Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

prace a zivot v D


BV406

Recommended Posts

zdravim,

naskytla se mi prilezitost jit legalne pracovat a zit do nemecka, jelikoz uz par let delam v CZ pro nemeckeho dodavatele, nabidl mi misto primo u nich v mannheimu dle standardni nemecke zamestnanecke smlouvy samozrejme s bydlenim v D.

chtel bych se tedy zeptat zde, zda-li mate nekdo zkusenost s praci v nemecku, ale predevsim, jak se pak resi vyplata a z ni plynouci dane, zdravotni a socialni pojisteni apod .. ?

 

trvale bydliste budu nejspis stale v cz, uz jsem se ptal na zdravotni pojistovne, tam mi rekli, ze pokud podepisu pracovni smlouvu s nemeckym zamestnavatelem, on me musi prihlasit na mistnim pojistovne do verejneho zdravotniho pojisteni a ja se odhlasim od me ceske pojistovny a odevzdam karticku... uz mi ale nesdelila, jak to pak probiha, kdyz budu chtit dojet ke svemu ceskemu lekari pro cokoliv apod...

 

vubec ted nevim, co a jak drive vyridit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

aha... no vidim, ze jsi zrejme odbornik na danou problematiku, to je super a jak to tedy je pak s danema ? musim se tam nekde prihlasit, nebo to udela zamestnavatel ? musim se nejak nekde odhlasit z nejakeho systemu tady ? pripadne, jak to je se socialkou ? predpokladam, ze bude asi lepsi si zridit ucet u nemecke banky kvuli vyplaty apod... jedine co zatim mam, je navrh pracovni smlouvy, ale nejsem si jisty, jake dalsi kroky musim jeste udelat

 

takze diky predem za info

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje odpoved je ve smyslu zdravotniho pojisteni. Osobne ti doporucuju tohle resit se socialkou a financakem ve tvem regionu. Tam ti poradi lepe nez zde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono jeto pomerne slozity. Zalezi v podstate kde budes asi danit. Znamej co dela cisnika v rakousku si treba zuby nechava osetrit v rakousku ale dite na tabor a stejne tak auto na opravu resi v cechach.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hm, no, asi mi nezbyde nic jineho, nez skocit na ty urady ...

zase podle me a nemeckeho kolegy, ktery by me zamestnal, by to prave nemel byt zadny vyraznejsi problem, on uz zacal taky zjistovat u nich, jak to vlastne chodi se zamestnanim osoby ciziho statu, tak uvidime...

 

myslel jsem, ze tady ma nekdo konkretni zkusenost s timto, tim padem by mi mohl rict, musis zajit tam a tam, udelat to a to, nemecka firma musi udelat tohle a toto a bude to richtig :D

Upraveno uživatelem BV406
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

celkem chápu, že máš z toho obavy, ale jak se říká--každý začátek je těžký :)

 

co znám lidi, kteří pracují v D nebo A, nikdo by se už nevrátil dělat tady, nechci z těch zemí dělat ráj, to nee, ale pro takové, kteří chápou, že normální je pracovat je to výhra...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja umet poradne jazyk a nemit rodinu, tak bych jel hned. To co tady predvadi v cesku je tragikomedie. Kdyz uz se nekam dostsnu na pohovor tak mi nabidnou pkat vy vysi meho nástupního pred 11 lety.......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud budeš bydlet v německu,tak daně v CZ se neplatí,co se týče zdravotního pojištění,je to na Tobě,ale pokud budeš více využívat doktora v čechách,možná by se vyplatilo si platit zdravotní jako samoplátce,pokud půjdeš akutně na ošetření,tak to zaplatí německá pojišťovna.Pokud si nebudeš platit sociální,tak Ti ho nezapočítaj do důchodu,ale tím bych se nestresoval,když budeš dostávat německý.Pokud máš šanci vystřelit,tak jdi,já už bych se nevrátil,ale ten začátek bych absolovovat znovu nechtěl,za první rok tady jsem zešedivěl,to nemyslím obrazně :( ale vyplatilo se. :super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, asi je to možná jiné a možná to chodí v D stejně jak v ČR, ale. Já jsem občan SR a bydlím a pracuji v ČR (český zaměstnavatel) - dane, pojištění a jiné mám tady v ČR. Mám kartičku pojištění českou, takže vše stejně jak pro české občany a předpokládám že to bude platit v D stejně. Předpokládám že zaměstnavatel tě nahlásí na pojišťovnu, tá ti dá kartičku a mužeš normálně k  dotore v D. V ČR jenom na pojišťovnu dáš nějaký papír, nebo něco vyplníš že jseš pojištěn v D a je to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Firmy nabízejí stejný plat jako před 11 lety? JAK ZA CO. A za mě je to zcela v pořádku, že se diferencuje podle toho, co člověk umí. Pro nekvalifikované lidi, co dřív dostávali víc peněz jen za to, že v období překotného růstu byl velký problém sehnat aspoň někoho, je to asi šok, ale ve skutečnosti je to jen návrat k normálu. 

