Jump to content

oddie
 Share

Recommended Posts

Občas tu někdo řeší, jak odvzdušnit novější auta s ABS, že mu to nejde "našlapat", nebo že mu nejde odvzdušnit spojka, že nemá kdo by mu šlapal a tak vůbec. V servisech mají zpravidla nějakou odvzdušňovací sadu, buď odsávací, co se napojí na odvzdušňovací šroub, nebo naopak přetlakovou, co se napojí na víčko nádržky s brzdovkou. Oboje zpravidla stojí ranec, ale existuje i jednoduché řešení pro kutily, malá přetlaková nádobka, víčko na nádržku, a jako zdroj tlaku obyčejná rezerva nafouknutá na příslušný tlak. Na profi práci to sice úplně není, ale na občasné použití víc než stačí.

 

Sadu najdete třeba tady: http://www.univer.cz/sada-pro-automaticke-odvzdusnovani-brzd-a-spojek-031-a664201b-id1788

 

Do nádobky nalejete brzdovku, všechno pospojujete, rezervu vyfouknete na tlak 1,4 baru, připojíte a můžete jít povolovat jednotlivé odvzdušňováky a dívat se, jak to krásně (pomalinku) teče... Pokud má auto ABS, a zvláště ESP, kde je třeba normálně použít diagnostika, nenahrazuje to použití diagnostiky, není to všemocné, je to jen pomůcka. Ale docela šikovná pomůcka.

 

Na obrázku pro ilustraci odvzdušňování hydraulické spojky, která našlapáním odvzdušnit nejde, kdežto tímhle naprosto pohodlně...

 

Ještě EDIT: kdo to nechce kupovat, i když to stojí necelé 4 stovky, v Praze je po dohodě možno půjčit, mám to tu v regále.

post-16-0-26972000-1427914423_thumb.jpg

Edited by oddie
Link to comment
Share on other sites

V Kelly jsem to neviděl, tam mají hlavně ty dražší udělátka. Ale má to řada internetových kšeftů, stačí zadat do googlu "odvzdušňovací sada".

Na hadici to má koncovku na ventilek, takže ta rezerva jako zdroj tlaku je ideální. Tlak píšou v návodu, že nemá překročit 1,4 baru.

Link to comment
Share on other sites

Ten tlak bude i o tom, aby se neroztrhla ta plastová nádobka, případně moc nenafoukla. Taky sem přemýšlel, že si to vyrobím, jenom nemám vhodnou nádobku a hlavně to víčko na nádržku sem aktuálně neměl. Tak sem si na konec hadičky dal starej ventilek z duše a druhej konec hadičky na odvzdušňovák a vesele sem šlapal a dolíval kapalinu. Takhle sem oběhal všechny kola, dokud netekla nová a pak pro jistotu povolal polovičku, aby našlapala a udělal to na každém kole po "staru". Žádně bublinky.

Ale jo, tohle je mnohem pohodlnější.

Edit: Oddie ten spojkovej váleček je stejný jako na 1,8 benzínu? Musí se vytáhnout nebo je ten odvzdušńovák přístupný i v zamontovaném stavu. Někde sem čet, že je to jenom "bajonet" stačí pootočit a vytáhnout ven. Mě ta spojka trošku zlobí, jakoby to zabere pak jakoby ne a pak zase jo. Takže to chci odzvdušnit. Normálka spojka neprokluzuje, kola dokáže v poho prohrábnout. jenom to ovládání je takové všelijaké.

Edited by JimBeem
Link to comment
Share on other sites

oddie: bezva nápad.

Já jako starý lenoch (lenivec) bych to zjednodušil:

- flaška od cocacoly vydrží tlak, zkuste natřást kolu, jak je natlakovaná

- do víčka dvě vyvrtat tak akorát dvě dírky, do nich nasilu vtlačit hadičky (konec hadiček seříznout našikmo), jedna hadička sahá až ke dnu

- ventilek si vyptat v servisu, kde je vyhazují, oholit gumu z ventilku a zbyde kovová trubička, tu nastrčit do hadičky, zajistit drátem

- nafoukat pumpičkou, např. na kolo

 

S tím vtlačením hadičky mám dobré zkušenosti, docela to těsní. 1,4 Atm není tak moc, v podstatě lze palcem lehce zmáčknout. Vlastně to můžete zkontrolovat i tlakoměrem.

 

Pokud se vám nechce hrát s ventilkem, tak nafoukat do hadičky bez ventilku a hadičku zalomit a převázat.

Link to comment
Share on other sites

tatrovká má nad vosím hnízdem plastovou nádobku na líh ,origo je s víčkem ,kterým vede tlačítko manuálního dávkování s pružinou do systému.Víčko je dost široké i s otvorem na dodělání přídané trubky na kompresor ,šlauch,naustek,pumpičku na kolo.....spodek je naroubovaný na konzoli,která jde taky přetvořit prakticky na cokoliv.Vrakáče....cena mizivá...

Link to comment
Share on other sites

Hmm co je vosí hnízdo nevím, nedaří; se mi to tu v práci dohledat. Nebyla by nějaká fotka jak to vypadá nebo jak se to jmenuje jako díl?

 

Edit:
Je to tohle? http://www.sbazar.cz/autodily1/detail/8926090-prodam-regulator-tlaku-a-kondenzacni-jimku-pro

 

Edit2: tak se to jmenuje protimrazová pumpa

Edited by JimBeem
Link to comment
Share on other sites

Guest servisman

Oddie pěkná věcička, kdysy jsem o něčem uvažoval. Jen bych změnil název tématu na - Sada na výměnu brzdové kapaliny- 

Link to comment
Share on other sites

jo ,to jest ono ,2x hnízdo,šroubení ,přefuk,výústění na foukání třeba kol,nádobka s tlačkou

když mi prdla hadice ke spojce za jízdy ,na firmě nebylo nic na následné ovzdušnění spojky .

Přijel pán z dílen s tímhle a kompres. z lednice a jelo se pořád dokola ,dokud spojka nezabírala.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...