Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Živnost jako vedlejší činnost


venomcz

Recommended Posts

přeplatky se samozřejmě vrací. U vedlejší činnosti minimální zálohy neplatíš, platíš zálohy jen podle výše příjmu. Povinná výše odvodu se tě netýká. Jen musíš doložit, že činnost je vedlejší. Zálohy na zdravotní platit nemusíš, můžeš je zaplatit až podle přehledu, který podáváš s přiznáním. U sociálky asi rozhoduje výše přijmu z vedlejší činnosti, jestli budeš platit zálohy, ale nejsem si 100% jistý.

 

Zdravotní a sociální se platí ze sumy před zdaněním, taktéž daň. Daň je de facto vyšší, protože ji platíš i z toho, co odvedeš na zdravotním a sociální. Dříve to bylo jinak, ale zase byly tzv. odečitatelné položky ze základu daně, dnes nejsou, jsou slevy na dani. Jiný způsob ale prakticky stejně tě odřou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dohoda o provedení práce je úplně něco jiného ale odvody jsou ve finále stejné. Ale je to pouze tehdy když se jedná o krátkodobou a nahodilou práci pro jeden subjekt. To znamená, že pokud chce firma zamést dvůr, tak ano, pokud ho bude chtít zametat celoročně tak nikoliv. Ale pochop placení daní a odvodů se stejně nevyhneš. Jedině to dělat načerno. A to neradím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

DPH zaplatíš VŽDY. Jde jen o to, komu budeš službu prodávat. Pokud plátci DPH, tak je pro něj nevýhodné službu u tebe objednat. Pokud neplátci, někomu domů, pak je to jedno, jestli ji zaplatí on nebo ty. Pokud si plátce, můžeš si na všem, co si pořídíš pro živnost (náklady nejen na materiál/zboží ale i zařízení, stroje, prostě výrobní prostředky - třeba i PHM) uplatnit odpočet DPH. Pokud tedy budeš mít auto vedené jako "firemní", pro potřeby živnosti. Musíš zase ale platit silniční daň, vést knihu jízd, no a pak náklady vedeš účetně, ne odpočtem a musíš si být jistý, že se ti to vyplatí. Papírování je s tím pak dost, myslím, že nejdelší období u DPH je čtvrtletní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U dohody o provedení práce neplatíš zdravotní ani sociální pojištění, pokud nepřekročí 10tis. Kč / měsíc. platíš jen daň. Nad 10 tis platíš zdravotní a sociální. Pak jsou tam ještě nějaké maximální počty, kolik toho můžeš odpracovat na dohodu. Ale to se mění, je třeba si to zjistit a hlídat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Pozor, pokud chceš nakupovat díly z ciziny, tak na to je ještě nějakej zvláštní režim. Myslím že musíš být plátce DPH a FÚ dávat nějaký přehledy snad čtvrtletně, nebo dokonce měsíčně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MotoMoto: zajímat by ho to mohlo v případě, že by si pořizoval nějaký drahý výrobní prostředek, vybavení dílny, nářadí, auto (třeba pro odtah)... Jinak máš pravdu.

 

Obecně je potřeba si to spočítat - s tím spojenou administrativu/čas.

 

kirkiz: myslím, že je jedno, kde nakupuješ (v zemích EU), pokud nejsi registrovaný plátce DPH, vždy nakupuješ s DPH, nežádáš o odpočet. Pokud jsi plátce, uplatňuješ odpočet v zahraničí, tak to pak musíš vykazovat FU v ČR. Pokud to není země EU, pak musíš doplatit clo a DPH.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono těch možností a způsobů jak najít optimální řešení, skutečně víc než se tu dá napsat. Ano, zapoměl jsem ve vysvětlování zda být či nebýt plátcem zmínit pořizování majetku a dalších věcí. Ono by se lépe radilo, kdyby jsi řekl, třeba chci opravovat auta, tedy lak na nich kdy 80% dělá práce a zbytek materiál a budu to dělat pro lidi z ulice a okolí. A nebo Budu opravovat auta kdy potřebuji vybavit autoservis veškerým nářadím a technologiemi. Pak je úplně jedno komu budeš služby poskytovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak sem si myslela že odvody daní chápu, ale podle toho co tady čtu se mi v tom opět utvoril bordel :'( když to mam na vedlejsak tak si jen vyzadam od zaměstnavatele ten papír kolik sem vydělala a na začátku roku udělám sama daňové přiznání se všemi příjmy z loňska a z toho se vypočítá daň podle toho jestli si vyberu paušální daneni nebo to druhý který si nepamatuju název. Jestliže presahnu roční "kvótu" doplacim jestliže ne, tak údajně část daně vracej... Tedy samozřejmě když se platí po celý rok. Jediné co musím tak oznámit zaměstnavateli ze za mě nemá dělat daňový přiznání a schovavt vydané faktury... Tak jsem to pochopila když sem měla nalekvarnu když sem si to před nedávnem zrizovala... Plátcem DPH je člověk snad až ve chvíli kdy koupil něco s daní, tak to někomu s daní i prodává. Teda velmi laicky. Jestliže má činnost bude obsahovat nějakou práci, tvorbu něčeho, nebo budu něco sama vyrábět a pak to prodávat tak to DPH nepodléhá a daň z toho neplatim... Z toho co tu čtu tak si říkám co sem si to zase vymyslela :-S

No a možná melu pátý přes devátý a vůbec se nechytám... :-D což je bohužel pravděpodobný... :$

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Goldinka, bohužel je to tak. Páté přes deváté. Ale nedivím se Ti. Je to podstatně složitější než tu píšeš. Vedlejšák je něco jiného a plátcem DPH buď osoba je a nebo není. Ne podle toho kdy něco koupí. Plátce DPH může být i když nic nekupuje a třeba jen vyrábí.

