Přejít na obsah
test

HDi Tuning Power Box vs. Chip


Supetr
 • Powerboxy vs. chiptuning

  Více koní, větší výkon, větší krouťák, lepší pružnost, vyšší maximálka, lepší zrychlení... je jedno jak tomu říkáte. Problém je stejný. Ale i jeho řešení. Nechá se zlepšit sání (vložka vzduchového filtru, nebo ještě lépe celý kit sání), namontovat kvalitnější výfukové potrubí, zlepšit svody, vyměnit vačky, použít kvalitnější palivo... a tzv. “přečipovat”. O co se jedná? Změna sw řídící jednotky. Ideální pro turbomotory. Zvýší se tlak na turbu, prodlouží se doba vstřiku paliva a ... buď se vymění orig. chip v řídící jednotce a nahradí se jiným už s upraveným sw, nebo se přepíše originální nastavení z továrny a nebo se (bud před a nebo za) řídíci jednotku připojí tzv. powerbox.

  gutmannhdi.jpgJelikož jsem přemýšlel o přečipování svého auta s 2,0 HDi, začal jsem se o tuto problematiku zajímat trošku více.

  Firem zabývajících se chiptuningem je mnoho. Každý přistupuje k ladění motoru jinak. Někdo preferuje posazení max. výkonu do nižších otáček, někdo potřebuje vyšší max. rychlost, další zase preferuje zachovat životnost motoru při “rozumném nárůstu” všech hodnot. Správným nastavením křivek průběhu výkonu a kroutícího momentu je možno např. i snížit spotřebu při zachování původních výkonových hodnot. Obecně platí že čím je vyšší nárůst výkonu, tím více dostává motor zabrat a tím se snižuje jeho životnost.

  Ale bavme se konkrétně. Jako referenční vzorek jsem vybral Peugeot 206 2,0 HDi 90ps. Tento motor je montován i do 306tek, 307ček i 406tek a Partnerů. Troufám si tedy tvrdit, že v současnosti se jedná o nejrozšířenější HDi motor u nás. Tudíž uvedené hodnoty nebudou platit pouze pro 206ky, ale také +/- pro ostatní typy aut. V následující tabulce je uveden přehled firem zabývajících se chiptuningem. Tabulka je řazena podle druhu aplikace (box/chip) a dále podle názvu firmy. Jak vidno, rozpětí výkonů se pohybuje od 108 po 120 ps. Max. kroutící moment je zde úctyhodných 282 Nm. Maximálka pak 197 km/hod. Je škoda, že úpravci neuvádí všechny hodnoty, pak by bylo srovnání ještě zajímavější. Zkušený tuner by určitě namítl že každé auto jede jinak již z továrny a tudíž i výsledky přepčipování jsou individuální.

  tabulka je zde

  (vzhledem k velikosti se otevře v novém okně)Zpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×