Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jak se má správně jezdit?


Autoškolič Dodo

Recommended Posts

I když tenhle klip už znám delší dobu, opět jsem se u něj pobavil - ale zdokonalil bych ho o některé drobnosti, které mě tam prostě chybí:

a) po tříproudé komunikaci dálničního typu se zásadně pohybujme v prostředním nebo levém pruhu, protože tak docílíme co nejmenšího pohybu volantem a pravý pruh, ten NÁS přece vůbec nemusí zajímat.

b) pruhy měňme zásadně bez blinkru, žárovky přece stojej peníze

c) kruhové objezdy spojme naopak s blinkrovou gymnastikou (při nájezdu vpravo, a? každý vidí, že nejsme trotli, pak hned levý, páč volantem přece musíme pohnout vlevo a při výjezdu ven - SORRY, ale to bych se ucvakal, to už se nedá stihnout)

d) před uzavírkou na víceproudé komunikaci se pěkně postavíme vedle posledního auta v koloně a zapředeme hovor na téma: Jak mám poslušnou tchýni nebo hodného šéfa v práci, eventuelně jak mi dojí slepice, hlavně ale nesmíme připustit, že by bylo možno zkrátit výslednou kolonu třeba až na polovinu, a to vše jen zapojením výplně hlavy (někdo tomu říká i mozek) a využítím zipu, tzn. že by někteří spěchálkové dojeli až k uzavírce a pak se jako zoubky zipu zapojovali cik cak mezi auta v pravé koloně - jak bychom si, proboha, jako šoféři pak mohli povídat???

e) blíží se podzim, doba mlh a plýskanic, proto už nyní je třeba zkontrolovat, zda nám mlhovky - hlavně ta zadní, svítí (nejlépe v noci, kdy vidíme všechny hvězdy na obloze nezakryté mraky - jen tak docílíme dokonalého oslnění řidiče jedoucího za námi)

f) jestliže jsme na dálnici někoho předjeli a v dáli tušíme, že bychom se mohli blížit k dalšmu pomaleji jedoucímu autu, zásadně neuhýbáme z levého pruhu, protože by si nás mohl dovolit chtít předjet někdo další - a tuto pohanu by naše EGO nemuselo přežít

Je toho jistě spousta, ale toto mě napadlo po dnešní cestě z Humpolce do Prahy (D1)

[upravil dne 19-10-05 Medvěd]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medved> Fascinuje me, jak spousta lidi pri vjezdu na kruhak blikaj doprava,ackoli se ma blikat pouze na vyjezdu z kruhaku. Clovek pak nevi, jestli odbocujou ke mne, nebo jedou dal nebo jak .. a obcas je to dost neprijemny :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: DD

Medved> Fascinuje me, jak spousta lidi pri vjezdu na kruhak blikaj doprava,ackoli se ma blikat pouze na vyjezdu z kruhaku. Clovek pak nevi, jestli odbocujou ke mne, nebo jedou dal nebo jak .. a obcas je to dost neprijemny :(

No třeba já jsem se učil před věma a půl rokem, že když se jede ke kruháku, bliká se doprava, u značky kruhový objezd se blinkr vypíná, nevím, jak je to teď

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, v zakone to neni presne definovano, kazdopadne vjezdem na kruhovy objezd nemenis smer jizdy (protoze nemas kam jinam jet), cili blikat nemusis. Naopak pri vyjezdu ho menis, cili by pro me bylo logicke, ze se blika pouze pri vyjezdu z kruhaku. Coz delam i ja..

A vzpominam si, ze pritelkyne delala pred rokem a neco autoskolu a dostalo se ji toho samyho pouceni od instruktora..

Ale stejne je to primarne o citu. Kdyz si vemu, ze spousta krizovatek je takova, ze hlavni vede doprava a odbocka treba rovne, a tudiz kdyz jedes po hlavni taky nemenis smer jizdy a tudiz bys nemusel blikat, je tahle predstava trochu strasidelna. Na takovych mistech blikam podle citu, popr. pokud na prijezdu z vedlejsi stoji auto, tj. aby vedel, ze pokracuju po hlavni a nevjel mi tam.

Typickym prikladem je treba sjezd ze Strahova ulici Na hrebenkach. Pod Strahovem je vracecka doleva, pricemz je z ni odbocka. Kdo odbocuje, blika doprava, lidi jedouci dolu bliknou budto doleva nebo neblikaj vubec. Kdyz na vyjezdu nestoji auto, taky neblikam ..