Obecně se dá říct, že plátce DPH je subjekt, který si odečítá DPH při pořízení čehokoliv co se předmětu podnikání týká (zboží, materiál, vybavení, stroje, ale i třeba služby), ale také jí musí účtovat každému komu cokoliv (kromě věcí osvobozených od DPH), účtovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem tu . Omlouvám se ale včera toho bylo fakt moc. Je to složité Gabčo no . Jsem ztracený jak jehla v kupce sena .

MotoMoto : bude toho víc. Ať už oprava výpočetní techniky a jiné elektroniky kde se díly sehnat u nás dají ale některé je lepší brát z ciziny , tak možná i oprava průmyslové elektroniky ale to je zatím ve hvězdách. To už by se mi bilo a lepší by bylo na to být plátcem dph. Na to první mi stačí být neplátce jelikož budu řešit lidi okolo sebe .

 

Díly jsou většinou z ciziny posílány bez dokladu tudíž bych si od nich ani nic odepsat nemohl . 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud budeš mít díly bez dokladu, doporučuji fakturovat jen práci a díl "nechat koupit" příjemci zakázky. Protože pokud mu vyfakturuješ cenu opravy včetně dílu a díl účetně neuplatníš jako náklad, zaplatíš z něho daň z příjmu, zdravotní, sociální.  Je pravda, že si podle typu živnosti můžeš uplatnit procentní sazbu nákladů, každopádně, pokud ceny dílů budou vyšší než cena práce, vyplatí se ti mít je nakoupeny "oficiálně", s dokladem, abys je mohl uplatnit jako náklad. Může to být i z ciziny. Já pokud pracuji pro plátce DPH, nechávám je nakoupit si potřebné přímo. Sice si na tom nemohu "přihodit", ale je to gentlemanská dohoda, kdy si jistou provizi fakturuji jako poradenskou činnost.

Být plátcem DPH znamená vést podvojné účetnictví a podávat přiznání k DPH častěji. Nevím, nejsem si jist, myslím, že minimálně čtvrtletně. Pokud máš obrat nad milion korun, jsi povinný přihlásit se k DPH. Je to potřeba si to spočítat, jak se to vyplatí. Jako plátce DPH se můžeš přihlásit kdykoliv. Můžeš začít jako OSVČ neplátce a když zjistíš, že se ti vyplatí být plátcem, tak se přihlásíš. Pokud k podnikání potřebuješ z velké části formu "koupě/prodej" a tvé výrobní prostředky potřebují vyšší investici, pak je vhodné být plátcem DPH.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Plátci DPH nevedou povinně podvojné účetnictví, mohou vést i jednoduché, jen se v tom podstatně hůř to DPH zúčtovává. Já bych to jednoduše shrnul. Pokud tvoji zákazníci nebudou plátci DPH tak to vůbec neřeš, jen si tím budeš komplikovat život.

Jak píšeš pokud nákup materiálu bude bez dokladu, tak ho stejně položkově nezaúčtuješ, tak bych postupoval tak, že naúčtuješ provedenou práci a tu zdaníš. Napřed odečteš paušální náklady. Nemusíš vést účetnictví, skladové hospodářství a podobně.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MotoMoto: Já vím, že plátce nevede povinně podvojné, ale jak toho je trochu víc, tak je prostě potřeba.

Tam může mít problém ten, že díl bude mít za dva litry bez dokladu, práci za litr, když naúčtuje jen litr, záleží na tom, zda to příjemce potřebuje taky do nákladů nebo mu to je jedno. Pokud by to potřeboval jako účetní položku, i ten díl, pak se mu nebude líbit, že zaplatí 3litry a fakturu dostane jen na litr. Ale vždy to záleží na dohodě. Myslím, že když chce takto podnikat, asi tedy očekává, že i příjemce servisu to potřebuje uplatnit v účetnictví. Pokud čeká obrat 50tis ročně oprav pro "někoho ve vesnici", tak bych tedy žádný podnikání neřešil...

 

venom: Když odvedeš víc, tak ti to vrátí, pokud požádáš, když míň, tak to doplatíš. Pokud to zjistíš a dodatečně přiznáš, tak nikdo žádné penále ani pokuty řešit nebude. Mám živnost na hlavní/vedlejší činnost od roku 1991, kontrolu jsem nikdy neměl a opravné daňové přiznání jsem podával jen jednou. Jak ale píšu, prodávám jen práci. Běžně i plátcům DPH, ale v tomto případě je to jedno.

Upraveno uživatelem Pacho69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...