Jump to content
Sign in to follow this  
Durko

svetelný senzor

Recommended Posts

No, něco takovýho jsem si dodělal sám, ale je to jenom na displeje hodin, pp, klimy a radia.

Je v tom fotorezistor, komparátor tl081 a pár odporů. Fotorezistor jsem dal na prostředek palubky do toho malýho plastu jak je snímač pro klimu.

no ja by som to potreboval skor kôli palubovke mam denne svietenie takže svetlá idú nonstop ale palubovka ide len pri zapnutých svetlách

Zkusim doma vyhrabat schema zapojeni, je to obycejnej komparator, na vstupu fotoodpor a trimr, kterym nastavis citlivost a na vystupu tranzistor a rele.

Udelal jsem to, protoze pri dennim sviceni malo sviti displeye a kdyz sviti slunicko, skoro nic na nich neni videt. Kontakty rele odpoji od displeju dratek od osvetleni a displeye sviti vic, jako pri zhasnutych svetlech. Obcas se stane, napriklad pod stromy, ze displeye zablikaji.

taky bych schéma uvítal, po dlouhý době bych sundal budíky a zas něco dodělal :D, teda až po tom co udělám destičky, kotouče a ručku :D

Je to běžný zapojení tl071 jako komparátor, ten kondík na bázi tranzistoru je trošku prasečina (teoreticky měl být na vstupu 3 na IO) ale takle to funguje líp, bez něj to v šeru hodně kmitalo. Tim trimrem (10k) si nastavíš intenzitu, při který to bude spínat. Tranzistor můžeš dát tenhle, nebo i jiný. Relé ani nevim jaký jsem tam dal, vim jenom, že má dvoje přepínací kontakty. Třeba v GESu nebo v GME ho najdeš. Funguje to na 12V. Sletoval jsem to na univerzální desce plošného spoje (to je třeba tohle: http://www.gme.cz/cz/cu-ta019-p661-088.html )

Neni na tom nic, co by nemělo fungovat, tohle zapojení se dá použít i pro jiný věci, třeba el. termostat, stačí vyměnit fotoodpor za termistor a přispůsobit odpory na vstupy IO.

Možná se tu najde někdo šikovnější, kdo to nějak vylepší.

[upravil dne 6/9/10 Benžík]

post-0-14109612635971_thumb.jpg