Fakir
Uživatel-
Počet příspěvků
2 497 -
Registrace
Typ obsahu
Profil
Články
Media Demo
Fórum
Galerie
Kalendář
Stahování
Vše od uživatele Fakir
-
Však se nehádáme, jen diskutujeme, od toho jsme na diskusním fóru. Já navíc s Ticcinovo názorem zcela souhlasím. No jo, no... Jenže tohle trávení mládí nad Photoshopem nedělaj ani profíci, protože na to nemají čas, tak se to snaží už při snímání udělat tak, aby pak úpravami trávili co nejmíň času. To je prostě jen jedna určitá skupina uživatelů digitálů, kteří to prostě nejdřív nacvakaj a pak se s tím moří na kompu, což by i u digitální fotky mělo být dle mého názoru opačně - maximální péče při snímání. Zajímavý je pak i ten odpad, který takový fotograf produkuje. Fotili jsme s jedním kolegou kameramanem jistou školní akci. Já vyjel tři filmy (108 fotek), on na své 350D jich nacvakal asi 600. Já vyhodil tuším asi 15 snímků a zbylých 90 bylo dobrých; vybíral jsem to asi hodinku. Ten kolega jich vyhodil 500. A vybíral to tři dny. Ale každá rada marná - někteří, jak dostanou do ruky digitál, tak pod vidinou prakticky neomezené kapacity jde kvalita do pryč.
-
Samozřejmě, tuhle fotku jsem sem dával jako příklad. Je přepálená, jako kráva. To je právě ten problém focení za letního poledního sluníčka. Páč to nedáš. Kontrast je v podobných scénách (ještě k tomu světlý oblečení) takovej, že budeš mít vždycky buď přepal, nebo podexpozici. U filmu radši přepal, podex je spíš problém. U digitálu je to možné spíš podexponovat a s trochou šumu navíc se to pak vytáhne. Nicméně na důkladné měření expozice tady nemáš čas - prostě procházíš davem na ulici, vidíš něco zajímavýho, tak foťák k oku, zarámovat, zaostřit, zhruba změřit a cvaknout; máš na to pár sekund. Když jsem se o konkrétně téhle fotce bavil s pár kámošema, co taky fotí na film, tak všechny (stejně jako mně před cca dvěma lety) zaujal nejdřív pohled té holčičky a když jsem upozornil na přepaly, tak se mi dostalo odpovědi \"nó, jsou tam...ale to je v pohodě\". Zato jeden můj další známý, skalní příznivce digitálního focení (film je mrtev, ať žije digi), okamžitě řekl, že to je takový hrozně přepálený. Měl samozřejmě pravdu. Nicméně, co se snažím vysvětlit, nekoukejte tak úzkostlivě na přepaly, histogram, nebo detaily v technické kvalitě snímku. Když vyfotíte zajímavou fotku, která má výraz, atmosféru a je zajímavá, každý vám sem tam přepal promine. Laik si ho vůbec nevšimne. Ten můj digitálně orientovaný bývalý kolega sice fotil technicky nádherné fotky (prostě kalendářovky - dokonalé barvy, dokonalá expozice), nad kterými strávil nad každou třeba hodinu ve Photoshopu, nicméně ty fotky byly nuda. Neměly jiskru, neměly život a byly zvláštním způsobem nepřirozeně umělé. Ale přepal tam nebyl žádný, protože na takovéhle fotce si ho všimne i laik.
-
Není z toho kouře cítit zápach oleje?
-
Což o to, ale já se teď taky dozvěděl, že Densa se dělají s odtrhem 1,0 mm, který si musíš upravit dle typu motoru (či spíš zapalovací rampy). Kolik tam máš mít?
-
Když už tu OTčkujeme, ta 206 sedan vypadá stejně blbě, jako třeba Fábia sedan. Podle mně je to zhůvěřilost.
-
pastorek: to zní rozumně. Ikdyž jak se dá u tohodle motoru propálit několikamilimetrová dírka do pístu? Vím, že to není problém u přímého vstřikování, když se přežene délka vstřiku, ale tady? Detonační spalování by odhalilo čidlo a příliš chudou směs by zase nepustila lambda. Nicméně vadná lambda, nebo MAP, by běh na chudou směs zajistit dokázaly, ale to by pak zase chvíli trpělo viditelnými problémy s přehříváním motoru, ne?
