Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Mužu dát na 306 break alu kola R15 s ET13 ?


michal4051

Recommended Posts

Já mám ta samá kola na zimu (Exip 7J15 ET13) s gumou 195/55R15 a je to v pohodě, nikde nic nedře a netlačí. Jen jsem musel trochu přibrousit brzdiče, páč ty moje na kotouče 283 jsou příliš široké, ale na tvém autě to nebude problém, páč máš menší brzdy... A kdybys nechtěl ty středové pokličky, tak se hlásím. :D

 

Edit: tak koukám na fotku a to jsou taky Exipy, jen pokličky jsou od Gutmanna, takže bys měl totožná kola jako já. :D

Upraveno uživatelem Stifler
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dá se to nahrát přímo a už se to tady popisovalo vícekrát, tak zkus více pohledat (číst). Jinak na 306ku by mohla jít teoreticky kola od ET20 nahoru (méně), ale doporučoval bych spíše od ET18 do max. ET10. U těch nižších čísel už to začne lézt z blatníků. Já mám teď na léto ET12 a je to už na hraně...

post-10179-14109639784268_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když to vezmu čistě teoreticky, pak ET se odvíjí od šířky pneumatiky, pak použitelné rozměry jsou následovné:

185 - ET24 (origo) až ET4

195 - ET19 (origo) až ET9

205 - ET14

 

Matus, dal bych 1cm podložky, případně 1,5cm ... to bys pak měl ET12, to při pneu 195/55 R15 půjde. 

 

PS: Lze samozřejmě použít i pneumatiku 215, vpředu určitě, ale tu bych ladil dle konkrétního disku, pneumatiky a poloze blatníků. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Milane, nemyslím si, e máš úplně pravdu, protože použitá pneumatika, resp. žádoucí ET není odvislé od pneumatiky ale od šířky disku, protože ET jako takové se vypočítává jako vzdálenost středu (osazení kola) od hrany disku a s pneumatikou to nemá nic společného, protože např. pneumatiku 195 můžeš osadit úplně stejně na disk o šířce 6" i 7" a stejně tak můžeš osazovat i pneu 205/50R15. Takže když budeš mít např. kolo Cyclone s ET19 a dáš na to pneu 195 nebo 205 (a třeba i 215 nebo 185, pokud se vyrábí), tak kolo bude na autě furt ve stejném místě, jen pneu bude buď více přes disk jakoby "přetékat" nebo bude dělat tzv. "áčka". Jinak já teď mám při ET12 "origo" rozměr pneu 195/55R15 a je to samozřejmě rozdíl oproti předchozím Cyclonům s ET19, ale já kvůli brzdičům teď větší ET než 12 dát nemohl, mám to vypočítané tak, že mezi brzdičem a kolem mám stěží 1 mm místa, aby kolo o brzdič nedřelo. Vlastně kecám, mám ET8 - jsem to předtím blbě spočítal. :D:mad:

Upraveno uživatelem Stifler
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se bavím o pneumatice, která není užší než disk. Ale na 7" disk (178 mm) jde dát guma 195 a neměl by být problém ani při ET19. 

 

ET je vzdálenost od hrany disku? To slyším prvně, já mám za to, že je to vzdálenost od středu disku. Pak je podstatnější pneumatika než disk (pokud není nestandardní). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, Milane, máš pravdu, od středu disku, trochu jsem si popletl ty hrany. :D:mad: ale princip je ten, že se 7" diskem budeš mít při zachování stejného ET jako u 6" disku menší rejd a může začít kolo dřít třeba o misku tlumiče. Takže vždy, když je dáváno na auto širší kolo, mělo by to být vykompenzováno nižším ET, aby zůstal rejd zachován a kolo nikde nemohlo dřít. Aspoň si to takhle myslím. :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Dá se to nahrát přímo a už se to tady popisovalo vícekrát, tak zkus více pohledat (číst). Jinak na 306ku by mohla jít teoreticky kola od ET20 nahoru (méně), ale doporučoval bych spíše od ET18 do max. ET10. U těch nižších čísel už to začne lézt z blatníků. Já mám teď na léto ET12 a je to už na hraně...

 

Vyzerá to dosť dobre aj to tvoje auto :D máš 14tky alebo 15tky? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když to vezmu čistě teoreticky, pak ET se odvíjí od šířky pneumatiky, pak použitelné rozměry jsou následovné:

185 - ET24 (origo) až ET4

195 - ET19 (origo) až ET9

205 - ET14

 

Matus, dal bych 1cm podložky, případně 1,5cm ... to bys pak měl ET12, to při pneu 195/55 R15 půjde. 

 

PS: Lze samozřejmě použít i pneumatiku 215, vpředu určitě, ale tu bych ladil dle konkrétního disku, pneumatiky a poloze blatníků. 

No to rád počujem pojdem asi do tých 1,5cm pneu dám určite 195/50 R15 sú to zimné gumy Pirelli WINTER 190 SNOWCONTROL SERIE III 195/50 R15 82T :) 215? nie je to moc? ked tak na leto budem vyberať pneu až po zimne ale chcel by som niečo ako 205/45 R16 to sa ešte uvidí aké elektony zoženiem :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Milane, nemyslím si, e máš úplně pravdu, protože použitá pneumatika, resp. žádoucí ET není odvislé od pneumatiky ale od šířky disku, protože ET jako takové se vypočítává jako vzdálenost středu (osazení kola) od hrany disku a s pneumatikou to nemá nic společného, protože např. pneumatiku 195 můžeš osadit úplně stejně na disk o šířce 6" i 7" a stejně tak můžeš osazovat i pneu 205/50R15. Takže když budeš mít např. kolo Cyclone s ET19 a dáš na to pneu 195 nebo 205 (a třeba i 215 nebo 185, pokud se vyrábí), tak kolo bude na autě furt ve stejném místě, jen pneu bude buď více přes disk jakoby "přetékat" nebo bude dělat tzv. "áčka". Jinak já teď mám při ET12 "origo" rozměr pneu 195/55R15 a je to samozřejmě rozdíl oproti předchozím Cyclonům s ET19, ale já kvůli brzdičům teď větší ET než 12 dát nemohl, mám to vypočítané tak, že mezi brzdičem a kolem mám stěží 1 mm místa, aby kolo o brzdič nedřelo. Vlastně kecám, mám ET8 - jsem to předtím blbě spočítal. :D:mad:

:D :D máš to blbé, :D sice ani nie 283mm brzí lepšie ako 266mm :D samozreje záleží od stavu brzd :D takže ET 8 a neprečnieva?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aby nedrhlo o misku ... já se domnívám, že pokud je pneumatika širší než disk, půjde primárně o šířku pneu ... ač samozřejmě na širším disku dochází k určitým deformacím na stranách pneumatiky. 

V mých výpočtech já kompenzuji širší pneu nižším ET. 

 

215? Ano, je to hodně ... ale jde to použít: 215/40 ... ale držel bych se klasiky 205/45 R16. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...