Přejít na obsah
  • Current Donation Goals

Mobil z Číny - zkušenosti


Šalda

Recommended Posts

před 25 minutami, brixtr napsal:

Proc by ne, uz jsem mel v ruce vic android zařízení které nemeli play, ja bych se toho nebál :)

@morepower pak podej podrobné info jak si spokojeny ci nespokojený 

tak zatim sem nainstaloval, co jsem potřeboval a rozchodil to. Já sem v podstatě takovej jednoduchej uživatel, takže zas nečekej nějaký zapeklitosti.

Nerozchodil sem akorát Sportractive, což je apka, se kterou běhám (mimochodem výborná), ale neva, najdu jinou. Nefungovala, protože nemám google services. Běhat s telefonem je sice vopruz, ale tenhle piňďa by to mohl změnit.

Simka je tam, maká, data (LTE) fungujou, bluetooth taky, ještě sem nechyt GPS, ale byl sem furt někde uvnitř, zkusim to až půjdu do lesa.

Co se týče androidu, tam není problém, jazyk českej. Samozřejmě vzhledem k velikosti je ovládání řekněme nestandardní, ale funkční. Blbě funguje čtení BARkodu, to bude mít co dočinění s čočkou a jejim zaostření na krátkou vzdálenost, si myslim, ještě to testnu.

Díky k interní paměti nepotřebuju ani SD kartu (která tam jde vložit), 32GB je pro mě až moc.

Uvidíme, co baterka. Zatím, jak si s tím hraju, tak docela mizí. Měla by mít 2000mAh a vzhledem k tý velikosti displeje, no, třeba to vydrží chvilku. Je to na zkoušku, spíš taková sranda.

Kdyby dělali Androidí telefon maličko menší velikosti než Iphone SE, no, myslím, že by si svou klientelu našel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

GPS chodí, takže i waze chodí.

Baterka kritickým pohledem vypadá, že vydrží den a půl, zatim (protože si s tim furt hraju ještě), ale nejsem telefonista, moje použití telefonu je, že volám za den párkrát, napíšu nějakej whatsapp a na internetu trochu pohledám :). Rozhodně nemám dlouuuhý hovory a spousty běžících aplikací.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Morepower: Konkrétně? No telefon neplní GNU licenci, takže aby se to "neprofláklo", nejsou aktualizace a není play. Možností je mnoho, například hromada licencí, kde výrobce neplatí licenční poplatky (z hlediska používání nezájem) až (a hlavně) po to, že systém obsahuje nezdokumentované množství kódu, kde nejsou volně k dispozici zdrojáky (proč asi)., takže tvůj telefon může šmírovat kdosi, ale reálně ho může klidně ovládnout, třeba za tebe volat nebo posílat SMSku, odesílat z něho falešné zprávy, cokoliv. Pokud si myslíš, že ti nemá kdo co "ukrást", mýlíš se, ono úplně nejde jen o to... No, jak blahé paměti prohlásil h*jzl vše h*jzlů Mark Zuckerberg: "Lidi mi sami  budou dávat svoje data..." No prostě ovce...Ale když ti to nevadí.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Pacho69

Těm licencím nerozumím, ale osobně google play nepotřebuju, tak to nějak nechápu, v čem mi to má vadit. Jestli ale jde o to, že by výrobce měl cosi platit a neplatí, tak upřímně teda mi to je buřt. Ať si ten, kdo tenhle systém pravidel stvořil, sám bdí nad jeho dodržováním. Ale jestli to je jinak a máš chuť mi to vysvětlit, tak budu rád. Otevře mi to obzor alespoň.

Zdrojovým kódům k telefonu taky nerozumím a většina uživatel předpokládám na tom bude podobně. Jestli je někdo šmíruje nebo ne, stejně nevědí i kdyby měli telefony známých značek. Takže po tom, co nás šmíruje os windows, google, facebook a já nevim, co ještě, nás teda může šmírovat i telefon, kterej to stejně tak nějak dělá, ne? Samozřejmě to zlehčuju, nikomu se nelíbí být šmírovanej, ale reálně, co s tim?

Pokud by někdo posílal přes můj telefon smsky, mejly, nebo volal, jak já se to dozvím? Je reálný to v telefonu najít, nebo to najdu až na vyúčtování? Jak to funguje? Pokud mi to vysvětlíš, tak budu rád. Samozřejmě bych nechtěl v týhle situaci bejt. Třeba samsung má mraky aplikací, které bez rootu odstranit nejdou a data tečou tam i zpátky. Kdežto tady z toho piňdi sem všechno mohl odinstalovat.

