Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jak se chovat při silniční kontrole?


Vena garážmistr

Recommended Posts

Dnes jsme v práci řešili to jak se chovat při běžné silniční kontrole . Mám na mysli při zastavení osobního vozu PČR nebo MP samozřejmě že vím že oprávnění k zastavování má vícero složek ale to jak se má řidič chovat by mělo být stejné ale nikde jsem nenašel jasný výklad toho jak to má být.

Z dob kdy jsem navštěvoval autoškolu si pamatuji že nám bylo do hlavy vtloukáno pokud tě příslušník zastaví chovej se k němu s respektem a pokaždé vystup z auta tak aby jsi při jednání s ním stál tváří v tvář. Z osobní zkušenosti vím že velká většina příslušníků ale při tom když vystoupím z vozu velmi znejistí a většinou se snaží kontrolu urychlit nebo rovnou hned skončit.

Našel jsem jakýsi návod jak se má řidič chovat při policejní kontrole v USA v Polsku nebo na Slovensku či v Německu. Tam je to povětšinou o tom že v okamžiku kdy policista přistupuje k vozidlu tak by posádka měla mít ruce tak aby je viděl zakročující policista a až na jeho výzvu že má hledat doklady, jeden kolega tvrdí že v USA by měl mít řidič doklady na palubce pořád aby při kontrole nemusel šátrat v místech kde není vidět na ruce. Ale co si budeme říkat američani jsou v tomto ohledu úplně jinde než většina světa. A tam pokud se polda cítí být ohrožen tak neváhá střílet.

Ptám jestli je zde někdo z řad PČR kdo by nám to osvětlil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sedím v autě, stahuji okénko. Vystupuji jen, když jsem vyzván, abych něco (třeba kufr) ukázal nebo se šel na něco podívat (třeba nesvítící žárovka).

Zákon neřeší, jestli sedět v autě nebo vystoupit.

Horší je taktika, jak příslušník auto zastavuje. Všichni se to učí, ale málokdo se pak podle toho také zachová. Pak jsou sraženi :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vystoupím jen a pouze na výslovnou výzvu. A nějak si nepamatuju, že to po mě někdy někdo chtěl - vlastně jo, jednou jsem vylejzal, zastavili mě, a prej že mi nesvítí pravý zadní světlo. Já jsem ale při zastavení světla vypnul, tak jsem zase zapnul, šel jsem dozadu a světlo vesele svítilo. Příslušník byl docela nešťastnej, přesvědčoval mě, že fakt nesvítilo, tak jsem udělal jen hm a odjel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prostě zastav a čekej na výzvu. Zastavující osoba ti sama řekne co máš dělat. Já sedím, stáhnu okno a čekám co bude, buďto jen předložím doklady nebo dělám co chce. Tím myslím, že např. vystoupím a otevřu kufr nebo provedu dechovou zkoušku na alkohol.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak za orgány... já se k lidem chovám tak, jak se chovají ke mně... přijdu, slušně pozdravím, následuje výzva k předložení dokladů.. potom žádost i o občanku. Poučení o přestupku, sankci, lustrace, vypsání bloku nebo domluva, je-li možná. Pokud se ke mně člověk chová arogantně, stále se chovám slušně, ale v jiném duchu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krtek: a jak zrovna ty jakožto člověk od fochu hledíš na to, jestli člověk při kontrole vystoupí, nebo zůstane sedět v autě ...

Osobně jsem vždy vystupoval protože mi to připadalo takový fér (být face to face), ale vidím, že některým to moc po chuti není ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele, ono si nevybereš... když sedí v autě, vidím mu na ruce, mám víc možností reakce, případně zdrhnout bokem, kdyby chtěl dělat pakárnu (měl zbraň). Na druhou stranu, když vystoupí pořez, co je o hlavu vyšší a dvakrát širší v ramenou, tak je lepší, když sedí :-D Osobně nevyžaduju, aby přestupce vystoupil, pokud nechci povinnou výbavu nebo mu ukázat závadu, co se mi nelíbí. Ale stává se, že lidi maj doklady vzadu nebo v kufru, tak tam se tomu neubráním, aby nevystoupil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já osobně když mne zastavím tak vypínám motor a hned lezu ven, protože jednám jak už tu od pár lidí zaznělo, z očí do očí. Faktem zůstává že kontrola je velmi rychlá a většinou když udělám nedejbůh nějaký ten přestupek tak vždy pouze s domluvou a uznáním mé chyby. Takže já osobně volím tuto variantu. Přijde mi to lepší a otevřenější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdo může zastavovat vozidla je uvedeno v zákoně číslo 361/2000 Sb. :

