Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Závady na pneu.

uulik

Recommended Posts

Možné závady pneumatik

Zde uvádíme možné závady pneumatik, k nimž může dojít při nesprávném huštění či při závadách na podvozku:

Ojeté kraje běhounu - příliš nízký tlak

Ojetý střed běhounu - příliš vysoký tlak, pneumatika při přehuštění získá balónovitý tvar

Ojetý jeden kraj běhounu - nejčastější příčinou je špatné seřízení geometrie

Opotřebovaná různá místa - pneu je "zubatá", "oskákaná", signalizuje závadu tlumičů

Opotřebované jedno místo - při přebrždění, smyku

Podélné drážky a rýhy - hlavně v zimě, při prokluzování, hrabání, kdy jedno kolo stojí a druhé se protáčí.

To ale každý ví. :cool:

Opotřebovaná různá místa - pneu je \"zubatá\", \"oskákaná\", ...

To platilo u diagonálních pneumatik. U radiální pneumatiky je příčinou porucha kordu / kostry pneumatiky. Průvodními znaky pak jsou pilové opotřebení dezénu a v krajním případě i vyjeté plošky.

Původně zaslal: homat

Opotřebovaná různá místa - pneu je \"zubatá\", \"oskákaná\", ...

To platilo u diagonálních pneumatik. U radiální pneumatiky je příčinou porucha kordu / kostry pneumatiky. Průvodními znaky pak jsou pilové opotřebení dezénu a v krajním případě i vyjeté plošky.

a kdyz je mam \"oskakane\" a tlumice mam v poradku - tak je to cim ?:roker

a kdyz je mam \"oskakane\" a tlumice mam v poradku - tak je to cim ?:roker

poškozeným kordem pneumatiky. K poškození dojde buď výrobní vadou nebo špatným použitím pneumatiky = přetěžováním.

Pneumatika má tři zákaldní parametry:

- index rychlosti

- index nosnosti

- maximální tlak

tyto hodnoty jsou však vzájemně přímo úměrné, tzn., že maximální konstrukční rychlost nebo maximální konstrukční zatížení platí pouze při maximálním tlaku. Pokud hustíte pneumatiky na jiný než maximální tlak jsou hodnoty zatížení a maximální rychlosti nižší. Podhuštěné pneumatiky provozované ve vyšších rychlostech jsou přetěžovány což vede k poškození kostry pneumatiky a k již citovanému pilovému opotřebení dezénu nebo vyjetí plošek.

Ojeté vnější okraje = příliš velká sbíhavost. Roztáhnout. Pokud máte nestandardní rozměr pneu, tak klidně i mimo rozsah předepsaný výrobcem (samozřejmě v rozumných mezích). Obvykle čím širší guma, tím větší rozbíhavost je třeba nastavit, aby se neojížděla na tom vnějším okraji.

Původně zaslal: oddie

Ojeté vnější okraje = příliš velká sbíhavost. Roztáhnout. Pokud máte nestandardní rozměr pneu, tak klidně i mimo rozsah předepsaný výrobcem (samozřejmě v rozumných mezích). Obvykle čím širší guma, tím větší rozbíhavost je třeba nastavit, aby se neojížděla na tom vnějším okraji.

měl jsem tam 2x dělanou geometrii...ale měl jsem to tak sjetý i na 185/65...a teď na 306ce taky

...u mě je to každopádně jízdou, já si jsem toho vědom:mad:, to neřeším, tyhle gumy pujdou stejně na zimu pryč a pak už je tam dávat znova nebudu...nový se už budu snažit šetřit:roll

Vzadu nevím, jak se to bude chovat, to záleží na autě.

Tommy: jestli jsi měl 2x po sobě nastavenou geo na nulu, tak to je 2x na ho... Já to dělám tak, že to nechám nastavit, a pak sleduju, jak se to sjíždí, jak to jde k vnějšímu okraji, roztáhnu to, jak k vnitřnímu, stáhnu. Normálně od oka, už bez geo - ono to jde totiž odměřit a příp. i vypočítat, o kolik se změní sbíhavost při pootočení tím šroubem... Stejně tak jde při troše šikovnosti i vyměnit čep řízení, aniž by bylo nutné dělat geo, jen tak mimochodem - i když je stejně lepší to pak nechat zkontrolovat.