-
Já osobně svítím pořád od doby, co jsem dostal řidičák, což je cca 5 let, i přesto, že to tehdy nebylo u nás povinné. A teď co mám xenony už mně zvýšená spotřeba žárovek opravdu netrápí. Nicméně, že lidi jezdí bez světel ve dne, na to už jsem si zvykl. Troufám si hádat, že na to bude vaše policie po roce kašlat stejně, jako ta naše, protože aby někoho zastavili kvůli nerozsvíceným světlům ve dne, to jsem snad ještě neviděl. Hlavně po městě toho jezdí tak 15% (to nejsou všechno nezodpovědní řidiči, to jsou často třeba maminy s děckem v nákupních taškách á la Yaris, kterým to prostě po práci a za neustálého okřikování děcka nedocvakne (a nezlobím se na ně za to ), takže by se z toho zbláznili. Ovšem tloukl bych obuškem po hlavě ty humoristy, kteří jezdí přes den jen s parkovačkama - tedy k záměrnému zapnutí světel došlo, ovšem k zapnutí blbých. Je fajn, že jim svítí na autě všechno ostatní, jen ne to, co má nějaký smysl. Ach jo. Češi jsou prostě škrti a představa, že dají jednou za půl roku padíka za žárovku je evidentně natolik nestravitelná, že se vymýšlejí všelijaké workaroundy, kterak na silniční diktaturu vyzrát. Holt jsme Češi a jsme na to hrdí. Přiznám se, že se ztotožňuju s mnoha názory páně D-Fense na výplody naší politické sebranky, ale v jednom s ním nesouhlasím - povinné denní svícení, ať už je jeho účinnost jakkoliv sporná, mně v mých svobodách nijak neomezuje. Automatika rulez! Dokud nesednu do jinýho auta... Ale že někdo jede v večer bez světel, tak sorry, ale to je idiot. Za trest bych mu přilepil xenonku za elektrodu na jazyk a škrtnul jí. (jauvajs, ten by do smrti tahal jazyk po zemi )
-
Jop. Pravděpodobně ti buď nepálí jeden válec, nebo ti teče jeden vstřikovač. Neřve auto, že má problém s katalyzátorem (CATALYTIC CONVERTER FAILURE)? Že jedeš na tři poznáš mimo jiné podle vibrací při volnoběhu (tenhle motor má normálně volnoběh velice klidný) a nižšího výkonu za jízdy. Zkus prstem a sluchem vyzkoušet, jestli cvakaj všechny vstřikovače - mělo by to jít celkem snadno poznat. Víc mně nenapadá. Každopádně to dej do servisu, protože jestli ti teče benzín kolem jednoho z pístů do oleje, tak je to celkem průšvih. Za prvé se ten válec skoro nemaže a za druhé to rychle znehodnocuje kvalitu celé olejové náplně.
-
Nový svíčky za dvojku? To tam máš Densa? Nicméně, máš na nich dobře nastavenej odtrh? V zapalovací rampě nemá co cvakat, ta je čistě elektronická. Nepřeskočil ti třeba o zub řemen na jedné z řemenic vačkových hřídelí?
-
Shell, OMV, Total, ESSO, Valvoline, Mobil... to je fuk. Peugeot kamarádí s Totalem, tak tam leju Total. Jestli chceš SAE 10W40, tak kup Total Quartz 7000, je to kvalitní olej.
