Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Zámek Jezeří (osa Chomutov - Most)


Recommended Posts

Pokud byste někdo jel do severních čech, doporučuju navštívit zámek Jezeří.

Já tam jezdím pravidelně každý rok, letos jsem tam byl dvakrát. Je to barokní perla na samém okraji těžební jámy povrchového dolu, skvost totálně zplundrovaný komunisty, který jen tak tak unikl odstřelu. V zámku nic původního není, je tam náznaková expozice s průvodcem, ale stavba sama o sobě je tak neuvěřitelně nádherná (považte, má 244 místností!) a má takové neskutečné kouzlo (říká se tomu genius loci), že to každého musí ohromit. Když navštívíte Jezeří, pravděpodobně Váma bude lomcovat vztek. Vztek z toho, co bolševik zničil tak, že fantastickou památku proměnil cíleně ve zříceninu a nádhernou krajinu v Mordor. Naštěstí se ale našli lidé, kterým to nebylo jedno a tak se Jezeří postupně dostává z klinické smrti a prochází opravami. Ty budou stát stovky milionů, potrvají desítky let a není jisté, že zámek vůbec přežije (krajinu pod zámkem chtějí zaplavit vodou a existuje nemalé riziko, že se svah i se zámkem sesune do jezera). Takže pokud chcete vidět něco opravdu zvláštního, tak neskutečný kontrast nádhery a zmaru, určitě se tam vydejte. Každý rok je tam něco nového, další otevřené prostory, nová střecha, příští rok by měla snad být nová okna, do pěti let by chtěli zpřístupnit divadlo. Příběh Jezeří je smutný i nadějný, a je potřeba to vidět. A to nejlépe teď, abyste viděli tu spoušť a tu snahu o její zvrácení.

jezeri_panorama_male.jpg

Pár mých dalších fotek třeba tady:

, stránky zámku pak zde: http://www.zamek-jezeri.cz/
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hafity - souhlasím s Tebou. A když si ještě vybavím, že před cca 35 lety se ta na tom místě nacházela úžasná vodní nádrž Braňany, tak je mi z toho trochu smutno. Dnes je řeka Bílina, která nádrž napájela vedena podle dolu ČSA potrubím a Kijická nádrž, která měla tu původní přírodní nahradit, je jedno velké bahniště. :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, já tuhle nádrž znám jako Dřínov, tam to bylo opravdu hezké. Chytil jsem tam kdysi svou první štičku.... A taky bylo nedaleko koupaliště a malá nádrž, které se říkalo Octárna....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Braňany jsou někde mezi Mostem a Bílinou a někde poblíž je jakési letiště, že by tam byl VVP jsem ale neslyšel ani když jsem dělal v Mostě průmku.... Ten Dřínov byl ještě pod dnes ještě existující Vysokou Pecí. Ještě tam někde byly Kundratice.... teda mimo jiné....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj a taky Albrechtice a od V. Pece vedla pod horami po úbočí silnice do Litvínova právě přes Albrechtice a dále na Hrob až do Krupky. A dalo se tudy vyjet i na Jedlovou horu.

V Braňanech - tedy přímo v Braňanech - býval tzv. muničák v přímé návaznosti na tento VVP. Proto ten název. A likvidovalo se to právě kvůli těžbě v roce 1978 - 79 a krátce na to už tam byla jen veliká jáma, která je tam dodnes a patrně tam ještě hodně dlouho vydrží. :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...