Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Zahraniční dovolená autem - rady, tipy


Recommended Posts

Pokud můžu doporučit já, tak se vyhni zbytečným opravám a výměnám olejů, filtrů a pod. před jízdou. Nějaká následná netěsnost, nedotažení a pod. se může snadno vymstít. Lépe aby někdo kouknul na běžné věci (desky, jeslti něco neteče...) + dofouknout klimu, kola a asi hotovo.

Fuj! Akorát jsi mi připomenul, jak jsem byl před 10ti lety nucen odjet do Montpellier třetí den po výměně hlavy válců.... Naštěstí dovolená proběhla k všeobecné spokojenosti a pixla vydržela....

Dtto, skládal jsem veterána - F128 coupé, v úterý padlo rozhodnutí, že v pátek jedem do Itálie, a auto bylo ještě napůl rozebrané :) ve čtvrtek jsem s tím najel zkušebních 100km a jelo se.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak spotřeba mi nestoupla, zůstala na 6,2. Především vlivem pěkně hnusné cesty, Karawankentunnel a tauernskou parodii na dálnici už nepojedu. Na začátku jsem si nevšiml toho jejich nového vynálezu Larmschutz, kde na billboardu vedle dálnice maj omezení v noci na 110 (a kamiony na 60, ty na to ale se*ou, protože je to nezměří), a připomněl mi to krásný červený blesk, kterému se tak asi nelíbilo tempomatových 130. Těch cca 160km z Villachu do Salzburgu je navíc okořeněno dalším množstvím snížení rychlosti, uzavírek, plus se za tunely platí extra, takže reálně se to jede dvě hodiny (a přes den si to nedovedu představit vůbec, každou chvíli cedule Stauzone) :nevim No nic, další poznatek do sbírky, kudy jet případně jen v nejvyšší nouzi, od Pyhrnské s*ačky se to moc neliší...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak píší ostatní, není se třeba bát, pokud se o autíčko staráš poctivě. Doporučuji si vzít sebou alespoň 5 litrovou láhev paliva. Co se týká reflexí vesty, tak tu si vložit do dveří, pokud je možnost. Taky si udělat cestovní pojištění. Není to drahé a je to jistota. Doporučuji si zjistit něco o dopravních předpisech = rychlost, svícení popř. zvláštnosti oproti našemu zákonu č. 361/2000 Sb. Ale to většinou bývá na hranicích země, do které jedeš. Jinak ozzy56 má 100% pravdu a pomáhá to. I já to dělám, že si buď lehnu, či si zaběhám a zacvičím. Před cestou si vyměň, pokud si to ted neudělala všechny filtry (olejový, vzduchový, palivový, kabinový) a samozřejmě motorový olej. Můžeš i ojel v převodovce, pokud nebyl nikdy měnění, i když se píše, že je doživotní. Nezapomeň si zkontrolovat i stěrače (asi se mi smějete), ale je velmi nepříjemné, pokud se dostane do deště a stěrače nestírají jak mají. Stačí vyměnit gumičky. A doporučuji si řádně očistit a umýt skla z venku i zevnitř. Nezapomenout při fouknout o 1-2 kPa pneu. Dálniční známku můžeš koupit v ČR a nebo v Rakousku. Jinak se podívej do vlákna o Chorvatsku, je tam popsáno + video, jak se vyhnout předražené slovinské dálnici. Jinak jak už kluci psali, tak platit mýtné kartou. Je to dobře na mítnici značené.

Ale hlavně si prosím tě zkontroluj doklady a jejich platnost!!! Myslím OP a ŘP. Povinné pojištění si psala, že máš ted nové. To je moc dobře. Nezapomeň si vzít sebou euro formulář skrze DN.

A pokud máš v autě klimu, tak si ji nechat zkontrolovat. To je asi v kostce vše. Neboj se a uvidíš, jaký budeš mít zážitek z chorvatské dálnice, kdy pojedeš v kuse cca 420 km na Makarskou riviéru. Tempomat asi nemáš, viď. Ten by si využila. A na závěr, pře jízdou si umyj a nalešti svého pežůtka, ať se krásně leskne;). Jinak s policisty nediskutuj. A nezapomeň si vzít sebou foťák. Zkontroluj si povinnou výbavu vozidla, která je platná u nás v ČR!!! Přeji Ti příjemnou cestu a mnoho příjemných zážitků z cesty i z pobytu a taky z jízdy s pežůtkem:papa:papa:papa. Jen maličkost, máš na pežůtku MPZ CZ ? Buď je to přímo na RZ a nebo si dáš samolepku.

OKčko, děkuju za vyčerpávající rady!!!

Situace se mi s Pežumkou (bude z ní peugeot, jednou určitě bude :D) trošku zkomplikovala, dnes bude odtažena do servisu a tohle si píši, aby se to rovnou udělalo. Vím, že se nějaké filtry měnily (takové ty prachové a olejové taky). Motorový olej si vezu sebou protože dolívám tak porůznu po cestách, výměna probíhala na začátku prosince 2013. Stěrače jsou nové, kola budem určitě přifukovat.

