Přejít na obsah
test

Peugeot 207 RCup


Supetr
 • dnes zatím pouze koncepční vůz, zítra možná šampión

  Automobilka Peugeot je svými concept-cary doslova proslulá a nikdy je nedělá jen tak, vždy má každý takovýto vůz dopředu nalajnovanou budoucnost. Jejich uvedení je vždy načasováno na největší automobilové výstavy. Na jarní Ženevu a podzimní Paříž nebo Frankfurt. Nyní je před námi tradiční Ženevský autosalon, na kterém se bude ve lvím stánku točit vše kolem nového přírůstku do třídy mini vozů - 207. Podobně jako sesterský Citroën při uvedení modelu C2 představil ihned i sportovní verzi pro kategorii Super 1600, nyní tak učiní i Peugeot s modelem 207 RCup.

  Doba se mění a vývoj jde kupředu a tak je jasné, že speciály WRC mají v regionálních soutěžích již odzvoněno a potřebují nějaké hodnotné, výkonné a atraktivní nástupce. Ruku na srdce, Produkční vozy (Lancery Evo a Imprezy WRX) to jistě nebudou. Jsou příliš sériové a sk. N není divácky příliš zajímavá. Svět automobilového sportu by měl dostat novou injekci v podobě třídy Super 2000. Čili čistokrevná "áčka", tak jak jsme zvyklí, pořádné závoďáky, kitový zvuk nepřeplňované atmosféry, čtyřkolky, široké karoserie, velká kola… ale v čem je (bude) ten rozdíl oproti WRCčkům? Absence trubodmychadla, pasivní diferenciály a žádná rozměrná křídla.

  Peugeot by se tak mohl zařadit vedle Toyoty Corolla, Fiatu Grandepunto, Renaultu (zatím není jasno, zda by se bude jednat o Logan, Clio či nový Mégane) a nového Volkswagenu Polo. Kategorie S2000 je teprve v počátcích a pravděpodobně v budoucnu nahradí vozy WRC. Uvidíme, zda se tato varianta uchytne a diváci si jí oblíbí. Alespoň by tato auta mohla startovat i v národních šampionátech.

  Ale zpět k novince od Peugeotu. RCup je jen konceptem, takovou berličkou, která by měla pomoci nastupujícímu supermini 207 na trh a představit i zamýšlenou variantu GTi (motor 1,6 litrů, dvě turbodmychadla, výkon okolo 180 Ps). Bez zajímavosti není ani fakt, že byl RCup navržen a zkonstruován přesně podle pravidel nové soutěžní kategorie, ale opět to nebude počin jen tak. Pamatujete na Xsaru T4 a následnou evoluci FRC (French Rally Car), která plnila bezezbytku pravidla klasifikace WRC? A vidíte sami, kde je dnes Xsara WRC. A pamatujete na to, jak Peugeot sport oznámil loni odchod z rally s vozy WRC a nevyloučil možnost návratu s jinou zbraní? O tom, že nástupcem vozů 206 a 307 WRC bude právě toto žihadlo s výrazným image není podle mého pochyb. Tvary jsou čistě peugeotí, kitové široké verze. Někde mezi 306 Maxi a 206 Super 1600. Příď musí jasně ctít koncernové linie a tak shodnost s předkem sériové 207 asi nikoho nepřekvapí. O použití čtveřice koncovek výfuku se můžeme dohadovat, ale soutěžní vůz bude zcela jistě osazen "úspornější" variantou zakončení výfukového potrubí. Nepřeplňované motory umí Peugeot velice dobře (viz. 306 Maxi s dvoulitrem měl ve variantě bez restriktorů přes 300 koní) a tak se dá předpokládat, že ohlášená verze RCupu s 280 koni bude ještě optimalizována. Výkon vysokootáčkového motoru bude na závodní dráhy přenášen skrze šestistupňovou sekvenční  převodovkou a jak bylo dříve řečeno, poháněna budou všechna čtyři kola.

  První testy tohoto širokého speciálu by se měly uskutečnit na jaře tohoto roku a ostré nasazení by mohlo být už na Monte Carlu 2007. Uvidíme, jak bude závodní oddělení automobilky spokojeno s výsledky a průběhem testování.

  Řada 2xx je pro Peugeot opravdu zajímavou. Modely 205 a 206 byly velice úspěšné jak v počtu prodaných vozů, tak i na sportovním poli. Doufejme, že 207 na tom bude stejně a snad i ještě lépe. Po 205 T16 (výkon od 300 do 600 koní) 206 WRC (300 koní) by mohla do výsledkových listin výrazněji promluvit i 207 Super 2000.

  O kráse nové 207 se můžete sami přesvědčit od 28. února na Ženevském autosalonu, v showroomech koncesionářů od jara 2006 a nebo raději v příští sezóně na závodních tratích a okruzích.

  PEUGEOT 207 RCup

  Karosérie

  Třídveřový dvoumístný hatchback, samonosná karoserie s motorem vpředu. Široký bodykit (+8 cm), přední nárazník s bočním difuzorem pro chlazení brdz, prahové nástavce, modifikovaný zadní nárazník, střešní křidélko, čtveřice koncovek výfuku, ochranný rám, hasící přístroj, sportovní sedačky a šestibodové pásy.

  Motor

  zážehový atmosférický bez přeplňování

  Počet válců

  4 v řadě, 4 ventily na válec

  Rozvod

  DOHC

  Zdvihový objem

  1 997 cm3

  Vrtání x zdvih

  85,0 x 88,0 mm

  Nejvyšší výkon

  280 ps při 8 500 min-1

  Kroutící moment

  cca 250 Nm při 6 000 min-1

  Kompresní poměr

  11:1

  Pohon kol

  Trvalý pohon všech kol, pasivní diferenciály

  Převodovka

  Šestistupňová se sekvenčním řazením

  Kola

  7,5x18"

  Pneu

  235/40 R18

  Brzdy

  Dvojitý hydraulický okruh 4 chlazené kotouče, hydraulická ruční brzda.

  Rozměry a váhy

  Rozvor

  2,560 m

  Délka/šířka/výška

  4,047/1,800/1,376 m

  Tak vítej sportovče mezi nás!Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×