Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Nemrznúca zmes


PEUGEOTIK307

Recommended Posts

  • O 7 let později...
V 30. 8. 2009 at 9:29, pastorek napsal:

No dobre, tak trochu vážne.

V princípe sú dva druhy nemrznúcich zmesí pre autá. Jedna je určená pre motory vyrobené zo zliatin železa a druhá pre hliníkové. Nakoľko blok motora je masívny a má pomerne hrubé steny tak sa pri výbere tej správnej kvapaliny orientujeme podľa materiálu hlavy motora. Temer všetky motory (osobných áut) vyrobené v posledných 10-15 rokoch majú hlavy z hliníkových zliatin. Pre tie sa používa chladiaca kvaalina vyrobená na bázi etylénglykolu. Medzi týmito výrobkami je ešte možné rozlíšiť zmesi s obsahom silikátov a bez nich. Údajne majú zmesi bez obsahu silikátov dlhšiu životnosť a nemusia sa meniť po všeobecna odporúčaných troch rokoch. Zatiaľ som našiel odporúčania výrobcov týchto zmesí na výmenu po 5 rokoch.

Všetky tieto zmesi (etylénglykolové) sú navzájom miešateľné.

Väčšinou už v názve majú označenie Gxx. (G11, G12, G48 ....)

Všetky majú rovnaký pomer miešania.

Neviem prečo ale dráždi ma informácia \"doživotná náplň\". Nikto nepovie koľko je tá predpokladaná životnosť a čo ju ovplyvňuje. Som presvedčený že je to iba reklamný trik výrobcov. Pri tej chladiacej zmesi to nieje až také okaté ale pri prevodovom oleji každý trochu orientovaný technik iba nechápavo krúti hlavou.

Takze podla tvojho vykladu mozem aj v inom aute kombinovat G11 s G12? G12 ma len lepsie prisady pre hlinikove bloky motoru?

Upraveno uživatelem vinchenzogt
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je možné to kombinovať, no pokiaľ viem, tak tie úplne prvé G12 veľmi miešateľné neboli, pretože po zmiešaní penili. Väčšinou sú ale dnes na pultoch už G12+, G13 (ekologickejšie bezsilikátové, životnosť 5 rokov), ktoré by už mali byť ľahšie zmiešateľné so staršími. Ja osobne by som kombinoval skôr G11 s G48 ( 2 ročná životnosť, modrá farba )  alebo G12 s G12+ alebo s G13 (červená farba) a do tejto skupiny patrí aj originál Glysantin od PSA, ten je však paradoxne zelenomodrý, aby nám PSA domotal hlavy. To všetko iba v prípade núdze, inak chystám sa vypustiť zmes G11 a G48, spraviť výplach, a potom je v podstate jedno ktorú z kvapalín pre hliníkové motory tam nalejem, takže tam dám G12+ alebo G13, ktoré sú jednak ekologickejšie, stačí ich meniť raz za 5 rokov, a dajú sa zohnať úplne všade a narozdiel od originál Glysantinu aj za rozumnú cenu.

vinchenzogt - aj G11 a G48 (modrá, zelená) majú kvalitné prísady pre hliníkové motory, sú ale oproti novším kvapalinám viac nebezpečné pre životné prostredie, a majú kratšiu životnosť, 2 roky, oproti 5 rokov u modernejších bezsilikátových.

 

Upraveno uživatelem 307rg
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, 307rg napsal:

 

vinchenzogt - aj G11 a G48 (modrá, zelená) majú kvalitné prísady pre hliníkové motory, sú ale oproti novším kvapalinám viac nebezpečné pre životné prostredie, a majú kratšiu životnosť, 2 roky, oproti 5 rokov u modernejších bezsilikátových.

 

Lebo nevedel som aku zmes mame v P208 a prave ako pises ze PSA domotava hlavy s farbou tak som dolial G11 modru ale iba 2 deci mozno tak snad to nejako neublizi niecomu. Planujem to dat vymenit za G12

Upraveno uživatelem vinchenzogt
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Presne tak som to na začiatku pomiešal aj ja kvôli tej farbe. A ako som už povedal, autu to nijako neublíži, iba ak prírode, aj to iba v prípade že to vytečie do zeme, no a samozrejme ak tú G11 (G48) nemeníš každé 2 roky, tak už potom nechráni motor pred koróziou, narozdiel od tých červených aj od originál Glysantin ( každých 5 rokov ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...