Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

NTB Lenovo nenabíhá


Dančák

Recommended Posts

Zdravim všechny, doufám, že zde najdu někoho kdo by mi mohl pomoci.

Řeším teď problém se svým NTB Lenovo G560, jde o to, že minulý týden jsem NTB vyndal z baťohu a nechtěl se zapnout. Zmáčknu tlačítko na zapnutí, podsvítí se obrazovka, ale nic neukazuje, po pár sekundách se rozjede ventilátor naplno a do deseti sekund se sám vypne, jinak cd-romka zabzučí atd jako normálně. Nyní se mi ho občas zapnout podaří, stačí když ho lehce ohnu přes koleno, a poté funguje jak má, někdy ho takhle zapnu napoprvé, někdy až na popáté, přijde mi že se musí trochu ohřát a pak se zapne i bez prohnutí, každopádně jakmile se toto podaří, položím NTB na stůl a funguje klidně celý den, možná mě přijde že víc fouká větrák, jinak funguje beze změny. Asi před 3mi měsíci jsem ho důkladně čistil od prachu, ted když jsem ho rozdělal tak vedle pevného disku je prasknutá plastová příčka na šasi, nikde mi nespadnul, je možné že se mi v batohu o něco máčknul, ale nevím o tom.....na pohled nikde nic jiného krom té prasklinky poškozeného není, mám ho od novoty asi 3,5 roku. Mohl by to být vadný pevný disk? Základní deska? Data jsem si z toho stáhnul....poradí někdo co zkusit abych zjistil příčinu tohoto problému? Koupě nového je jako poslední možnost :D pevný disk do toho stojí asi 1300Kč, ale potřebuju jistotu že je to tím....děkuji všem za rady :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

disk vadný být může. Každopádně pokud by byl vadný disk, nezůstala by temná obrazovka, nýbrž by bios dojel do stavu, kdy testuje periferie a tam by buď zůstal viset, zamrzl. Mě jako příčina vychází nějaký povytažený konektor, případně "zasekávající se" tlačítko start (to znamená, že se po zapnutí chová, jako bys ho držel a znova se vypne). BIOS by měl závady HW signalizovat akusticky. Případně může blbnout nějaký senzor zavřeného displeje, ale to je divné, tam řeší uspávání/vypínání až OS. Na závadu disku to příliš nevypadá, ale těžko soudit. Lenovo má aplikaci Solution Center, ta dokáže hw i periferie otestovat, viděl bych to ale na elektromechanickou závadu. Rozebral bych a přesvědčil se, že jsou všechny panely a konektory dobře zastrčené, obzvláště ty, kolem kterých jsem se motal. Pokud jsi při čištění sundával chladič, doporučuji přepastovat, tedy jestli to neděláš automaticky..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, vypada to na tu zakladní desku. Ještě zkus odpojit a znovu připojit Disk, Mechaniku, konektory které najdeš pokud si troufáš to odkrytovat. Ale vidím to špatně, už kvuli tomu prasklému šasi, nejspiš se poškodila i deska.  Když by to byl disk poznaš to jednoduše, po zapnutí s vyndaným diskem by měl vypsat hlášku na displeji, pokud se bude chovat stejně jako s diskem tak je to nejspiš ta deska nebo vyše uvedene možnosti od Pacha

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všem děkuji za reakce, NTB má grafiku od Nvidie geforce 512 Mb, zkoušel jsem projít pevný disk různýma programama a i Windowsem a vypadá že je ok, žádný chyby to nenašlo....chladič jsem při čištění nesundával, zas tak si netroufám, počítačům vůbec nerozumím, takže jsem jen vyndal a rozebral celej větrák. Teďka jsem ho zkoušel rozdělat více, ale nepodařilo se mi ten NTB rozpůlit, drží mi ho tam jeden šroubek ke kterýmu se nemohu dostat a pak mi zas nešel zapnout, víc se mi v tom vrtat nechce dokud jakž takž funguje a nemám náhradní, každopádně nikde jsem nic povytaženého neviděl a zkoušel jsem konektory kam jsem se dostal překontrolovat, nic jinýho krom té praskliny na šasi jsem neobjevil, tu jsem zalepil a budu doufat že bude ještě chvilku fungovat, kdybych objevil něco nového, dám vědět, děkuji moc

tam kam směřuje šipka, tak tam jak je červená tlustá čára tak na tom kousku mám prasklinku, jinak je to NTB ten samý

post-35163-0-27832700-1426530174_thumb.j

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Viděl bych to na grafiku jak bylo psáno. Měl jsem 2 takové NB a u obou byl stejný problém. Na jednom se mi to podařilo opravit, ale jak dlouho to bude ještě fungovat netuším. To má integrovanou grafiku na desce?

 

Já opravoval jednu integrovanou na desce a jednu samostatnou tak, že jsem to šoupnul do trouby. Obě poté fungovaly, ale ta co byla na desce jen asi 3 měsíce a pak umřela nadobro. Ta co byla samostatná a šla vyndat běží zatím rok bez problému. Ale do pečení bych šel až jako poslední možnost, ve chvíli kdy by se z toho mělo stát těžítko a nechtěl bys investovat do opravy.

 

Teplota mezi 230-240°C, víc ne, míň taky ne a držet 5min. Je potřeba ji sledovat externím digitálním teploměrem, pomalý náběh teploty ze 180°C a potom pomalé snižování na 150°C. U integované vybrat celou desku, zabalit do alobalu a vystřihnout jen místo kde je čip.

 

Rozhodně tento postup nezaručuje 100% opravu. U novějšího NB bych ho svěřil firmě, co dělá profi reball.

Upraveno uživatelem Sagic
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dančák: sundat chladiče není problém, jen musíš mít pastu, abys je přepastoval. Ono totiž často to nejde moc dobře vyčistit, pokud chladič nesundáš, protože heatpipe je různě vsunut až "integrován" do větráku, tak pokud chceš vyndat větrák, musíš sundat chladič. Asi to jde pročistit i bez sundání, ale i nová teplovodivá pasta není na škodu. Ten problém s nvidií je zajímavý, ale ke mně se zatím nedostal. Na NB vystačím s Intelem (i když tam mám i Radeon, nejspíš to na něj nikdy nepřepne) a Nvidie ve stolních mě zatím nezlobí. Nicméně zapékání nebude nic moc jednoduchého a riziko u integrované grafiky, že víc zničíš než opravíš je hodně vysoké. V případě, že není co ztratit, tak budiž. Doporučuji ti si NB virtualizovat.

Z té praskliny těžko usoudit, jestli něčemu vadí, ale prošlo mi rukama spoustu daleko více rozpraskaných NB, které normálně fungovaly, ta prasklina tomu spíš nevadí.

 

 

Láďa: Tedy nevím, co s tím může mít OS do činění, když to nejde zapnout vypínačem?

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sagic: Jestli to má integrovanou grafiku na desce nevím, ale je to fotka toho NTB tak jestli to je poznat....

Laďa: Děkuji za info, vím že nějaké aktualizace tam minulý týden proběhly, ale to tento týden taky a jakmile ho zapnu tak už běží a nevypíná se

Pacho69: Větrák sem měl sundaný celý a rozšroubovaný, přístup tam byl krásný a chladič sem vydrbal kartáčkem a vysál

 

Každopádně NTB momentálně funguje, přežil i převoz a šel normálně zapnout, takže jediné co je tak mi přijde že je ted trošku pomalejší při zapínání a víc funí, nosim ho teďka opatrně abych ho neprohýbal a nebouchal s nim, tak uvidíme jak dlouho to vydrží, dokud bude takto fungovat, řešit to nebudu....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...