-
Tož ti děkuju za kompliment, nicméně já sám se zpravidla hodnotím mnohem skromněji. No, jak se to vezme. Já mám film rád proto, že má určité vlastnosti, kterých ani na kvalitních digi zrcadlovkách (D200, D300, 30D, K10D) prostě nedocílíš, ani kdybyses na hlavu stavěl, a ty nejdražší se mu už blíží (D3, 5D, 1Ds). U profesionálních (to je důležité, vysvětlím dále) negativů je to obrovská expoziční pružnost (můj oblíbený Kodak ProFoto 100), nádherné podání barev (Kodak Portra 160 VC), které sice z digitálu dostanem taky, ale po čtvrt hodině ve Photoshopu, nebo třeba možnosti, které nám nabízí výrazné zrno černobílých materiálů (čb filmy Fuji i Kodak). Co se týče označení \"profesionální film\", tak v tomto případě nejde o snobství (znám takový lidi - \"jak nemám něco, na čem je napsáno, že to je super mega profi, tak s tím odmítám dělat\" ), ale jde o zcela funkční rozdělení dvou kvalitativních skupin. Profesionální filmy mají, na rozdíl od amatérských, specifické vlastnosti, například: udávaná citlivost odpovídá skutečnosti (u amatérských je skutečná o cca 1/3 - 2/3 clony vyšší), opakovatelnost výsledků (Portra, kterou jste koupili a vycvakali včera bude dělat úplně stejné fotky, jako ta, na kterou jste fotili před měsícem, nebo před půl rokem, na rozdíl od amatérských filmů, kde může být velký kvalitativní rozptyl) a třeba vlastnosti materiálu při dlouhodobějším skladování. Amatérské filmy jsou dělané do kompaktů - většina z nich má mizernej objektiv a primitivní měření expozice, proto je tam ta záměrná přeexpozice udáním nižší citlivosti (negativ je mnohem lepší přeexponovat, než podexponovat) a taky se počítá s tím, že se vrátíte z dovolené, odnesete filmy do labu, tam dostanete pakl fotek formátu záložky do knížky (9x13 ) a nějaký negativ vás pak už vůbec nezajímá, natož pak, jestli byla jedna role červenější, nebo víc do modra. Profesionální filmy se také dělají v různých formátech (např. svitek), nicméně pro nás nejzajímavější a nejdostupnější 35 mm \"kinofilm\", se vyrábí pouze v 36-ti snímkovém provedení (formát 135-36). Na jednu stranu je film (barevný negativ) jednodušší pro potřeby naučení se správně exponovat. Díky své expoziční pružnosti pobere i celkem hodně velký úlet směrem do světel, přičemž mírná přeexpozice mu jen prospěje v podobě zlepšení kontrastu a sytosti barev (já dokonce obvykle barevné negativy záměrně přeexponovávám o 1/2 - 2/3 clony). Podexpozici snáší o něco hůř, tam se to nesmí přehnat. Čili, pro začátečníka ideální, protože na kvalitní barevný negativ dokáže fotit s jednoduchou zrcadlovkou, nastavenou na poloautomat, prakticky každý. Nicméně ostré polední sluníčko nedá ani film. Digitál na to jde z jiné stránky - uděláme fotku, koukneme na ní a když se nepovedla, tak jí smažeme a uděláme novou. Proti tomu nic nemám, kromě toho, že to lidi nikdy nenaučí pořádně exponovat. Celkově, omezená kapacita filmového pásu + jeho cena nedovolují člověku střílet jen tak stylem \"třeba vyjde\"; focení na film učí fotografa pečlivosti. Jak v oblasti kompozice, tak samozřejmě i v oblasti expozice. Pokud zrovna nefotíte zrovna něco akčního, tak si pěkně snímek rozmyslíte, než to cvaknete. Tříbí to fotografické vidění, učí to člověka rozlišovat, co je fakt zajímavý a stojí to za snímek, a co je krávovina, která za snímek nestojí. Osobně mám digitál rád, když mám fotit reportážní fotky a vím, že za večer nasekám 400 snímků. Na všechno ostatní si radši beru film. A ta vůně citró...ehm...vývojky... No dobře a když tam je přepal, tak co? Záleží na povaze fotky - když budeš fotit studiovej portrét a portrétovanému modelu bude bíle svítit nos, pak ano, tato fotka je na vyhození. Budeš-li fotit krajiny a kromě lesů, louk a malebných vesniček budeš mít na fotce vybílenou oblohu, bude to taky vypadat blbě. Ale vem si třeba reportážní portrét, kdy se nikdo nebude stavět a tvářit tak, jak by si fotograf přál, nehledě na to, že budeš mnohdy nucen fotit za téměř kolmo pálícího sluníčka, což jsou jedny z nejblbějších světelných podmínek a taky budeš muset udělat ty fotky zajímavý i přes to, že tam se přepalům nevyhneš. Přikládám jednu fotku z přesně takových podmínek. Sosni si tu fotku a schválně se mkrni na její histogram. Sakra, teď koukám, že tu z toho threadu dělám kurz focení na film... :D:D [upravil dne 28/4/08 Fakir]
-
Kdybyste fotili všichni na film, nepotřebujete histogram. Teď mně sice asi všichni umlátíte, ale já si osobně myslím, že tohle je digitální degenerace léty osvědčených fotografických postupů, aneb proč to dělat jednoduše, že. Ať už fotím s filmem, nebo s digitálem, tak si ve séně dle potřeby naspotuju pleťovku (levná náhražka 18% šedé ) třeba na ruce, nastavím expozici, případně korekci, pokud zrovna nefotím s bodovým měřením a exponuju. Fotka vyjde na 98% exponovaná správně. A to i na digitálu, kde je správná expozice těžší, jak na film. Nechápu, k čemu mi jsou fíčury, jako live histogram v hledáčku... Obvykle ho nepotřebuju ani při zpracování, tak na co by mi byl při snímání?