A hlavne myslim, ze nejdulezitejsi pravidlo je dat ostatnim vedet, co budu delat a chranit tak predevsim sebe. Nesmi se to ale prehanet, aby pak vsichni neblikali treba na kruhaku stylem, co popsal Medved ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medved :

f) jestliže jsme na dálnici někoho předjeli a v dáli tušíme, že bychom se mohli blížit k dalšmu pomaleji jedoucímu autu, zásadně neuhýbáme z levého pruhu, protože by si nás mohl dovolit chtít předjet někdo další - a tuto pohanu by naše EGO nemuselo přežít

ja mam zase zkusenost, ze kdyz se vratim, abych tomu rychlejsimu uhnul, tak on zpomali dokud ho nedojede dalsich dvacet aut a ja se pak plouzim za nakladakem dokud me vsichni nepredjedou

:mad:

[upravil dne 19/10/05 lamancha]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: lamancha

ja mam zase zkusenost, ze kdyz se vratim, abych tomu rychlejsimu uhnul, tak on zpomali dokud ho nedojede dalsich dvacet aut a ja se pak plouzim za nakladakem dokud me vsichni nepredjedou

:mad:

Hmm .. ono to mas tak. Letis v levym pruhu a dojedes nekoho. Ten po urcite dobe uhne a najednou nemas vykon na to, abys ho rychle a efektivne predjel, a umoznil mu tim jeho zpetny navrat do leveho pruhu. Logicke ..

Primarne si ale myslim, ze je to tim, ze lidi nedavaj pozor a nepredvidaj. Stava se mi denne, ze dojedu frajirka v levym pruhu a on me zaregistruje az po 10 vterinach, kdy uz davno jedu stejne rychle jako on. Pak vyhodi blinkr a zacne se radit rychlosti jeden bocni metr za hodinu. Nez ten manevr dokonci, je u dalsi prekazky a zase se snazi dostat doleva. Kdyby predvidal, zaradil se hned a necumel vsude kolem, slo by to daleko plynuleji..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: DD

...

ze hlavni vede doprava a odbocka treba rovne, a tudiz kdyz jedes po hlavni taky nemenis smer jizdy a tudiz bys nemusel blikat, ...

mě v autoškole učili, že když jedu po hlavní a na ceduli se hlavní stáčí, tak prostě blikám...

...když máš klasickou křižovatku ve tvaru \"+\" a hlavní jde třeba doleva, taky snad blikáš...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Tommy306

Původně zaslal: DD

...

ze hlavni vede doprava a odbocka treba rovne, a tudiz kdyz jedes po hlavni taky nemenis smer jizdy a tudiz bys nemusel blikat, ...

mě v autoškole učili, že když jedu po hlavní a na ceduli se hlavní stáčí, tak prostě blikám...

...když máš klasickou křižovatku ve tvaru \"+\" a hlavní jde třeba doleva, taky snad blikáš...

Máš pravdu. Je úplně jedno, kam vede hlavní. Pokud jedeš silnicí, která je nejvíc vlevo, tak se musí dávat levej blinkr a pokud jedeš silnicí nejvíc vpravo, tak zase pravej. Hlavní silnice nám dává jen přednost před auty z vedlejší, ale nezbavuje povinnosti zapnout blinkr. Howg. :roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jste potkali na kruhači auto v protisměru? Já jo - pravidelně na duchodci na kruhaci v Lounech.

Už jste potkali chodce přecházejícího dálnici? Já jo - minulý týden kousek za Prahou, směr Mladá Boleslav. A nebyl to důchodce, a nebyla to ženská, byl to cca 30 - 35 letý chlap, co vypadal, že za volantem sedí dost často... Ach jo, tak si teď říkám, jestli bych lidstvu neprospěla, kdybych ho tenkrát srazila... :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chodci na Boleslavský R 10 kousek za Prahou jsou vidět dost často (hlavně v pátek odpoledne kousek za Černým Mostem tuto rychlostní komunikaci přecházejí stopaři - a to tak, že opravdu hustě!!!!!!!!!!! Taky jsem jezdil stopem, ale vždycky bylo mou zásadou snažit se řidičům minimálně překážet a postavit se tak, abych BYL vidět už z dálky a hlavně, aby řidič mohl bezpečně zastavit - to, co se děje konkrétně na Čerňáku je naopak snahou o způsobení karambolu - si vem, že letíš 130 a víc od Boleslavi a v místě, kde se soustředíš na značky a vznikající odbočovací pruh do centra Prahy, se Ti tam najednou objeví skupinka vysokoškoláků - stopařů, kteří se snaží přeběhnout do protisměru a postavit se směrem na Boleslav - jsem zvědavej, kdy tam někdo někoho sestřelí).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...