve Francii na jaře v roce 1993 a byly nástupcem úspěšné řady 309. V roce 1993 se začalo pouze s výrobou pětidvéřového hatchbacku. Byl dodáván se třemi druhy zážehových motorů 1.4(1 360 cm3), 1.6(1 587 cm3), 1.8(1 761 cm3). Všechny motory montované do vozidel Peugeot 306 byly odvozeny od starších a osvědčených motorů nesoucích označení TU nebo XU, které byly použity ve vozech Peugeot a Citroën. Jsou to čtyřválcové, kapalinou chlazené motory s ventilovým rozvodem OHC. Motor je uložen napříč nad přední nápravou, se sklonem dozadu. Převodovka je připevněna k levé části motoru. Do vozů Peugeot 306 byly standardně montovány pětistupňové manuální převodovky, ale na přání zákazníka mohl být vůz o obsahu 1.8l vybaven čtyřstupňovou automatickou převodovkou. Ještě v létě 1993 se objevil na trhu vznětový motor o obsahu 1.9(1 905 cm3). Byl k dostání jak bez tak i s turbodmychadlem. Opět automobilka vycházela již z osvědčeného motoru označení XUD .

  Psal se začátek roku 1994 a všechny modely se začaly vyrábět i v třídveřové verzi. V tu samou dobu byl také zahájen prodej modelů se vznětovým motorem 2.0(1 998 cm3) a označením XU10. V létě roku 1994 se na stáncích prodejců Peugeot objevil model 306 cabriolet - k jeho navržení bylo přizváno italské návrhářské studio Pininfarina, se kterým značka spolupracovala i v dřívějších letech např.: u modelu 205 cabriolet. A konečně na podzim roku 1994 uzavřelo modelovou řadu 306 čtyřdveřové provedení sedan. Pro sportovně založené řidiče automobilka připravila model 306 S16, který byl osazen motorem čtyři ventily na píst a obsahem 2.0.

  Na jaře roku 1997 prošel model 306 rozsáhlým faceliftem, který mu dle mého názoru značně prospěl. Facelift se netýkal pouze karoserie, ale i interiéru. Na první pohled si zákazníci mohli všimnout přepracované přední partie vozu. Přední světla již nebyla dvojdílná, ale jednodílná a kapota byla protažena směrem do masky vozu, čímž dostala 306 dravější pohled na svět. Po usednutí za volant mohli zákazníci poznat změnu v podobě mírně přepracované střední části přístrojové desky. Čalounění dveří bylo předěláno od základu.A pod kapotou došlo taky ke změnám. Vznětové motory 1.8 a 2.0 se začali vyrábět, místo stávajícího osmiventilového provedení, v provedení šesnáctiventilovém a vznětové motory se dočkaly nové technologie přímého vstřikování a tím i nového označení HDI. Začal se taky vyrábět model 306 combi označován jako Break a tím byla vyčerpána všechna možná karosářská provedení.

  Poslední omlazení modelu proběhlo v roce 2000, kdy vozy Peugeot 306 vstoupily do nového tisíciletí s čirými světlomety a přístrojovou deskou v imitaci hliníku. Samozřejmě došlo i k mnoha technickým vylepšením jako např.:vylepšená brzdová soustava, adaptivní čtyřstupňová automatická převodovka, další úchyty Isofix, pevná střecha na zimu – Hard Top pro modely cabriolet, automatická klimatizace, asférická zrcátka či senzor deště.

  Konstrukce všech vozů je skoro shodná. Mají nezávisle zavěšená přední kola modifikovaného typu McPherson, zadní náprava se skládá z podélně vlečných ramen s torzní tyčí a je samonatáčecí. Příjemným doplňkem je i variabilní posilovač řízení a u posledních modelů ABS s elektronickým rozdělovačem brzdných sil. Pro bezpečnost posádky byla vyvinuta struktura s programovanou deformační zónou, přední a později i boční airbagy a bezpečnostní pásy s pyrotechnickými patronami s omezovačem přítlaku(pozor při nákupu ojetiny, je dobré zkontrolovat jestli nejsou vystřelené, včetně montáže falešných airbagů).