-
To není pravda. Průměr a délka trubky definuje rezonanční vlastnosti vzduchového sloupce v ní obsaženého a ty mají vliv na kvalitu plnění válců při různých otáčkách. mandos: s dávkováním benzínu by taky neměl být problém. Ty motory mají váhu vzduchu či MAP senzor především proto, aby věděly, kolik vzduchu tam jde a k tomu patřičně nadávkovaly palivo, nehledě na lambda sondu v closed loop režimu. Pokud ho rozhodí sportovní filtr sání, je bota někde v jeho elektronice.
-
Mimo jiné.
-
Jo, ale vem si, o jakých foťácích se bavíme. Použiju-li tvoje přirovnání, tak za oknem je pětašedesátiletá stokilová samice, takže jsi vlastně rád, že tam to okno je... :D
-
Další věc je, že to dáte na kolo a na druhý straně proti ventilku bude po průchodu vyvažovačkou půl kila olova. Kdyby to stálo trojku, možná bych o tom uvažoval, ale za osmičku ani náhodou. To si radši koupím laděný svody.
-
u evf bych hledáčky zrušil, stejně je tam malé lcd:bacha No, pár těch EVF rádobyzrcadlovek jsem už v ruce držel a v tom hledáčku je stejně prd vidět; to je s hranolovým hledáčkem běžných zrcadlovek naprosto nesrovnatelné. To už se mi fotí mnohem líp přes displej...
-
Tak to je brutální... :D Pěkná práce, tohle by mně asi nenapadlo.
-
Šmarja, to je divočina. Zapalovací rampa je kompaktní celek, nemá náhradní díly. Podle čeho soudíš, že ti špatně pálí jeden válec? Kontrolovals nejprve svíčky?
-
Jak říkají ostatní, je to vyvážení. Stejné zářezy by měly být i na originálních kotoučích; já je tam aspoň měl.
-
No bacha na to, já jel za jedním panáčkem, kterej měl podobně zatmavený zadní světla na Prassatu a nebylo ve dne vidět skoro nic, nehledě na to, že mu svítila jen pravá brzdovka; levá ani střední mu nesvítily. Jel jsem takhle za ním po městě asi kilometr a měl jsem ho chuť zakousnout. Tohle zatmavení zadních světel je sice pěkný na pohled, ale rozhodně ti za to ostatní nepoděkujou, nehledě na policajty a STK.
-
Je to blbost, a blbost je i plná- a polosyntetika. Ale přece to tu nebudu psát po tisící prvý, že ne... Nalej tam jakýkoliv olej, který má ACEA A3/B3 (resp. B4) a viskozitu dle své libovůle. Doporučuje-li výrobce Quartz 9000 5W40, tak ho tam dej. Na pojmy \"syntetika\" a \"polosyntetika\" už proboha jednou provždy zapomeňte.
-
a EVF zrcadlovek:bacha:bacha:bacha Fuj, nemám rád tohle označení... Tam není žádný zrcadlo, tak by mně zajímalo, kterej blb (nejspíš z marketingového oddělení výrobců pro ČR) tohleto mezi lidi rozšířil. To je jak syntetika a polosyntetika, to je taky na pár facek. Prostě EVF \"zrcadlovka\" je prachsprostej kompakt se superzoomem. Tečka. K tvému pořadí značek, je to o zvyku. Mně se Nikon ovládá naprosto intuitivně a přirozeně, bez nutnosti nad tím uvažovat a naopak ovládání Canonů mi přijde postavený na hlavu. K Pentaxu nemůžu říct nic, protože jsem ho v životě nedržel v ruce a k Olympusům řady E-*** (správněji spíš E55) radši nic říkat nebudu, páč je mi blbě, jen se na něj podívám. Však my jsme mu poradili s FZ8. Zvážili jsme pro a proti, zahrnuli do kalkulací i předpokládaný účel použití a následně jsme mu ho jednohlasně (nepočítám-li ojedinělé hlasy nabádající ke koupi Olympusu, čehož bych se osobně opravdu raději vyvaroval) doporučili. Teď už je jen na něm, co si koupí. A pokud jde o tenhle thread, tak ten jsme evidentně prostě ukradli, no... [upravil dne 24/4/08 Fakir]