Jump to content
test
Sign in to follow this  

Peugeot 207 RCup


Supetr
 • dnes zatím pouze koncepční vůz, zítra možná šampión

  Automobilka Peugeot je svými concept-cary doslova proslulá a nikdy je nedělá jen tak, vždy má každý takovýto vůz dopředu nalajnovanou budoucnost. Jejich uvedení je vždy načasováno na největší automobilové výstavy. Na jarní Ženevu a podzimní Paříž nebo Frankfurt. Nyní je před námi tradiční Ženevský autosalon, na kterém se bude ve lvím stánku točit vše kolem nového přírůstku do třídy mini vozů - 207. Podobně jako sesterský Citroën při uvedení modelu C2 představil ihned i sportovní verzi pro kategorii Super 1600, nyní tak učiní i Peugeot s modelem 207 RCup.

  Doba se mění a vývoj jde kupředu a tak je jasné, že speciály WRC mají v regionálních soutěžích již odzvoněno a potřebují nějaké hodnotné, výkonné a atraktivní nástupce. Ruku na srdce, Produkční vozy (Lancery Evo a Imprezy WRX) to jistě nebudou. Jsou příliš sériové a sk. N není divácky příliš zajímavá. Svět automobilového sportu by měl dostat novou injekci v podobě třídy Super 2000. Čili čistokrevná "áčka", tak jak jsme zvyklí, pořádné závoďáky, kitový zvuk nepřeplňované atmosféry, čtyřkolky, široké karoserie, velká kola… ale v čem je (bude) ten rozdíl oproti WRCčkům? Absence trubodmychadla, pasivní diferenciály a žádná rozměrná křídla.

  Peugeot by se tak mohl zařadit vedle Toyoty Corolla, Fiatu Grandepunto, Renaultu (zatím není jasno, zda by se bude jednat o Logan, Clio či nový Mégane) a nového Volkswagenu Polo. Kategorie S2000 je teprve v počátcích a pravděpodobně v budoucnu nahradí vozy WRC. Uvidíme, zda se tato varianta uchytne a diváci si jí oblíbí. Alespoň by tato auta mohla startovat i v národních šampionátech.

  Ale zpět k novince od Peugeotu. RCup je jen konceptem, takovou berličkou, která by měla pomoci nastupujícímu supermini 207 na trh a představit i zamýšlenou variantu GTi (motor 1,6 litrů, dvě turbodmychadla, výkon okolo 180 Ps). Bez zajímavosti není ani fakt, že byl RCup navržen a zkonstruován přesně podle pravidel nové soutěžní kategorie, ale opět to nebude počin jen tak. Pamatujete na Xsaru T4 a následnou evoluci FRC (French Rally Car), která plnila bezezbytku pravidla klasifikace WRC? A vidíte sami, kde je dnes Xsara WRC. A pamatujete na to, jak Peugeot sport oznámil loni odchod z rally s vozy WRC a nevyloučil možnost návratu s jinou zbraní? O tom, že nástupcem vozů 206 a 307 WRC bude právě toto žihadlo s výrazným image není podle mého pochyb. Tvary jsou čistě peugeotí, kitové široké verze. Někde mezi 306 Maxi a 206 Super 1600. Příď musí jasně ctít koncernové linie a tak shodnost s předkem sériové 207 asi nikoho nepřekvapí. O použití čtveřice koncovek výfuku se můžeme dohadovat, ale soutěžní vůz bude zcela jistě osazen "úspornější" variantou zakončení výfukového potrubí. Nepřeplňované motory umí Peugeot velice dobře (viz. 306 Maxi s dvoulitrem měl ve variantě bez restriktorů přes 300 koní) a tak se dá předpokládat, že ohlášená verze RCupu s 280 koni bude ještě optimalizována. Výkon vysokootáčkového motoru bude na závodní dráhy přenášen skrze šestistupňovou sekvenční  převodovkou a jak bylo dříve řečeno, poháněna budou všechna čtyři kola.

  První testy tohoto širokého speciálu by se měly uskutečnit na jaře tohoto roku a ostré nasazení by mohlo být už na Monte Carlu 2007. Uvidíme, jak bude závodní oddělení automobilky spokojeno s výsledky a průběhem testování.

  Řada 2xx je pro Peugeot opravdu zajímavou. Modely 205 a 206 byly velice úspěšné jak v počtu prodaných vozů, tak i na sportovním poli. Doufejme, že 207 na tom bude stejně a snad i ještě lépe. Po 205 T16 (výkon od 300 do 600 koní) 206 WRC (300 koní) by mohla do výsledkových listin výrazněji promluvit i 207 Super 2000.

  O kráse nové 207 se můžete sami přesvědčit od 28. února na Ženevském autosalonu, v showroomech koncesionářů od jara 2006 a nebo raději v příští sezóně na závodních tratích a okruzích.

  PEUGEOT 207 RCup

  Karosérie

  Třídveřový dvoumístný hatchback, samonosná karoserie s motorem vpředu. Široký bodykit (+8 cm), přední nárazník s bočním difuzorem pro chlazení brdz, prahové nástavce, modifikovaný zadní nárazník, střešní křidélko, čtveřice koncovek výfuku, ochranný rám, hasící přístroj, sportovní sedačky a šestibodové pásy.

  Motor

  zážehový atmosférický bez přeplňování

  Počet válců

  4 v řadě, 4 ventily na válec

  Rozvod

  DOHC

  Zdvihový objem

  1 997 cm3

  Vrtání x zdvih

  85,0 x 88,0 mm

  Nejvyšší výkon

  280 ps při 8 500 min-1

  Kroutící moment

  cca 250 Nm při 6 000 min-1

  Kompresní poměr

  11:1

  Pohon kol

  Trvalý pohon všech kol, pasivní diferenciály

  Převodovka

  Šestistupňová se sekvenčním řazením

  Kola

  7,5x18"

  Pneu

  235/40 R18

  Brzdy

  Dvojitý hydraulický okruh 4 chlazené kotouče, hydraulická ruční brzda.

  Rozměry a váhy

  Rozvor

  2,560 m

  Délka/šířka/výška

  4,047/1,800/1,376 m

  Tak vítej sportovče mezi nás!

Sign in to follow this  


User Feedback


There are no comments to display.Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

články

články

články

×