Jicha Odesláno 16. únor 2017 Odesláno 16. únor 2017 (upraveno) Dobrý den všem. Přestal se mi točit ventilátor topení. (Ráno -10, po 35km v autě už jen -2, jel jsem jako frajer s pootevřeným okénkem....). Prostudoval jsem vše, co se mi zdálo relevantní, díky marko306 jsem demontoval ventilátor, odzkoušel motor - OK, regulátor - OK, vyčistil, namazal ložiska, vrátil do auta, opravil vyhřáté konektory v okolí, nastartuji... a NIC. Naštěstí jsem při testování zjistil, že stačí zkratovat šroubovákem malé piny (po vytáhnutí konektoru z ventilátoru) a ten se musí plynule rozběhnout. Nerozeběhl. Nemohl, protože nedostával +12V. Dočetl jsem se tady, že +12V jde přes relé napájení ventilátoru, u pojistek v motoru, (je tam jen jedno, tak to snad bylo ono), relé je OK. Dál jsem skončil, protože dráty mizí někde a já nevím kde. Nemáte prosím někdo schéma, přes co jde napájení toho ventilátoru? (je to spínaných 12V, jen při nastartovaném motoru). Zatím jsem si vyvedl kabel ze stálého +12V, takže nezmrznu. Díky. VIN VF3EA4HWB13078690 Upraveno 17. únor 2017 uživatelem Jicha Citovat
jarokare Odesláno 16. únor 2017 Odesláno 16. únor 2017 A jde ti vůbec trvalý proud do toho relé ? Citovat
Jicha Odesláno 17. únor 2017 Autor Odesláno 17. únor 2017 Tak jsem se prokousal naskenovanou servisní dokumentací ve francouzštině, abych zjistil, že těch maxipojistek není šest, ale OSM. Trvalý proud do relé NEJDE. Resp. 12V do relé jde, ale na jinou nožičku (už druhá moje chyba při hledání). Pokoušel jsem se k těm ostatním maxipojistkám dostat, ale tam mé schopnosti nesahají. Žádný postup vytažení jsem nenašel, takže je to možná jednoduché. Potřebuji (asi, doufám) vyměnit pojistku MF8, totálně ukrytou v plastovém pouzdře BSM jednotky. Nějaký návod pro blbce, jak se k ní dostat bez flexky? Díky za nakopnutí. Citovat
jarokare Odesláno 17. únor 2017 Odesláno 17. únor 2017 Odpoj si baterku , odšroubuj hlavní přívod (matice 8 mm) na BSM a dej ho na stranu , vycvakej patice a potom jsou v rozích BSM 2 šroubky na 20 torx (když na ni koukáš , tak v pravém horním a levém dolním rohu) , ty šroubky jsou blbě vidět a jsou hluboko . Pak ti půjde celá pojistkovka nadzvednout i s těmi velkými pojistkami , vyměníš MF8 (myslím , že je tam 40A) , usadíš to zpátky a dáš to dohromady . Citovat
Jicha Odesláno 17. únor 2017 Autor Odesláno 17. únor 2017 Děkuji moc, po boji s BSM (někdo to zalepil, protože serval závity těch T20 šroubků) jsem zjistil, že do relé vede jen kabel přes pojistku, která je dobrá. Nikde nic ohořelého, vyhřátého, prostě to musí fungovat. Po složení už napětí na vstupu relé bylo, takže jsem si zazoufal, že kontakt u BSI, nebo vadná BSI. Jenže relé i spínalo a na jeho výstupu napětí bylo až k relé od přestavby Webasta na nezávislé. U tohoto relé jsem začal, takže to už bylo rychlé. Relé fungovalo (kontakt NC vedl), jen když jsem ho držel v ruce. Uvnitř bylo v pořádku, jen to napružení kontaktu bylo asi vyhřáté. Přece jen asi Hela nebude to pravé ořechové. Dva dny jsem mrznul, dva dny hledal chybu. Dnes se oteplilo, tak je to opravené. Vůbec ale nemám dobrý pocit z toho, že jsem nenašel žádný problém na cestě od hlavního přívodu k relé napájení ventilátoru. Všechny kontakty čisté a pružné, nic vyhřátého ani zaoxydovaného. Drát 6mm nepodezřívám. Druhá věc je originální přestavbová sada pro nezávislé topení. Vše sice made in germany, ale všechny kontakty v cestě pěkně vypečené, relé Bosch asi odešlo a někdo ho vyměnil za Hela. Tím to dorazil. Faston 6mm asi na těch 20A bude malý. Citovat
jarokare Odesláno 17. únor 2017 Odesláno 17. únor 2017 Takže , jestli to dobře chápu , tak orig. relé i s přívodem je v pořádku a máš tam někde vsazené relé , ovládané nezávislým topením . Bude lepší , když vyměníš to vyhřáté relé i kontakty , jinak se to za chvíli vyhřeje znovu . Ten ventilátor je docela žrout proudu a jde skoro pořád , takže ty piny a relé jsou dost zatěžované . Zkus sehnat relé na vyšší proudovou zátěž , alespoň 40/30A , aby déle vydrželo . Citovat