§ 79

(1) Zastavovat vozidla je oprávněn

a) policista ve stejnokroji,

b) vojenský policista ve stejnokroji,

c) strážník obecní policie ve stejnokroji

1.

před přechodem pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob, jestliže to situace na přechodu či stav přecházejících osob vyžaduje,

2.

jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti silničního provozu,

d) zaměstnanec provozovatele dráhy v blízkosti železničního přejezdu,

e) účastník dopravní nehody, vyžadují-li to okolnosti podle § 47,

f) dopravce podle § 49 odst. 4,

g) vedoucí organizovaného útvaru školní mládeže, vedoucí organizované skupiny dětí, které dosud nepodléhají povinné školní docházce, a průvodce zdravotně postižených osob při přecházení vozovky,

h) průvodce vedených nebo hnaných zvířat podle § 60 odst. 6,

i) zaměstnanec vykonávající práce spojené se správou, údržbou, měřením, opravami a výstavbou pozemní komunikace a k zajištění bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, označený podle prováděcího právního předpisu,

j) osoba pověřená obecním úřadem obce s rozšířenou působností k zajištění bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes pozemní komunikaci v blízkosti školního zařízení (dále jen \"pověřená osoba\"); pověřená osoba je povinna při výkonu činnosti být označena podle prováděcího právního předpisu,

k) celník9b) ve stejnokroji při výkonu činností v rozsahu oprávnění stanovených zvláštními právními předpisy12a),

Jaké doklady řidič při kontrole předkládá, je uvedeno v § 6 odstavec

(8) Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe

a) řidičský průkaz,

b) osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu2),

c) doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla podle zvláštního právního předpisu9),

d) osvědčení profesní způsobilosti řidiče, pokud jde o řidiče, který je povinen účastnit se zdokonalování odborné způsobilosti podle zvláštního předpisu2a),

e) doklad o zdravotní způsobilosti, pokud jde o řidiče podle § 87 odst. 3.

(9) Na výzvu policisty je řidič motorového vozidla povinen předložit doklady podle odstavce 8 policistovi ke kontrole. Na výzvu strážníka obecní policie ve stejnokroji nebo celníka9b) ve stejnokroji je řidič motorového vozidla povinen předložit strážníkovi ve stejnokroji nebo celníkovi9b) ve stejnokroji ke kontrole doklady podle odstavce 8 písm. a) a b).

Jinak vše napsal Krt€K. Jen bych dodal, že je vhodné při zastavení u krajnice vozovky a pod. zapnout výstražné znamení (směrovky).

Další náležitosti už Vám sdělí policista. Je dobře, že se chováte při kontrole slušně. Vyplácí se to, ale na druhou stranu nesmlouvat o výši udělené pokuty.

Jinak žádný konkrétní postup, zdali při kontrole vystoupit či nevystoupit z vozidla, není v ČR. Lepší je sedět.

Jen bych dodal, pokud vás zastavuje vozidlo s označením PČR, tak zastav, jakmile zjistíte, že Vám dává světelné a nebo zvukové znamení. Neujíždějte, prosím!!! Je to ted ,,nějaká móda\" a skoro vždy to dopadne špatně až smrtí. Viz u nás v ČB a i jinde v celé ČR. Pokud je to možné, vypnete motor + světla (kromě snížené viditelnosti si přepnete na obrysová světla) a zapnete výstražné blinkry (směrovky) a vyčkejte prosím dalších pokynů policisty(ů). Tolik v kostce. Jinak vše je jen a jen o lidech a jejich jednání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...