Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Prodává tu někdo jízdní kola


Charlie 1

Recommended Posts

Odkaz hodit nemůžu, běžné krámské nabídky jsou ještě podstatně dražší, většina jsou jen pasti na kavky.

Tvoje kolo z odkazu - od pohledu těžká nefunkční vidlice, těžké kliky na čtyřhranu, jako lákadlo zbytečná přehazovačka SLX, zbytek se mi nechce zkoumat.

Co pořizovat - kliky Deore jsou HTII - dutá osa, půl kila dolů za příplatek pár stovek v ceně dílu. Vidlice - buď si připlatit za solidní vzduchovou, nebo se na odpruženou zcela vykašlat a ušetřit klidně kilo a půl na hmotnosti. Atd. Brzdy Shimano aspoň 445.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zrovna na přehazovačku a přesmykač doporučuji koukat až na posledním místě, nebo klidně nekoukat vůbec. Viz ten Charlieho odkaz - jako lákadlo přehazovačka SLX, aby to jako že "vypadalo", a zbytek na houby. Oblíbený trik prodejců a výrobců kol, na šílený krám se prdne přehazovačka SLX nebo dokonce XT, stojí to jen pár stovek navíc a kolo se hned zdraží o naprosto neadekvátních x tisíc. V první řadě doporučuji koukat na vidlici, pokud chcete odpruženou - protože to je z ceny (běžného) kola asi největší rána.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak na co koukat?

jak se vyznat ve vidlici?

dělají se nějaké vzduchové...pozná člověk rozdíl oproti oleji?

např. SUNTOUR XCR-LO 

kolik myslíš ,že má hodnotu to mý kolo kdyby se složilo z komponent?

to mý komponenty Shimano Alivio to zas takový šrot není ne :D

Upraveno uživatelem Charlie 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pružení je buď klasickou vinutou pružinou, nebo vzduchové. Tlumení je olejové (výjimky nepočítám).

 

Levné pružinovky jsou především pekelně těžké, a pružina je zpravidla navržena na cca 75-80kg. Předpětí pružiny šroubováním neřeší její charakteristiku. Pokud máte těch 75-80kg, bude to tak nějak fungovat, s tím, že není nastavitelné tlumení, takže vidlice může kopat a nezměníte to. Pokud máte výrazně víc nebo výrazně míň kg (hlavně lehčí ženské) máte problém - pružina by se měla vyměnit a použít ta na vaši váhu, což znamená tak litr navíc. Plus je problém ta váha.

 

Vzduchová vidlice je nastavitelná v podstatně větším rozsahu - prostě pruží tak, na jaký ji nafoukáte tlak (speciální pumpičkou). Vzduchovka je taky zpravidla lehčí, na druhou stranu chulostivější. Tak nějak použitelná začíná u Suntouru u Raidonu X1 - hliníkové nohy, nastavitelný útlum. Čili pro malou lehkou ženskou je tohle prostě minimum, aby vidlice vůbec fungovala, jinak zbytečně vozí těžítko...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zrovna na přehazovačku a přesmykač doporučuji koukat až na posledním místě, nebo klidně nekoukat vůbec. Viz ten Charlieho odkaz - jako lákadlo přehazovačka SLX, aby to jako že "vypadalo", a zbytek na houby. Oblíbený trik prodejců a výrobců kol, na šílený krám se prdne přehazovačka SLX nebo dokonce XT, stojí to jen pár stovek navíc a kolo se hned zdraží o naprosto neadekvátních x tisíc. V první řadě doporučuji koukat na vidlici, pokud chcete odpruženou - protože to je z ceny (běžného) kola asi největší rána.

No já myslím že je to docela podstatná věc,protožepotřebuješ změnit převod zrovna v nějaké kritické chvíli a ty kvalitnější budou podle mě odolnější.To je můj názor.Samo že vidlice je další věc,já mám třeba blokvní na říditkach,ale to je spíše taková kravinka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...
  • O 2 týdny později...

Moc to řešíte :) podívejte se načem se jezdilo kdysi a jako jestli je to kolo o 1kg těžší je na hlavu když s kolem tolik nenajezdí,podle mě ten maxbike jak je v odkazuje uplně stačí na normální ježděni, třeba vyměnit vidlici  za nějakou lepší časem nebo jak odejde a je. :)  beru že odie do toho třeba cpe peníze protože hodně najede a má to jako koníčka,někteří co nemaji auto si koupí klidně kolo za 30 tisic+

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesmykač, přehazka musí být funkční, jak píše oddie, nemá smysl řešit, jestli Alivio nebo XT, to fakt řeší jen gramy. Důležitý je rám, vidle, brzdy, sedlo. Brzdy dle užití, na silnici ráfky, do terénu lépe kotouče. Kotouče hydraulické (ale bacha, je potřeba se o ně víc starat). Pokud si servis nebudeš dělat sám, při nájezdu 700km ročně nevím, jestli se ti servis hydrauliky neprodraží. Při tomhle nájezdu to na terén nevypadá a 78kilo ubrzdí asi každá brzda. Co ušetříš na přehazce a přesmykači vraž do vidlí, nebudeš litovat. A jak píše oddie, lepší použitý kolo, který ti vyhovuje než funglovka za super cenu s výbavou naoko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

k hydraulice: mohou sáknout, je třeba servisovat, protože pak nebrzdí, kotouče jsou náchylnější k poškození, pokud něco zanedbáš, něco ti vypadne, tak zničíš desky, kotouč, případně váleček, olej je třeba kontrolovat, doplňovat, brzdy udržovat čisté, hadice dobrém stavu, pokud jezdíš málo počítej s tím, že hydraulika není bezúdržbová. A spotřebák je samozřejmě dražší.

