Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

hádanka


purkmistr

Recommended Posts

Dotaz na "P607Olda" - abych nenáhl paprče úplně blbej /je mi jasný ,že sem se sekl k*revsky - holt blbej sešit/- můžeš , prosím (pokud nechceš veřejně - aspoň na u2u) zaslat postup výpočtu ??

Předpokládám /excel - vzorec - graf/ ??? :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím se omluvit, v mém výpočtu je chyba. V Autocadu jsem to kreslil v měřítku 2:1 na svislé ose, a tak mi jsem hranici "velikost psa" zadal jako 1 m, ale myslel jsem, že počítám s údajem 0,5 m (tak jako je označeno na obrázku).

Přišel jsem na to při tom, když jsem chtěl najít jiný způsob výpočtu, např. s použitím rovnice a Excelu. No a v rámci vědecké diskuse, mám povinnost uvést věci na pravou míru (jinak by mě to netěšilo).

Autocad počítá a konstruuje velmi přesně, pro porovnání - vzdálenost 40. setkání od cíle vychází podle Autocadu (listing délky úsečky) na 0,5719 m, a při výpočtu Excelem je to 0,57189 m, což je totéž.

Postup výpočtu:

pro první setkání:

t = s/4 (chodec, rychlost 4 km/h)

t = (20 + (20-s))/30 (pes, rychlost 30 km/h, uběhne 20 km a pak se vrací po dráze (20-s)

pravé strany uvedených rovnic dáme do rovnosti, vypadne t

s/4 = (40-s)/30

po úpravě vyjde

s = 160/34 = 4,7...

Tím máme místo prvního setkání, v závislosti na rychlosti a dráze. Dráha u prvního setkání byla 20 km, u dalších setkání bude vždy použito výsledku předchozího kroku.

Mohli bychom to dosazovat a počítat 40 krát, dokud výsledek nevyjde ve stanovené hranici, a tady pomůže Excel - dřinu přenecháme strojům:

buňka B1 = 20

buňka D1 = 8*B1/34

buňka B2 = B1-D1

atd, vyplnit svisle pomocí Ctrl-D

Tak se ještě jednou omlouvám, chyboval jsem.

Graficky:

[upravil dne 27.1.2008 P607Olda]

[upravil dne 27.1.2008 P607Olda]

post-0-14109598702935_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...