  Peugeot 306 svou pestrou škálou karosářských provedení mohl oslovit všechny zákazníky a vyhovět jejich požadavkům na auto. Vozy byly nabízeny s motory od 60 koní až po motory o sto koní silnější. V nabídce byla i nejluxusnější verze pod označením Roland Garros, zde ale byla cena asi dvojnásobná oproti základnímu modelu. Ale není divu, vždyť tento model byl nejluxusnější variantou 306ky. Nabízel jim komfort v podobě kožených sedadel a plné výbavy. Tyto modely byly také k dostání pouze v tmavě zelené metalíze, pouze kabriolet měl barvu světle zelenou. Klienty nemohlo nic odradit a vozy 306 byly a jsou velmi žádaným artiklem. Proto se nesmíme divit, že se prodávaly o stošest (tedy spíše o třistašest). Můžeme se také setkat s nejrůznějšími akčními modely či variantami pro různé země (pro nás bohužel lehce ochuzené).

  Nástupcem modelu 306 se stal v roce 2002 model 307 a pouze karosářská varianta cabriolet a Break se prodávali po určitou dobu spolu s modelem 307. Dnes už je na trhu k dostání pouze model 307.

  Bezesporu k vrcholu nabízených modelů patřil a dodnes patří model 306 S16 osazen motorem 2.0, šestistupňovou manuální převodovkou, který disponoval výkonem 167PS. Dále byl vybaven sportovnějším podvozkem, anatomickými sedadly a hliníkovými koly již z výroby a stejně tak model 306 cabriolet. Tyto vozy jsou určeny spíše mladší generaci nebo řidičům se sportovnějším duchem.

  A právě především ty dva posledně jmenované modely se stali pro mnohé základním kamenem pro tuning, protože jejich tvar už je výjimečný sám o sobě a nepotřebuje moc dalšího upravování. Ale nejen ony, ale i ostatní provedení modelu 306 můžeme potkat více či méně upravené. Předem musím říct, že pokud se rozhodujete pro tuning tohoto modelu, tak se musíte obrnit velkou trpělivostí, protože na našem trhu snad není jediná firma, co by se zabývala výrobou spoilerů na tyto vozy. Lze u nás sehnat výrobky zahraničních firem zabývajících se tuningem Peugeotů, mezi nejznámější patří asi francouzská firma Esquis auto, nebo německé firmy Gutmann, Musketier a Hamann. Pokud se rozhodnete pro nákup právě jejích výrobku, připravte si tučnou hotovost. Další z variant je, že jste manuálně zručný a nějaký ten spoiler si vyrobíte sami a nebo si jej necháte vyrobit individuálně a potom to už není zas o tolik levnější, než koupit výrobek od výše jmenovaných firem, ale na druhou stranu budete mít originál. Lze sehnat i pěkně baculaté blatníky po vzoru závodních speciálů Peugeot 306 MAX, ale zde je potřeba počítat s vyšším finančním obnosem.

  A ještě něco málo co se spolehlivosti týká. Já mám svůj vůz necelý rok a najel jsem s ním cca 10 000Km. Nenechal mě nikdy ve štychu, ale nějaké ty závady se přeci jen objevily. Závady spojené s motorem jsem měl zatím pouze dvě. První byla sáknoucí benzínová trubička a to se projevovalo pouze zápachem benzínu v kabině, ale jak jsem nedávno četl v diskuzi, tak tento problém mají snad všechny modely Peugeotů. A druhá závada byla v podobě olejových skvrn pod autem. Byla to zpuchřelá hadice oleje. Největším problémem jsou, a to u všech modelů, různé plasty. Nejčastěji to jsou plastové mističky, ve kterých jsou uloženy lanka od pojezdu elektricky stahových oken. Ty jsou značně namáhány, a vyměnit je nelze. Jako náhradní díl je neseženete, pouze s celým mechanismem, který nový stojí cca 8000Kč. Pokud máte šikovného klempíře, můžete si nechat vyrobit druhou kovovou mističku, kterou vsunete do té původní a je po starostech. To jsou mé postřehy.

  Na závěr bych chtěl říct, že pokud se o vůz budete starat a dopřejete mu pravidelnou údržbu, odvděčí se vám 306ka spolehlivostí. A pokud se teprve rozhodujete pro koupi tohoto vozu, mohu vám ji doporučit. Nebudete litovat a budete spokojeni stejně jako já.

  Zde je několik adres spojených s modelem Peugeot 306 a jejich stručný popis:

  1)
  - Další inspirace pro budoucí tuning

  4)
  - trochu brutality

  7)
  - opět známá firma

  To je asi tak vše, co k tomuto modelu napsat. Pokud je zde na něco zapomenuto, tak se omlouvám, ale jsme jen lidi.

  Karel Netuka (cabrio) a ostatní autořiZpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×