Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

výměna - čidlo venkovní teploty


Milich

Recommended Posts

Ještě ověřím ta čidla Vishay. Už to mám vypočítané, tzn. 2k2 anebo seriově 1 k a 1k5 a k nim odpory. Tato čidla jsou trochu levnější, ale hlavně je tady mají v obchodě. Koupím, ověřím a pak napíšu. Jedná se o TER640, mají je v EZK i GME.

Jo a hlavně díky pajas502 za naměřené hodnoty, bez nich bychom se nepohli.

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pravděpodobně hlavní příčinou, proč čidlo zemře je, že se okolo vývodů dostane vlhkost dovnitř a celé to zoxiduje a nejdřív začnou kolísat údaje a posléze se přeruší úplně.. Před chvílí jsem jdno cvičně rozloupnul a vevnitř to bylo pěkně zelené. Nejlepší je zavčasu utěsnitr okolo vývodů zalévacím silikonem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak konečně výsledek:

Ověřil jsem, že opravdu nestačí koupit jakýkoli termistor 2k2 a připojit k němu odpory, byť správně vypočítané. Termistory se liší nejen křivkami, ale i tolerancí, viz dále.

Doporučit mohu řešení podle trinity102  http://cz.rs-online....633533033303226, a to hlavně z toho důvodu, že výrobce (EPCOS) uvádí (a snad dodrží) toleranci 0,2%. Takže s paralelně připojeným odporem 18 k se dostaneme na přesnost asi 0,5 st.C při 0 st.C a při 25 st.C.

Ověřoval jsem řešení s termistorem Vishay TER640 (NTC640) 2k2 (z místního obchodu za 14,- Kč). Výrobce uvádí toleranci 5 %, což se bohužel velmi potvrdilo. Podle křivek výrobce by měly být optimální odpory 470 Ohmů seriově a pak přes oba paralelně 33k. Tato kombinace při 25 st.C vyhověla, ale při 0 st.C měla odchylku asi +2,5 st.C. Takže jsem změřil odpor samotného čidla při obou teplotách a pak vypočítal jiné odpory: 180 seriově a pak 330k přes oba paralelně. Tím jsem se dostal do přesnosti 0,5 st.C při obou teplotách. Mám koupeny 2 kusy čidel, vykazují navzájem minimální odchylku.

Jiné teploty jsem nekontroloval.

Docela mi trvalo, než jsem stanovil uspokojivou metodu měření.
První otázkou je, kterému teploměru budeme věřit a použijeme ho jako kalibrační.
Měřená čidla a kalibrační čidlo jsem svázal gumičkami, aby byla co nejblíže sobě. Vsunul do malého igelitového pytlíku a zavřel. Čidla v pytlíku jsem vložil do plechové krabičky a zavřel. Krabičku jsem položil na PET láhev s ledem vychlazeným v mrazničce, a obalil spolu několika vrstvami bublinkové folie.
Balík jsem vložil do "termokufru" na přenášení potravin, ten jsem ještě přikryl dekami, aby mi chlad neutíkal. (Začal jsem s menšími opatřeními, ale nedosáhl jsem 0 st.C, tak jsem musel víc balit a izolovat).
Ohmmetr je lepší vypínat a zapnout ho jen v okamžiku měření, aby se nám měřicím výkonem nezahříval termistor. Je fakt, že termistor je maličké tělísko, kterému jistě stačí zlomek miliwattu, a chceme měřit v desetinách stupně, a jednak na tuto okolnost každý výrobce výslovně upozorňuje. V té souvislosti by mě zajímalo, jakým napětím a proudem měří Peugeot, případně zda měli tolik chytrosti, aby měřili pouze krátkým impulzem např. jednou za 3 sekundy.
 

Další otázkou je zalévací hmota. Snadné je to jen na první pohled. U zalévací hmoty se posuzuje izolační odpor (co největší), smrštění při tuhnutí a později při změnách teploty, a navlhavost, odolnost atd. Ve firmě jsme čidla zalévali, takže mám zkušenosti... i ty špatné. A výrobci prodávají vhodné hmoty ve balení 5 až 25 kg... :D


Závěr:
Doporučuji řešení s termistorem EPCOS a paralelním odporem 18k.
Pokud byste chtěli volit řešení s termistorem Vishay nebo jiným, je potřeba změřit skutečný kus termistoru, k němu vypočítat vhodné odpory a výsledek případně ještě jednou ověřit. Tabulku v Excelu mohu zveřejnit, případně pomohu s výpočtem.

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Byl jsem na dovolené, tak jsem "rozebrané" čidlo nenafotil. Stejně to bylo destruktivní, protože zalévací hmota dost drží. Jen bylo vydět, že asi rozdílným smrštěním izolece vodičů a hmoty dochází k uvolnění a následnému pronikání vlhkosti do čidla a vniřní oxidaci. Zkusil jsem čidlo, co najaře blblo vyprat v izopropylu a zakápnout zalévacím silikonem. Zatím funguje bez výkyvů (ještě nepršelo a nebyla zima) Jinak P607Olda dík za detailní rozbor, je super.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...

Toto vlákno je o tom, že není čidlo jako čidlo.

 

Prosím, proveď nějaká kontrolní měření. Je samozřejmě otázka, s jakým teploměrem to srovnávat. Docela se osvědčuje meteostanice (teď mi jedou dvě různé s rozdílem dvou desetin). Dej auto do stínu, kontrolní čidlo poblíž čidla auta (pod zrcátko). Docela by mě zajímalo, zda se ty ušetřené peníze vyplatily.

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 roky později...

Ahojte, odešlo mi čidlo venkovní teploty, ale teď pátrám a nikde nemůžu najít jak se dostanu za sklíčko pravého zrcátka. Píše se jen že se vyloupne, ale mě to nejde a mám strach abych ho nepraskl. Můžete mi někdo prosím napsat jestli to mám odlačit zespodu, zvrchu nebo boku? Nevím jak to za tím vypadá tak si nedovedu představit kam tlačit. Díky

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...