Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Led pás - napájanie - ako vypočítať hodnotu W resp. ako zbastliť napájací zdroj ?


Guest Lubk0

Recommended Posts

Ahojte

Doba, ked som vyšiel elektrotechnickú školu, a mal platnú vyhlášku, je už nenávratne preč, a potrebujem teraz zbastliť napájanie pre LED pás.

Na ebayi sa mi podarilo vydržaiť LED pás , v podstate ten najslabší, s diodami 3528 = 60 kusov na meter, studená biela, 5 metrov. Vydražil som ho za 6 dolárov s free shippingom :D

Samozrejme bez zdroja. Balík včera dorazil a skúšal som ho zapojiť na nastavitelný \"laboratórny\" zdroj = je funkčný.

Potrebujem teraz preňho zaistiť napájanie, ktoré chcem použiť do bytu. Nechce sa mi ho kupovať, chcel by som ho \"dobastliť\" :)

Podľa infa potrebuje na každý meter napájanie 30 Watt, tj na 5 metro je treba 150 Wattový zdroj, odporúča sa rezerva, a teda aspoň 180 Wattov a 12 V.

Vbehol som na firme do chodby s elektroodpadom, a pobral som odtial hned niekolko 12 V napájacích zdrojov.

Otázka č. 1 :

Ak sú na zdroji uvedené len parametre na výstupe vo forme voltov jednosmerného prúdu, plus ampérov, viem s tejto hodnoty vypočítať koľko to má wattov ? Na wikipedii som našiel info, že 1 Watt = 1 volat x 1 ampér. To sa mi ale zdá divné, to 5A zdroj má len 12x5 = 60 Wattov ?

Otázka č. 2 = najsilnejší zdroj, ktorý som našiel, je od NTB Toshiba. Výstupné jednosmerné napetie má však 19,2 V. Ako najlacnejšie = najjednoduchšie, viem toto napätie znížiť na 12 V ? Pokial si márne spomínam, tak myslím, že usmerňovacie diódy zapojené v sérií dokázali uberať z Voltov, ale nie som o tom presvedčený :D

Ďakujem za každú radu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ježíš neblbni, 60 SMD 3528 nebude mít 30W na metr. Já používám 5050 a ty mají do 15W (12-14,4W, podle výrobce led), 5070 mají snad 18W/m.

běžné 3528 mají do 5W/m. Laboratorní zdroj ti měl ukázat i odběr. Tedy za mě - na 5M potřebuješ 30W zdroj, pokud budeš pásek dávat v kuse, je dobré zapojit napájení na oba konce, ztráty na 5m délky jsou již znatelné, výsledek je pokles napětí na konci pásku a nižší svítivost.

Ale jinak je to zhruba tak, zdroj 12V/5A má přesně 60VA, zjednodušeně 60W. A bohatě ti postačí na 10m 3528SMD pásku. Nezapomeň pásky chladit (nalepit do hliníkového profilu) i 3528 se umí ohřát.

Jinak celých 5m má nějakých 1500lm, což je svítivost jako 120W žárovka, na 5m je to spíš na dekoraci :)

[upravil dne 3.9.2014 13:31 od Pacho69]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prema = ak to správne chápem, je to 12 V x 1,4 A = 16,8 Wattu.

Ak má môj led pás naozaj 4,8 Watt na 1 Meter, tak potrebujem 24 Wattov.

Inak ďakujem za upresnenie spotreby :)

Tak a teraz, mám niekoľko obyčajných \"adaptérových\" zdrojov 12V od 0,5 do 1,5 A. Ak to teda chápem správne, tieto sú mi k \"hovnu\" ...

Následne mám jeden zdroj, Lenovo, netuším od čoho je, avšak na výstupe 6 pinov. Jeden z nich má hodnotu 12V - 2A = teda 24 Watt. Osadili by ste ho, aj keď je to presne na hrane ?

No a následne mám jeden s NTB toshiba, a ten má 19,2 V a 3,5 A = tu je otázka položená vyššie, ako viem najjednoduchšie spraviť z tohoto 12 V.

PS: Zdroj laboratórny je mega starý, nemá ukazovatele, iba nastavitelnosť od 1,7 V do 16 V ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pás 5 M nebude v kuse, ale chcem ho napájať z jedného zdroja.

2,4 Metra má byť umiestnenách pod TV skrinkou = nalepené na TV skrinke zospodu, tam to chcem umiestniť do hlinníkovej lišty.

Zvyšok chcem dať za TV, avšak chcem ich zapínať oba naraz ...

A ano - presne to som potreboval, majú mať len dekoračný efekt, nepotrebujem s tým nič osvetliť :)

[Edited on 3/9/14 13:34 by Lubk0]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud pásek budeš dávat v kuse, tak je to málo.

