Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Ovály v platu u kombíka


tanagy

Recommended Posts

Původně zaslal: tanagy

Fusion - pěkná zástavba, ale s laminem sem nikdy nedělal a začal bych s něčím menším. Nebo to je jen tlustější potahovka přestříknutá sprejem? každopádně to vypadá velice dobře.

Bylo to poprvé co sem dělal s laminem.

Tady postup zhruba

U zvedacího plata u hatchbacků bych si to dokázal představit ale asi bych to udělal na pevno a ne zvedací.

P1010005_resize.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak sem trochu pokročil.

Domečky pro ovály sou hotový (vnitřní spáry jsou ještě vymáznutý dřevařským tmelem - vřele doporučuju, dělá se s tím nádherně, ředí se to vodou, nebo herkulesem a po uschnutí je to na kámen). Včera sem je přilepil k platu a vyspároval všechny spoje. Ten sklon repráků nakonec není nejhorší - myslím, že by to mohlo fungovat i s trochou výšek a středů.

Teď mě čeká ukotvení plata (nasucho už se to zkoušel - sedí jak prdel na hrnec), potažení tkaninou, dodělání skládací části (z lehčího materiálu) a ve finále připojení signálu od rádia (asi protáhnu rovnou cinch signálový kabel, který přes redukci připojím na ISO konektor)

Fusion: No ještě mě čeká plato do 206tky, tak si od tebe možná vezmu inspiraci - pěkná práce. Ale musím říct, že se mi to v té bílé barvě líbilo víc :D

maro: Jasně že existují \"jednodušší\" varianty jak ozvučit kombík, ale jak sem psal výše - je to rodinné vozítko a zvukově to bude kompromis - zatím bez subwooferu. Navíc je to pokus a sám sem zvědavej co z toho hudebně bude.

Kombinaci přední 16tky kompa, zadní 13tky plus subwoofer v kufru sem chvíly vozil v 206tce, ale subík mi neseděl (Magnat Xpress 12 - bassrelfex - hučel a dunil, ostrý přesný bas tomu chyběl), tak sem zkusil kombinaci s oválama a .... hraje to slušně. Basy samozřejmě nejsou co bývaly, ale sou o řád lepší než na předních kompech.

[upravil dne 26.2.08 tanagy]

post-0-14109599195798_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Maro: Ještě ke konstrukci oválů. Opravdu si myslím, že se jedná o reproduktor, jako každý jiný - tím pádem se pro něj dá vypočítat objem ideální ozvučnice. Malou nápovědou bude výrobcem udávaný parametr Vas=cca 37litrů. počti si - http://www.audioweb.cz/tp-reprosoustavy1.htm

O reprácích a akustice toho moc nevím, ale tvrzení, že ovál je konstruovaný na objem ozvučnice 250 až 500 litrů je pitchovina na entou. To, že 99procent oválů v takovém prostředí hraje je věc jiná. Je to zhruba to samé, jako bys dal 16\" komponenty do desky plata - samozřejmě hrát budou, jenže to bude propastnej rozdíl oproti tomu co budou hrát, když je dáš do uzavřené ozvučnice. Toť můj názor.

Ještě tady kdysi zmiňovali reproduktor konstrukce FREE-AIR, který prý nepotřebuje ozvučnici - což teda nechápu jak by fungovalo. Fyzikální princip (membrána tlačící vzduch) a problém akustického zkratu bude snad pro všechny repráky stejný, ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: marisw

Původně zaslal: numeros77

tanagy: no co chlape ako ti to hra???vyzera to byt vpohode...treba optiahnut kobercom este:super

jaj ta tvoja go4sound.....dones mi tu teplozdusnu pistol....potrebujem ponahrievat nejake trubky :D:D:D:papa

to je len mensia rada kde by mohli najst odpovede na svoje otazky:mrk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: numeros77

Původně zaslal: marisw

Původně zaslal: numeros77

tanagy: no co chlape ako ti to hra???vyzera to byt vpohode...treba optiahnut kobercom este:super

jaj ta tvoja go4sound.....dones mi tu teplozdusnu pistol....potrebujem ponahrievat nejake trubky :D:D:D:papa

to je len mensia rada kde by mohli najst odpovede na svoje otazky:mrk

ale ja viem........:papa:super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže - abych to trochu osvětlil

Donedávna sem v závislosti velikosti ozvučnice a výsledné hodnotě SPL (akustic. tlaku - síly zvuku) neměl uplně jasno.