@Péťa

stačí si vybrat prodejce

telefon existuje ve dvou verzích, 3GB RAM+32GB interní paměť × 2GB RAM + 16GB interní. Telefony se pak liší i rozlišením foťáků a pod. Cenově jsou levnější bílá a černá verze oproti modré/zelené/...

Ta verze, co mám já, se teď pohybuje kolem 102$ (modrá, 3GBRAM, 13Mpix)

Edit: jo, QR čtečka funguje

Upraveno uživatelem morepower
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem (jak sem hledal odkaz) zabrousil do recenzí na alíkovi. Samozřejmě čtu nejdřív ty negativní jednohvězdy, žéé :P Naprostá většina lidí si stěžuje, že tam nejdou instalovat aplikace (není play), že je to v čínštině a je tam spousta nahranejch malwarů a bloatwarů. Jak že to ti lidi poznaj tyhle softwéry, když neuměj ty aplikace ani odinstalovat (přestože jdou), nepřepnou si čínštinu na něco jinýho a appky si tam nenahrajou jako apk soubory. Pobavila mě tam jedna, že by si klidně něco stáhnul, ale má tam jen čínskej browser :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak baterka je tak na den, spíš míň. Ráno nabito a večer sem to radši zas šoup na nabíječku. Škoda, já zvyklej z těch tlačítkovo-androidích, že daj 5-7dní... :D Pro někoho, kdo je na tom "furt" , to není...

Ale velmi kladně hodnotím

  • rychlost nabíjení, zhruba 10% za 3-4minuty, to je dobrý
  • ergonomii, jak to má delší displej, tak klávesnice neruší
  • do kapsy je to fakt mrňavý, nevim o tom

takže celkově za tu baterku a s přihlédnutím k hlavnímu parametru (že to je mrňavý a kompaktní) dávám 3.5 / 5 🌟:D

Upraveno uživatelem morepower
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Morepower: to že se ty nevyznáš v kodu, to po tobě nikdo nechce. Je spousta těch, kteří se vyznají, takže to hlídají za tebe. Licence GNU říká, že ho musíš zveřejnit. Což neuděláš, když jsi telefon prošpikoval "sr*gorama". To, že ti nevadí, že tě sleduje číňan je tvoje věc, to že ti nevadí, že tvůj telefon nejspíš prostřednictvím těch sr*gor uvnitř ten číňan může i ovládat je divný, protože jsi jedinej, kdo je za něj zodpovědnej. Zapomeň, že je něco "anomymní" (tedy, možná ten číňan, až z tvýho přístroje něco rozešle). No a možností zneužití je mnoho, od těch, že tě někdo připraví o chechtáky až po takové, že tě někdo dostane do vězení (připraví z tvého telefonu o chehtáky někoho jinýho nebo ho zapojí do jiné trestné činnosti).

Fakt se nebudu rozepisovat, jak se to dělá, lidi jsou stejně neuvěřitelně naivní. Fakt máš pocit, že v digitálním prostoru je bezpečno a tvoje data jsou tvým majetkem? proč zrovna o tebe by měl mít "někdo" zájem? Tak jak myslíš...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 49 minutami, Pacho69 napsal:

Morepower: to že se ty nevyznáš v kodu, to po tobě nikdo nechce. Je spousta těch, kteří se vyznají, takže to hlídají za tebe. Licence GNU říká, že ho musíš zveřejnit. Což neuděláš, když jsi telefon prošpikoval "sr*gorama". To, že ti nevadí, že tě sleduje číňan je tvoje věc, to že ti nevadí, že tvůj telefon nejspíš prostřednictvím těch sr*gor uvnitř ten číňan může i ovládat je divný, protože jsi jedinej, kdo je za něj zodpovědnej. Zapomeň, že je něco "anomymní" (tedy, možná ten číňan, až z tvýho přístroje něco rozešle). No a možností zneužití je mnoho, od těch, že tě někdo připraví o chechtáky až po takové, že tě někdo dostane do vězení (připraví z tvého telefonu o chehtáky někoho jinýho nebo ho zapojí do jiné trestné činnosti).