Jicha Odesláno 17. únor 2017 Autor Odesláno 17. únor 2017 (upraveno) Originál relé i s přívodem se opravilo rozebráním a složením BSM. To vsazené upečené jsem vyměnil za Bosch 20/30A (podle dokumentace Webasta), ale přijde mi to právě docela poddimenzované... To relé se rok nehýbalo a to možná je ten problém, spínáním se kontakty (slušných) relé čistí. Kolik vlastně žere ten ventilátor když jede naplno? Nemám stejnosměrný klešťák. nové relé i s paticí přijde v pondělí, ještě jsem to ani nezadekloval, ale topím i bez vytaženého drátu na palubce ;-) A teď....čučím do dokumentace Webasta, a nevěřím. Je to nějaké divné, ale celý proud (když není nezávislé zapnuté, by ani přes to relé jít neměl!!! Viz obrázek 1. V autě to ale je zapojeno podle obrázku 2. ! Dotaz: Může se stát, že bude sepnuté GR (řízeno z BSI vývod 40 černého 40 pin. konektoru) a přitom na napájecí sběrnici "15" nebude napětí? Pak by zapnutí nezávislého tu "15" propojilo s "30"... Důsledky? Kdy je na "15" v 807 napětí? A teď jsem našel ještě jiné schéma z druhého návodu od Webasta: Upraveno 17. únor 2017 uživatelem Jicha Doplněno schéma z jiného montážního návodu Citovat
ferinko2 Odesláno 17. únor 2017 Odesláno 17. únor 2017 Klobúk dole.....pekne si to rozpitval Len pre zaujímavosť....Ja som to to pôvodne mal tiež zapojené podľa obr.č.1 a potom som to prerábal na zapojenie podľa obr.č.2 Dôvod? Diagnostika vykazovala chybu ventilátora kúrenia.Na ventilátore bolo zrejme indikované silové napätie aj keď tam ešte nemalo byť (pri spustení vebasta). Citovat
jarokare Odesláno 17. únor 2017 Odesláno 17. únor 2017 Oba způsoby zapojení jsou dobře - v 1. schématu jde proud do ventilátoru jen přes to dané relé , které ho spíná a v tom 2. schématu jde přes obě relé a to relé nez. topení akorát přepíná mezi normálním stavem (ventilátor ovládaný klimatizací) a topením (ventilátor ovládaný nez. topením) Co se týče dotazu na propojení "15" s "30" , tak to tam mají blbě nakreslený , protože orig. relé napájení ventilátoru (ve schématu GR) je napájeno trvalým proudem (čili "30") z pojistky MF8 , takže propojení "30" s "30" nic neudělá . Jako "15" se značí proud po zapnutí zapalování Citovat
mmartinkovic Odesláno 18. únor 2017 Odesláno 18. únor 2017 Podľa mňa len to GR vyradili aby to išlo s Webastom na K3. Citovat
Jicha Odesláno 18. únor 2017 Autor Odesláno 18. únor 2017 (upraveno) V 17. 2. 2017 at 20:29, ferinko2 napsal: ....Ja som to to pôvodne mal tiež zapojené podľa obr.č.1 a potom som to prerábal na zapojenie podľa obr.č.2 Dôvod? Diagnostika vykazovala chybu ventilátora kúrenia.Na ventilátore bolo zrejme indikované silové napätie aj keď tam ešte nemalo byť (pri spustení vebasta). No toho jsem se bál... 20/30A relé podle obr. 1 má smysl, protože ventilátor jede jen na malý výkon. ale podle obr. 2 přes to relé jde celý proud při plném výkonu... relé GR je originální na 40A a s 8mm kontakty, což je OK. Relé K3 by mělo být to stejné a byl by klid. To zase někdo v sadě za x tisíc ušetřil pár desítek korun. A já teď taky, protože už jsem 20/30A relé i s paticí objednal... No co, časem na to kouknu a když tak to pak udělám pořádně. Ono kdyby to nevyhořelo, ani bych nevěděl, že tam mám nezávislé s telestartem. Místo hodinek jsem na volný konektor připojil dálkové za 200,- z Ebaye a funguje to! (hodinky spínají +12 na černý drát). Podle zákona schválnosti tímto zima definitivně skončila. Upraveno 20. únor 2017 uživatelem Jicha Citovat
Jicha Odesláno 20. únor 2017 Autor Odesláno 20. únor 2017 Relé i patice vyměněny, zapojeno dle obr 2. Otestováno. Při plném výkonu ventilátoru jsou dráty z přidané montáže znatelně teplé, včetně všech konektorů v cestě. Kde asi udělali soudruzi z NDR chybu? a) běžná auto relé přepínací mají označení 20/30A - těch 20A je pro kontakt sepnutý v klidu. (kterým dle obr. 2 teče max. proud ventilátoru - určitě přes 20A) b) 6mm vodič i originální konektor jsou studené, slabší černý i červený vodič a 6,3 fastony citelně hřejí - oteplení je kolem 30-40 stupňů (nechci vědět, jak to bude v parném létě) Závěr: Relé K3 by mělo být 40/50A ( Relé z GM ), vodič od přerušení k relé a zpět 6mm, fastony 9,5mm... nenašel jsem patici na tahle relé, takže nutno dobře označit... Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.