Jasně, jetý kolo je riziko, záležitost jako řetěz, kliky kotouče, to samozřejmě zjistíš celkem snadno (řetěz změříš, opotřebený kolečka vidíš, středový složení se dají celkem snadno rozebrat), v jakým jsou stavu. Riziko může být spíš rám, nevíš, čím si prošel, kdo kde a jak na něm jezdil a samozřejmě vidle.

Ale jak píše oddie, výrobci dnes chytají na to, že za pár kaček namontují XT nebo dokonce SLX přehazku, a k tomu přesmykač suntour, vidlice, kliky, brzdy nebo kazeta ani nemluvě. A hejl si říká, že má XT a je nadšenej. Ale když vytáhneš kolo v létě o víkendu na den, asi není co řešit, to dřív zrezne, než se opotřebí ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám na ty svy hajtre v odkazu Alivio,vidlice tam je klasikaolej ,pružina.....

Ale to bych chtěl moc,to kolo nebylo za 15 000,ale za 11000 ho nechal prodejce tak to asi tak odpovídá,a když bych tam dal tu vzduchovou vidlí a lepší kliky.....tak by to bylo asi OK......

Co jsem koukal čím známější značka u nás Merida ,Author tak na kolech jak pise Pacho kolo namixovany z uplnych no name soucastek,zakladni rady tourney....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolo dělá rám, vidle. Cyklista se zaměří na to, jaká geometrie rámu mu vyhovuje. K tomu si vybere vidle, řídítka, sedlo. A ty ostatní komponenty podle toho, kam se chystá a kolik najezdí. Případně jestli "řeší gramy". Neznamená totiž automaticky, že dražší komponenta víc vydrží. Naopak, cena může daň za hmotnost. Navíc velká část těch komponentů je při větším nájezdu spotřebák (pedály, řetěz, středy, kliky, brzdy, lanka, obutí, nakonec i to sedlo).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 4 týdny později...

No u tech kotoučů,když mám klasicky v brzdy tak ráfek taky nemá neomezenou životnost ne?co jsem se díval u mati tak tam je nějaká drážka na brzdové ploše a ta zmizí tak se musí ráfek vyměnit za novy...

Byl jsem u jednoho koláře spis ma malou prodejnu s dílnou,dříve závodil..

Pan Potocky tak jsme se bavili a řekl mi toto...

Kolo do 20000kc

Ram-aby geometrie rámu seděla,na kole se projet(jinak rámy,jsou +- stejný,dělají se ve fabrice na tajwanu)

Vidle-vzduchova,ostatní moc nemá význam

Dobre ráfky a náboje kol-na věci na které 90%lidi nekouka to dělá jak kolo pojede nebo nepojede a jak půjdou seřídit

Komponenty prehazovacka,presmykac nekoukat ale základ rada altus rozdíl ve funkčnosti oproti deore je minimální,cenové ale značný...

S tím ze RAM,vidle,kola jsou nejdražší komponenty na kole...

Ostatní věci může člověk měnit je to spotrebak,kazeta,řetěz ,kliky apod.

Víceméně věci co říkal oddie a Pacho69,akorát ty kola nikdo nezmínil.....

Tak třeba to někomu pomůže při rozhodování...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Blbý je, že kola do 20tis v takto rozumné kombinaci prakticky žádná značka nenabízí. Stačí se jen podívat, kolik kol do 20tis má vůbec tu vzduchovou vidlici. Kola u téhle cenové kategorie radši nezmiňuji vůbec schválně, prakticky všichni výrobci mají nějaké OEM, slušné záplety se zpravidla musí nechat zaplést na objednávku, a to už se to kolo dostává nad 20 spolehlivě. U kola do 20 považuji za úspěch, když jsou náboje na průmyslových ložiscích.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No byl jsem tam se svým na servisu.....

Říkal,ze na můj nájezd to je nadimenzovany az ,az...

Náboje sh a kola wtb na me využití dobry...říkal nejhorší noname blbe se serizuji a ani dobře seřídit nejdou

Dělal mi servis,mazal vidlí,serídil vuli v nábojích jedno kolo vakl druhé bylo stahle a už se drel střed.,zafrezoval uchycení trmenu k rámu,porad mi smajdal kotouč....asi se vyzná..

Udelal Na co se ty kokoti při 2 garanckach ani nepodivali...servis kol ještě větší bída než servis aut...

Akorát ta vidle....no prej tam něco musí dat výrobce.....

Staví i kola,mel tam svoji silnici,moc hezky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono slušné náboje, ráfky jsou fajn. Stejně je to nakonec o servisu.

Jak píše oddie, "taktika" výrobců je ovšem jiná - dostat kolo do jiné cenové kategorie tím, že go místo dobrými vidlemi nacpu přehazkama a přesmykačema... připadně nějakejma oem hydraulickejma kotoučema. Jinak já s přesmykačem Altus nemám dobrou zkušenost. Na jednom dětském kole, stále problém, v podstatě neseřiditelný. Ale spíš to byla vina konstrukce/výbava - malé kolo, hodně převodů, krátký řetěz, krajní polohy byl problém. Po výměně přesmykače za Alivio se řazení zpřesnilo a (i když na hraně) chodí. Se servisákem jsem se shodl na tom, že nejlepší by bylo ubrat jedno kolečko vzadu. No řešit už to nebudu, dceře už vydrží tak sezonu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...