2A na celý pásek jsou na hraně. Jak říkám, doporučuji zapojit na oba konce.

z 19,2 na 12 můžeš rozbočit přes odpory, ale budeš je muset dimenzovat na proudy co tam potečou. Já bych to nedělal, protože na ztrátách za chvíli protopíš víc, než stojí zdroj 12V/3A (dá se běžně koupit za 200CZK). U trafa by to ještě šlo jednoduše, ale tohle je asi pulzní a je ještě otázka, co všechno se v něm řídí.

[upravil dne 3.9.2014 13:44 od Pacho69]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No moc ďakujem za info :)

V praxi u nás za 159 Kč nezoženem, všade cca 14-16 Eur + pošta ... To sme na 20 eurách, ked vezmem do úvahy, že pás ma stál 4,5 Eura, tak to môžem okašlať :D

Nič, spravím to inak. Mám 2 adaptéry, jeden 12V 1,5 A a druhý 12V 1,0 A. Pás rozdelím na 3 a 2 M.

3 metrový bude mať teda 14,4 Wattu a 1,5 A adaptér poskytne 18 Watt = to by malo stačiť.

2 metrový bude mať spotrebu 9,6 Wattu a 1 A adaptér poskytne 12 Watt = to by tiež mohlo stačiť.

Teraz už len riešim otázku, či spínač (vypínač) ktorý zobne oba pásy, riešiť ako 230 V (čo bude zložitejšie), tj po zopnutí pritečie šťava do adaptérov a tie nakoniec rozsvietia LED pásy, alebo zvoliť jednoduchšiu cestu, a spínač urobiť len 12 V, tj adaptéry budú stále pod prúdom iba 12 V prúd bude tiecť do pásov až po zopnutí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zložitejšie myslím to, že spínanie , resp. vypínač, musím umiestniť na bok drevenej skrinky pod TV, takže zároveň nechcem, aby to bola opacha ...

12 V môžem bezpečne vyriešiť = nehrozí, že niekoho trafí elektrika a nemusím sa ani moc \"srať\" s izolovaním a schovávaním káblov vo vnútri skrinky ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O vzhlad vypínača na 220 strach nemám, ten by bol samozrejme pekný.

Ide však o to, že pri montáži do drevenej skrinky pokiaľ by som to chcel \"bezproblémové\" musel by som použiť vonkajšiu krabicu = a to už je celkom škaredá opacha.

Ak by som to riešil krabicou vo vnútri skrinky, tam to už treba dobre izolovať od dreva plus vnútorné káble, to už by bolo zložitejšie :/

V každom prípade uvidím, skúsim to nahodiť na tie adaptéry čo to povie, ak to pôjde bez problémov, tak si ho nastrihám, ponadpájam a až následne budem riešiť spínač ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oddie = na obyčajnú dekoráciu ...

Keď by som mal za to platiť kopec prachov, kašlem na to ... Takto mám náklad 4,5 Eura za 5 M pásu, zdroje mám zdarma s firmy - boli určené na vyhodenie v elektroodpade ...

Dvojlinkových káblov mám u rodičov mraky, čokoládiek takisto, spínačov na 12 V detto, pájku doma mám, cín tiež, tak nemám moc čo riešiť ...

Celá investícia je teda 4,5 Eura ...

Jeden pás ma osvetliť priestor za LED TV ktorá je uchytená na stene (na držiaku) a všade za ňou je nalepený umelý kameň = jemné osvetlenie dodáva tej stene z kameňa pekné efekty, ak naň nesvieti svetlo priamo, ale z boku ...

Druhý osvetlí priestor pod skrinkou.

To či odíde, uvidíme ... Známy máme presne tieto diody v rovnakom počte po celom baráku, už tretím rokom a zatiaľ klop klop, všetko mu funguje ako má ... Väčšinu z nich nemá ani v hliníkových lištách ...

V každom prípade, ak by už jeden diel posral, tak si ho zase za pár EUR vydražím.

Silnejšie 5050 = 60 kusov na meter alebo 5070 tky budem riešiť pod kuchynskú linku, keď tam dorobím obklad, ktorý si predstavujem :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já daval do koupelny taky led pásek http://jdem.cz/bqh5z3, nečekal jsem od toho nic a spíš jsem to chtěl jako dekoraci, dnes ve výsledku to osvítí i wc který je na druhé straně koupelny. Jsou tam čipy 5630 tak uvidím jak dlouho to vydrží, cena 270Kč/5m mě nezabije.

[upravil dne 3/9/14 15:45 od flacek]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...