Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Čím obarvit vodu ve studni & Jak vypočítat průtok danou trubkou? :)


ChouLu

Recommended Posts

Ahoj,

Poslední rok se nám v obci ztrácí voda, měli jsme podezření, ale ty se vyvrátili a nyní je už jediná možnost a to že to někde valí ven... 

Potřeboval bych tu barvu nezávadně! obarvit, napadlo nás potravinářské barvivo, nasypalo se tam, ale bohužel je to jen taková nažloutlá voda.. já bych potřeboval něco co by fakt změnilo průsvitnou vodu v nějakou sytě barevnou... ať už modrou, bílou, červenou či žlutou, oranžovou atd.. nevíte někdo prosím co by se na to dalo použít? :)

 

A druhý dotaz..

 

Dokázal by někdo spočítat průtok 3/4" trubkou? 

Tlak před trubkou je 1 až 1,5 atm, průměr trubky viz výše. Odpor trubky prosím zanedbat ;) 

 

Děkuji všem ;) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud se ztrácí z obecního vodovodu, tak jsou možnosti: černý odběr (to jste vyloučili?) a ztráty.

Ztráty se měří pomocí měření nočního průtoku (sedět v noci, nebo několik nocí, ve vodojemu u vodoměru a zapisovat si stavy). A pak měření půdním mikrofonem, případně korelátorem, které upřesní místo ztráty.

 

Obrať se na okresní VaK o konzultaci, případně o poskytnutí služby.

 

Instalace sekčních vodoměrů, případně tlakoměrů a jejich trvalé sledování (dálkový přenos dat) slouží právě pro tyto případy. Vesnice si často myslí, že dokážou provozovat vodovod "snadno a levně". Často ano, pokud tam není žádný problém. Je to taky kus profesionálních znalostí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

děti tomu říkaj AAO,přidej si tam K ....máš to za 6 pětek v akci v supermarketech .Obarvíš vše .

nebo ty černý kulatý věci z lékárny ,co se používají na s.ačku.... :aut   ,říká se tomu i jako topivu 

 

nejhustější dotaz ,co jsem kdy kde viděl  :super  :super  :super  :super

Upraveno uživatelem myšut
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Studna se na 12 hodin zavřela... po 6 hodinách šla přepadem (přibylo cca 10 kubíků vody) Po puštění během 10 hodin vyteklo 12 kubíků... v barácích, ale ta voda neskončila...

 

Dnes ve 12 všechny domy odpojeny ventily u baráku od vody, ve 14 hodin ve studně nepřibylo ani 1cm... přitom pomocným pramenem prokazatelně přiteklo odhadem 200L

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obarví se to hypermanganem - manganistan draselný. Podle koncentrace je to černý až růžový. Používá se jako desinfekce. A třeba ve filtraci, úpravě vody na čištění filtru na snížení obsahu železa a manganu ve vodě za studny. Nezávadný nejspíš je, ale uplně jistý si s tim nejsem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jedná se o soukromou studnu pro pár baráků, takže totálně bez elektroměru a bez tlaku.. kluci z VAKu dokážou najít poruchu pouze na tlakovém potrubí :(

 

Lukáši, loni měli jsme podobný problém, máme soukromý vodovod řešený samospádem pro 5 domů. VaK nám únik těmi sluchátky našel. Ale museli na to v noci, kdy bylo ticho u nás na konci vesnice.

 

Co chceš najít tím obarvením vody?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jedná se o soukromou studnu pro pár baráků, takže totálně bez elektroměru a bez tlaku.. kluci z VAKu dokážou najít poruchu pouze na tlakovém potrubí :(

Patrně jsi měl na mysli "Vodoměr" nicméně tohle je duchařina.

1. Jak je řešený odvod ze studny?

           - jedna trubka a odbočky do jednotlivých domů

           - více odvodů přímo ze studny k jednotlivým domům

           - kde a jak je potrubí ukončeno

atd.

Z toho co popisuješ, to prostě někde po trase utíká do země. Pokud to není pod tlakem tak Ti VaK nepomůže. Jedno řešení by bylo namontovat čerpadlo (dočasně) a potrubí natlakovat a samozřejmě na dobu měření uzavřít vstupy do baráků. A druhé řešení (ale bez záruky) sežeň si nějakého "Proutkaře" Taky by to dokázal najít.

A co se týká Hypermanganu - neublíží ( rybičky v akváriu taky přežily)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano myslel jsem vodoměr.. ve spěchu jsem to po sobě nepřečetl... :(

 

Ze studny jde 80mm skleněná trubka cca 700m, poté je první odbočka, na které jsou napojené tři domy, za tím cca metr (opět na hlavní řádu) je napojen další dům. Po cca 50m je odbočka k nám a ještě jednomu domu (jsou hned za sebou) a poté je na hlavním řádu šoupě, které uzavírá tu skleněnou trubku dál ke kravínu, kde je to odpojené (tam mám ověřeno, že voda přes šoupě opravdu dál nejde). Tím by se to dalo brát za ukončení potrubí.

 

Voda 100% utíká do země, obarvením jsem chtěl zjistit, kde to vyleze, zda se to neobjeví někde v kanále atd.. nicméně po dnešní konzultaci s lidma co vrtají studny mi bylo řečeno, že více než metr zeminy tu vodu opět přefiltruje a na povrch vyleze jen čistá :( 

 

Natlakování vzhledem ke skleněnému potrubí není uplně nejlepší nápad... :(

 

Proutkaře mi už doporučil Olda a zřejmě se na to zaměříme :)

 

všem zatím děkuji :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skleněná - tady je otázka jak je uložená = dostatečně silné pískové lože. Tady stačí jeden větší kámen a je zle. 

Ale první kam bych se zaměřil, jsou odbočky - špatné nebo porušené napojení je nejčastější problém.

A toho natlakování bych se nebál stačí 1,5 až 2 atm. Ta trubka musí vydržet mim. 5 atm a navíc pokud opravdu někde utíká, tak ten tlak uteče do země a právě na tom je založena detekce. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...