No a že pracovat v Německu je výhra? JAK PRO KOHO. Spousta lidí si to maluje děsně narůžovo, ale v reálu by se divili. Tam je trh práce ještě diferencovanější než u nás. Jo, pokud jsme programátor v Javě s plynnou němčinou na technické úrovni, tak je Německo třeba výhra, ale takový člověk tam zpravidla už dávno je. Jinak s ŽITÍM tam bezezbytku platí, že všude je chleba o dvou kůrkách, a ti, co se tam plácají po pomocných pracech a sem jezdí machrovat naleštěnou ojetinou, jak se maj "líp", zpravidla leccos maskují (klasicky např. nemožnost využívání místních služeb, protože na to reálně nemají). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ano, JAK PRO KOHO--pro rozmazleného blbečka je lepší držet se máminy sukně co nejdéle..., pro člověka co umí zatnout zuby a chce se mít líp než tady (myslím legálně :P ), je to dobrý začátek, víc o tom nemá smysl vypisovat, mám svoje zkušenosti z doby,kdy jsem tam jezdil pracovat, ono totiž člověka, který se nebojí práce chtějí pořád, lemplů a vyžírků už mají dost

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prostě a jednoduše: Kdo si nedokáže solidní práci sehnat tady, nesežene ji ani tam.

 

A jen tak mimochodem zkušenosti před 20 lety jsou už dávno o ničem, ono už to dnes na obou stranách vypadá úplně jinak. Ano, taky jsem si před 20 lety v zahraniční vydělal na to, abych tady mohl studovat, tehdy byl obrovský rozdíl v příjmech mj. i kvůli kurzovým rozdílům. Tehdy jsem tam měl na hodinu dejme tomu 10x víc než tady. Dneska ti, kdo tam ještě jezdí, mají maximálně 2x tolik co tady... Na výdělek na studium pořád ještě dobrý, ale tahat tam kvůli tomu rodinu, to fakt ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se emigrovat nechystám, ale určitě jsou pádné důvody proč to dává smysl:

- vyšší životní úroveň

- lepší vymahatelnost práva

- nižší korupce

- lepší klimatické podmínky

- a plno dalších.

Všechno špatně tu není, ale že by emigrace byla zase až tak mimo mísu to si nemyslím. Jak sám autor článku zmiňuje, držení zbraní a podobných hraček pro mě vůbec není podstatná otázka, náboženská svoboda - ano je to problém, ale že se k tomu u nás nepřistupuje jinak je způsobeno velkým počtem nevěřících/nepraktujících žádné vyznání a tím, že tu tolik menšin zase nemáme. A že by se v ČR nepohlíželo na tyto skupiny skrz prsty to není pravda. Aktuálně šátková aféra, nekonečná debata co dělat s cigány a nepřizpůsobelnými spoluobčany.

 

A dle mého vnímání v dnešním světě minimálně v EU, už je skoro jedno jestli se budu tady ze středu Moravy stěhovat do Karlových Varů nebo třeba do Milána.

P.S. nikam se nechystám

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...