Jump to content
popest

Vodítka brzdového třmenu Bosch

Recommended Posts

Zdravim,

chci se jen podělit o zkušenosti co jsem teď musel řešit při problémech s brzdama. Začalo to tím, že přední brzdy při dobržďování začaly být strašně hlučné. Následně jsem zjistit, že když ve vysoké rychloti (cca 120km/h a více) prudčeji brzdím, tak se rozkmitá celý volant. Pátral jsem po netu a všichni psali, že to v 90% způsobují špatné přední kotouče. Jen podotýkám, že ty co jsem měl na autě (Brembo), jsem měnil před cca 2 lety a nejeto měly asi 30 tis. Koupil jsem tedy novou sadu i desky Bosch a namontoval je. Samotřejmě se ni moc nevyřešilo. Při brždění zase kmital volant. Jediné co zmizelo byl ten nepříjemný zvuk při dobržďování.

Při výměně kotoučů jsem si všiml, že spodní vodítko třmenu (to s gumičkou) nešlo skoro vyndat. Namazal jsem jej tedy pořádně mazivem ATE Plastilube (AT 700015). Na druhé straně vyndat šlo, ale i tak jsem ho očistil a namazal stejným mazivem. U vodítka, které nešlo vyndat jsem si také všiml, že ta gumička co je uvnitř je zvláštní. Byla na jednom konci zvláštně roztažená. V podstatě tam vodítko nešlo ani strčit zpět, protože ta guma ze svého umístění pořád sjižděla. Rozhodl jsem se tedy, že zkusím sehnat ještě nová vodítka. Víc už  pro to udělat nemohu. A teď to zajímavější. Přední brzdy jsou Bosch.

Dle seviceboxu má opravná sada s vodítky kód: 443947 a sada jen s gumičkama 4427E2. Cena první je 4000,- a druhé 1000,-. Jinými slovy, sada dvu gumiček by mě stálal stejně jako sada kotoučů  a desek Bosch. Začal jem tedy pátrat po alternativách. Na trhu jsou sady od výrobců jako Frenkit, A.B.S., NK, a další... Dle zkušeností z ruského fora je kvalita většinou špatná. Prachovky se rozpadnou po prvním roce, rozměr gumičky na vodítku je v porovnání s originálem jiný... Kontaktoval jsem Bosch, jaká že sada je na moje auto. Podle odpovědi mám hledat sadu Bosch 1 987 470 615. Skoro nikde se to sehnat nedá. Poptal jsem ji u velkoobchodů jako APM apod. Cena je 700,- bez DPH a dodání do cca 1.5 měsíce. Při pátrání po ruských fórech někdo zmiňoval, že existuje i jiná sada Bosch, konkrétně s číslem Bosch 0 204 104 308. Dle Bosch patří na Opel a Toyota, ale podle fotek vypadala úplě stejně jako ta co má Peugeot. Tato sada se dá sehnat celkem bez problémů a stoji cca 255,- s DPH. Zkusil jsem ji objednat s tím, že ji případně vrátím. Dole přikládám fotky. K mému překvapení, je naprosto totožná s tím co jsem měl ve třmenu (měřeno šuplerou).

Další věc kterou jsem zjitil bylo to, že když jsem se rozhodl vodítka vyměnit, tak to co šlo prvně špatně ven, šlo opět špatně ven, ale to druhé, které jsem předtím vyndal normálně ze třmenu, teď ven nešlo taky. Z toho je jasné, že mazivo ATE Plastilube není vhodné na mazání vodítek s gumičkou. Horní vodítko bez gumičky bylo v pořádku i když jsem ho také namazal již zmíněným mazivem od ATE. Stará vodítka jsem tedy vyndal, díry na vodítka jsem vyčistil čističem brzd, vše namazal dodanou vazelínou v sadě (je bílá) a složil zpět.  Po zkušební jízdě na dálnici je vše ok a volant při razantnějším bržděním při vysoké rychlosti již nekmitá.

Tímto dlouhým příspěvkem jsem chtěl jen upozornit na dvě věci.

1. Kmitání při brždění nemusí hned znamenat špatný kotouč jak většinou lidé na různých fórech tvrdí
2. Samotný Bosch vyrábi stejné věci pod různým kódem se značně rozdílnou cenou. Co jsem našel na ruským fóru, tak tato sada pasuje údajně i na P 307 a Citroen Berlingo, ale pravděpodobně toho bude víc.  

bosch_krabicka.jpg

bosch-voditka.jpg

Edited by popest