Tak sem si stáhl simulátor (WinISD pro), nacpal jsem tam parametry Oválů Hertz DCX 690 a dal ismulovat pro různé velikosti ozvučnic.

Na následujícím obrázku jsou závislosti frekvence na SPL pro jednotlivé objemy

20l - modře

50l - žlutě

550l - červeně

[upravil dne 4.3.08 tanagy]

post-0-14109599285285_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, maro...to bys potom měl pravdu, že? :D:D:D

Ale není to prý tak jednoduché - to by pro reprák byla ideální ozvučnice nekonečného objemu.

Vždy je návrh bedny nějakým kompromisem mezi naladěnou frekvencí (pokud má graf \"hrb\", dá se naladit tak, aby vyzdvihovala určité frekvence), čistotou přednesu, určitostí basů, atd...

Abych neplácal, tady cituju názor lidí, co už o tom asi něco budou vědět (audioweb.cz fórum):

\"a když už simuluješ, tak si mnozí lidi řeknou,aha, no tak ve 200litrech to bude ok,to jde nejníž ale jako vždy je v tom háček. v takovým objemu to bude huhlat viz graf Group Delay. čím víc,tím větší budeš mít dozvuk(ozvěnu) a tím míň budeš mít přesný bas, bedny se navhrhujou tak aby byl dobrej poměr spl,impedance,zatížení na určitých frekvencí, množství turbulencí v BR, veliksot Xmax a jiných.\"

Tady to vychází, že by nejlepší ozvučnice byla kolem 60ti litrů (třeba mezi 15ti a 20ti litrama není v charce skoro žádný rozdíl), což si teda nelajznu.

Pokud to dám do 20ti litrové uzavřenky, tak příjdu o nejnižší frekvence, ale kolem 80-100Hz to dosáhne maxima

[upravil dne 5.3.08 tanagy]

post-0-14109599335615_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přes víkend sem to pozapojoval a .... hraje to velice slušně.

Pokud poslouchám na místě, s vypnutým motorem, tak je i basů dost - na EQ na rádiu jsem jim trochu přidal a při třetinové hlasitosti jsou cítit i na těle - to by mi vyhovovalo. Žádný bučení, huhlání a hučení sem zatim nenašel.

Při jízdě je ale situace dost jiná - basy se \"vytratí\". Je mi jasný proč, ale taky vím, že se nebudu prdět s vytumením celýho auta, takže to prostě beru jako fakt, se kterým nemíním nic dělat - možná časem ten subwoof do bočnice kufru - ten nápad se mi fakt líbí.

Ještě sem neměl možnost to poslechnout na všech nastaveních a na různých typech muziky....první testovací kousek byl prastará deska od Prodigy- Music for the Jilted Generation a to mě fakt nadchlo. Oproti samotným předním kompům to chytlo \"objem\" navíc. Zadní basy a středy se trochu slívaj, ale pokud pustím zvuk jen dozadu, tak je stereo slušně rozeznatelné. V kombinaci s předníma kompama (který sem odřízl od nejspodnějšího pásma) je dojem \"prostorovější\", celkově hutnější...a stereo zůstává zachováno. Počítám, že se ovály časem rozcvičí a zahrajou ještě o něco líp.

Ty Hertzy DCX patří k nejlevnějším kouskům na trhu a i tak mě docela překvapily. Jak by potom zahrály kvalitnější kousky na zesíku? To už by možná byla náhrada subwooferu.

Ještě jedna věc mě teď napadla - co dát doprostřed plata subwoof a pod plato mu udělat cca 20litr uzavřenku? Sice by to byla fakt už váha, ale třeba by se tak subwoof a ovály vzájemně nerušili.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...