Dneska jim v servisu teda řeknu ještě o výměnu oleje v převodovce (ono těžko říct jestli byl někdy měněnej), a pro jistotu krom doopravení požádám o kontrolu, aby bylo v pořádku...

Na STK půjde do konce července. S délkou jízdy nemám problém, nehledě na to, že se budeme ve dvou střídat, a zastávky budou i s ohledem na další dvě vozidla, které pojedou s děckem.

Jen se obávám, že se všemi náplněmi, které pro jistotu povezu nebudu mít v kufru už žádné místo na ostatní věci :D :D :D

foťák a nablýskaná Puma jsou samozřejmostí :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lubk0: Abych to doplnil, u nás pokud vím, musí mít vestu v dosahu řidič, v Rakousku ji musí mít celá osádka. To jestli je to logické nebo není nehodnotím, beru jen předpisy. Kamaráda za to takto poprudili, je to 3 roky zpět, tehdy tu byly předpisy trochu jiné, povinnost měl jen řidič a nikde ve vyhlášce se neřešilo, kde musí být vesta. Prostě vesty pro celou posádku mít v dosahu. Jinak neříkám,, že Rakušani nejsou milí a v pohodě, dnes už to docela jde. V 98 roce (Rakousko ještě nebylo v Schengenu) mi při cestě do Francie skoro rozebrali služební auto, protože jsem jim neuměl ukázat VIN. Měl jsem služebák třetí týden a VINko bylo jinde, než na tom před tím. Pokud tě zastaví za rychlost, milí zas moc nejsou. Ale co se týče kamery, navigace, tak ta snad na skle být nesmí ani v SK, ne?

Jinak nevím, jak je to kde s hasičákem, ale to sebou stejně každej vozí.

[upravil dne 14.7.2014 16:03 od Pacho69]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

v rakusku je povinna vesta minimalne jedna a to zrejme pre vodica a v jeho dosahu.

pokial zvysna posadka nevystupi, nemusi sa vo vozidle vesta pre zvysok posadky nachadzat.

samozrejme je dobre ked kazdy pasazier vestu ma. vsetky moje auta maju plny pocet viest

podla poctu miest na sedenie, bez ohladu ci to je alebo neni povinne. zas to tolko nestoji.

mam 19viest doma v troch autach :D

na sk ma navigacia vynimku na celnom okne, tak ako elektronicke myto.

v rakusku su tusim car cam zakazane, ale niesom si isty.

[upravil dne 14/7/14 23:25 od Marcel00]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nevím, ale obecně a v celém světě platí jednoduché pravidlo. Vozidlo musí být vybavené povinnou výbavou dle země registrace. Nic víc, nic míň. To že to místní policajti mnohdy neví, je to ale tak. Nikdo nemůže dopředu vědět přes jakou zemi nakonec (při delších cestách) pojede.

A když si přečtete co mají třeba v povinné výbavě v různých zemích (i třeba jazykové popisy použití lékárničky), tak se vám do auta nic víc nevejde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak s povinnou výbavou je to jasné, podle země, kde je vozidlo registrované. Ale existuje povinnost řidiče/posádky, ta může být v každé zemi jiná a je třeba si na ní dát bacha. Vesta řidiče je povinná výbava, ale posádka na dálnici nesmí z odstaveného vozidla vystoupit bez vesty. A zůstat sedět v odstaveném vozidle asi není zrovna optimální... Ve Francii patří k povinnostem řidiče mít u sebe alkoholtester (není to povinná výbava, takže to platí pro každého).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Tak Pežumka dneska prošla technickou bez chybičky!! Takže paráda naprostá, udělalo mi to radost, emise vyšly parádně, i mi to tam chválili, že je to velmi dobré, hodnoty když sem se dívala na ta rozmezí, no překvapilo mě to, fakt mám radost, emisí sem se bála kvůli tomu, že mi to žere olej...

Dokoupila sem hever, klíč na kola, druhou vestu (taky oranžovou) - už dřepí za sedačkou, novou lékárničku, pojistky. Takže povinná výbava i na dovču je hotová. Mám přezuto na letní, po servisu, kde mi k tomu všemu vyměnili i brzdovou kapalinu. Fungl nové brzdy vpředu a vzadu, vyvážená kola, geo, ještě budu muset asi sehnat nové gumičky na stěrače protože asi jak to čtvrt roku stálo tak to zpuchřelo nebo nevim, ale při stírání to dělá šmouhy :/

Každopádně auto připraveno, pojištění budu řešit na konci srpna, přemýšlim ještě o tom koupení hasičáku, ještě nakoupim pojistnou 5litrovku oleje a novou destilku. Doplnění vody do ostřikovačů to mám doma, to není problém, no a za měsíc můžu vyrazit :D Teď hlavně aby to tomu autu do září vydrželo :)

Kameru do auta sice mám, nicméně nevim kdy a za jaké situace, urval se mi držák kamery, takže ji sebou asi brát ani nebudu. Jediné co tak budu shánět držák na telefon, ale už mám vybraný, ten by se mi měl do auta vejít na sklo tak aby nebyl ve výhledu.

Snad sem na nic nezapomněla...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...