Fakt se nebudu rozepisovat, jak se to dělá, lidi jsou stejně neuvěřitelně naivní. Fakt máš pocit, že v digitálním prostoru je bezpečno a tvoje data jsou tvým majetkem? proč zrovna o tebe by měl mít "někdo" zájem? Tak jak myslíš...

počkej, počkej, já nikde neřekl, že je v digitálním prostoru bezpečno. Ani si to nemyslím, naopak si myslím, že jsou lidé fakt hodně naivní. Já třeba nemám žádný fb profil, nepoužívám banking v mobilu a vůbec se snažím vyhnout se nepříjemnostem, o kterých mluvíš. Nikde sem nepsal, že mi nevadí, když mě číňan, nebo kdokoli jinej sleduje, naopak, vadí mi to. Tak mi nepodsouvej takový stupidní názory a chování. Naopak proto sem se ptal. Jenže ty odpovídáš jenom v heslech a to mi k ničemu není.

Takže ještě jednou, lze poznat, že přes můj telefon někdo jinej volá, posílá data nebo ho prostě jinak zneužívá? Jak lze poznat, že je telefon prošpikovanej srágorama? Podle toho, co píšeš, to nejde jinak než přes zdroják? Pochybuju, že to někdo jinej hlídá teda za mě. Pořád slyšim jak tady nebo tamhle odhalili šmírovací cosi. Na druhou stranu, pokud někdo zneužije můj telefon, tak on spáchá trestný čin, ne já.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U OS to jde jen přes zdroják, případně přes softvérovej inženýring. Proto existuje licence GNU, kdy jsi ho povinný zveřejnit, přesně tak jak je vytvořený. technicky je pak možné si ho přeložit a do telefonu nahrát. Každý, kdo splňuje GNU licenci ti to musí umožnit. Všechny aplikace (nadstavby), které si tam výrobce dodá pak musí buď být pod licencí GNU - stejná pravidla) nebo musí jít odinstalovat. Google Play stále přísněji kontroluje aplikace, které ti do systému pustí. Občas se chybka stane, ale pak je to flastr google… To, že OS má zdrojový kód veřejný docela zaručuje, že se v něm nic takového neobjeví. Znám několik desítek lidí, co se v něm hrabe a některé jeho části znají detailně, dokonce mají od google schválené vylepšení či opravy přímo do zdrojů OS. 

Ty u svého telefonu vlastně ani nemáš šanci zjistit, co z toho androidu a v jakém stavu v tom telefonu zbylo. Stejně (a v tom je to kouzlo),  nemáš šanci zjistit, že se v tvém telefonu hrabe vzdáleně někdo jinej nebo v něm nedříme něco, co mu dává šanci to udělat. Čistě teoreticky jsou na tom telefony z Číny stejně, ale oni musí zveřejnit, jak si upravují OS a aplikace, které nezveřejní (mallware), ty musí jít z telefonu odinstalovat. Já ti prostě jen říkám, že u tohoto telefonu je skoro jistota, že v něm něco je, ale co, to ti neřeknu, možností jsou tisíce.

K té trestné činnosti z tvého telefonu - myslím, že budeš velice těžko dokazovat, že jsi to nespáchal ty, ale že ti někdo ovládl telefon, pokud ti ho někdo ovládne, pravděpodobně dokáže po sobě v telefonu i uklidit. Takže jediné, co zbyde, bude činnost z TVÉHO telefonu.

Fakt nevím, co tu mám popisovat? Jak se to dělá? O tom se píšou knihy, články, to se m fakt nepatří. Jak se to pozná? V tom je právě to kouzlo, že nepozná, pokud není k dispozici zdroj. Asi si obezřetně vybíráš auto (jaké, od koho, mohu mu věřit, fakt je nebouraný, fakt má najeto kolik má, mohu si to někde ověřit...) já se stejně tak se chovám k telefonu. Koupit čínské noname telefon je přesně to, co u auta neuděláš, každopádně škody se tím dají napáchat podobné ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je tam OS android 8.1.0 s úrovní opravy zabezpečení z 5.11.2018

všechny aplikace, které tam byly po továrním resetu šly odinstalovat.

Výrobce funguje na trhu od roku 2014, je to oficiálně registrovaná společnost se 720 zaměstnanci. Její výrobky se vyvážej do celýho světa, akorát v evropě není moc známý. Svojí produkcí 300 000 telefonů měsičně a specializací na mini smartphony a card phony asi trh neurve, ale tak nějak to není noname. Někdy si myslíme, že evropa je pupek světa, a když pak chceš v číně zaplatit eurem, tak se ti vysmějou, že to neznaj a ať jim dáš dolary :D (zkušenost..)

Neobhajuju to, jen sbírám data.

Vem si, že takovej výrobce jako h u a w e i byl oficiálně BISkou taky označenej za hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Navzdory všem licencím a kontrolám, no a pak něčemu věř...

Upraveno uživatelem morepower
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...