Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Zahraniční dovolená autem - rady, tipy


Recommended Posts

mxmen: O najetých km to není, já bych si to troufnul i s mými 320tkm, ale nechystám se. :D

Když si člověk spočte, kolik najede km za celou dovolenou a porovná to s ročním nájezdem, není to žádné drama; zvláště když například za celý rok na autě nenastal jediný problém.

Před odjezdem prostě projít základní věci, včetně správně nahuštěné rezervy (na to se často zapomíná ... já bych ji taky měl po dlouhé době zkontrolovat :D) a mít patřičnou výbavu pro dané státy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nebojim se, že bych nedojela - Peží má teď fungl novou přední nápravu, zadní brzdy, přední jsou v super stavu, celkově na tom není špatně.

Zelenou kartu mám te´d novou. Zítra jde už doopravená (Pežuma) na technickou (doufám :D ), ale nějaké ty asistenční služby navíc asi zařídim...

Je to asi 1200km když nechci jet Slovinskem (jedeme z Trutnova). Dálky se nebojim, ani se nebojim, že bych to nezvládla odřídit, podobné cesty sem před časem jezdila poměrně často (by\'t ne do zahraničí). Spíš chci být připravená na cokoli abych se vrátila pokud možno s celým autem a posádkou a bez pokuty :)

No 1200 v kuse ale Pežína ještě nejela, a při našich 300 - 500km týdně víme co čekat ačkoli tahle kilometráž není v kuse ale s pauzama.

to mi připomíná, musim sehnat hever a ten divnej obrovskej šroubovák na kola...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Netreba sa cesty tam báť :) Ak máš staršie, ale poistitelné auto - odporúčam to, čo napísal medveď. Pokiaľ sa to dá zaplatiť na jeden mesiac, asi by som tak urobil.

Z technického stavu tam majú autá najčastejšie problém s chladením - preto odporúčam dobre skontrolovať chladiaci systém. Často sa totiž stane, že pred mýtnicou alebo kvôli uzavretému tunelu sa na dialnici spraví hustá kolóna (za tie roky čo tam jazdíme sa mi to stalu už cca 3 krát). Následne hopsanie v kolóne pri teplotých 30+ často zo zapnutou klímou dávajú autu riadne zabrať ... Potom už len vidíš po krajniciach autá ...

Inak žiadny stres, Rakúsky policajti sú vôbec neni taký strašný, ako sa vraví, po AU dialniciach jazdím často, a ešte sa mi nestalo, že by boli strašne striktný a zlý. Jazdím tam zo zapnutým tempomatom na 140 km/h a aj ked idem okolo radaru, nikdy po mne nevyštartovali ...

Chorvátsko má snáď najbenevolentnejších policajtov, akých som kedy videl :) Minulý rok nás nya moto namerali keď sme prekračovali rýchlosť asi o 70-80 km/h :D Namiesto toho, aby sa po nás pustili, sklonili kameru a zamávali nám :D

Mýtnice ti odporúčam platiť len kartou ! Jednak sa vyhneš kolónam ktoré sú pri mýtniciach na hotovosť, a jednak po ceste domov sa pred Zagrebom vyhneš pravidelnej asi 5 km kolone (dialnica sa tam rozdeluje na 2 pruhy pre tých, čo platia kartou alebo enc a 2 pruhy pre tých, čo idú platiť CASH - samozrejme ,že pri CASH je tá kolóna). Navyše všetky platby kartou sú tam bez PINU, tj podáš mu lístok z mýtnice a kartu, a on ti vráti kartu a blok a si vybavená :)

Tak isto máš v HR toleranciu na alkohol 0,5 promile :) - považujem za super vec, keď niekam ideme autom, kľudne si môžem dať pivo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kirkiz - ano, to je pravda. V každom prípade na dovolenke jazdím vždy \"mierne ako baránok\" práve z dôvodu, že sa nemám kam ponáhlať a aj preto, aby som si dovolenku \"nezrušil\" nejakou zbytočne rýchlou či riskantnou jazdou ...

Takže po požití alkoholu, odporúčam pohodové opatrné cestovanie :)

Navyše, keď sa bavíme o cestovaní po požití piva, väčšinou sú to pár KM úseky ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle rakouských předpisu musí být vesty v autě, ne v kufru, na dálnici musíš z auta vystoupit už ve vestě. Když rakouští policajti kontrolují auto a výbavu, vždy chtějí vidět vesty pro všechny ve voze a nemají rádi, když jsou v kufru.

Jinak takové chorvatské speciály nalezneš na různých autowebech nebo webech asistenčních služeb

http://www.uamk.cz/chorvatsko

Doporučuji zkontrolovat oba díly zelené karty a mít sebou záznam o nehodě v angličtině.

Jo ještě bacha na palubní kamery, nevím jak ve Slovinsku, Chorvatsku, ale v Rakousku se to snad nesmí, ani třeba na Slovensku. Tedy nesmí to být na předním skle NEBO v zorném poli řidiče.

[upravil dne 4.7.2014 11:52 od Pacho69]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vesta musí být za sedadlem řidiče tuším i v čechách ne? Já ji tam teda vozim normálně.

ta kamera nesmí být třeba \"pod\" zpětným zrcátkem?

jinak kluci strašně moc díky všem za všechny rady!! Dozařídím a nakoupím vše potřebné ještě teď někdy, abych to měla z krku...

[upravil dne 4/7/14 12:38 od Goldinka]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pacho69 = kravina, na SK môžeš mať čo potrebuješ :) Už len \"mýtne\" jednotky pre náklaďáky sú na oknách :D

PS: Rakúsky policajti ma už zastavovali, raz to bolo s napomenutím a raz som platil 20 Eur za prekročenie rýchlosti. Nikdy v živote som nevystupoval z auta vo veste, nikdy ma nešacovali a niekdy neboli nepríjemný.

Práve naopak, boli veľmi príjemný a zdvorilí ... Nerobte z nich postrachy, fakt sú úplne normálny.

To, že vestu musíš mať na dosah bez toho, aby si vyliezol z auta, je snáď povinné všade ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MilanF1: jasně že není, spíš bych se obával těch hodin za volantem. Chce to pravidelné přestávky a radši si hodinu dvě dřímnout než usnout za volantem

Před cestou doporučuji řádný odpočinek a v průběhu přestávky. Jelikož já jezdím klobouka po dálnici - tedy pořád v pravém - občas se cestou z práce přistihnu, že usínám ... :mad: Není to nic příjemného, naštěstí nemusím v autě sedět třeba hodinu v kuse.;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Milane - to, že usínáš není v Tvém případě únavou, ale stylem jízdy. Jezdit po dálnici 90, to by zabilo i vola.

Jinak co se výdrže na dlouhých cestách týče - vše je o tréninku. Sedím-li za volantem denně hodiny, není pro mně problém dát třeba 1000 km za jeden den - ale hrůza na mě jde, když slyším (teď v práci obzvlášť často) jak lidi, co jedou každý víkend 50 km na chajdu zase pojedou přes noc do Chorvatska (tam bych se toho zachrápnutí hlavně těsně nad ránem fakt reálně obával). Věřím ale, že Goldinka nebude lámat rekordy a dá si cestou několik pauziček - je to přece rozumná holka

Sám se v srpnu chystám do Černé hory a raději jsem si cestu rozložil na 2 dny s přespáním na Balatonu, abychom na místo dorazili v celku a v pohodě.

[upravil dne 4/7/2014 20:24 od Medvěd]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...