Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jaké máte zkušenosti s rozměrem kol/pneu na 106-kách?


J.R.

Recommended Posts

Nedalo mi to a rozhodl jsem se napsat jaké mám já zkušenosti s různými koly a pneumatikami na Peugeotu 106 1.4 Sport.

Pneu 165/70 R13 79T, ráfek 5Jx13 ET20 (používám na zimu, ideál):

+ Komfortní odpružení nerovností - jsou to polštáře :-)

+ Velmi nízká pořizovací cena

+ Spotřeba

+ Akcelerace z nízkých či nulových rychlostí

- Nestabilita - je to jak na vodě, plave a palve :-)

- Vzhled celkově

Pneu 165/65 R14 79T, ráfek 5,5Jx14 ET18 (origo na 1.4):

+ Ještě celkem komfortní odpružení

+ Vzhled z boku (je to tak ideálně do lemu)

+ Celekm přijatelná dynamika vozu se slušnou spotřebou

+ Nízká pořizovací cena

- Nestabilita - přeci jen je to uzoučká pneu

Pneu 185/55 R14 80H, ráfek 5,5Jx14 ET18:

??? - Budu teprve testovat, ale věřím, že to bude ideální kompromis

mezi spotřebou/pružností a vzledově ideální :-)

Pneu 185/60 R14 82H, ráfek 5,5Jx14 ET18:

+ Vzhled

+ Cena pneumatiky

+ Dobrý kompromis mezi dynamikou a komfortem

- Lehce vyšší spotřeba oproti užším pneu 14\" a 13\"

- Nevím jak u ostatních, ale občas mi to vzádu drhne o podběhy, když mám naloženo v kufru, nebo vzadu sedí více jak 1 lehčí osoba, pneu je už trochu vyšší, než origo 165/65 a 175/60 14\".

Pneu 195/45 R15 78V, ráfek 6Jx15 ET18:

+ Vzhled

+ Ještě celkem slušná dynamika (ale je už znát větší valivý odpor široké pneumatiky).

+ Nekompromisní stabilita, hlavně v zatáčkách a ve vyšší rychlosti

- Cena pneumatik

- Vysoká tvrdost, někdy až moc ve spojení s tvrdším podvozkem to na naše silnice a městské retardéry není nic moc

- Ve vyjetých kolejích si to dělá s autem co chce - špatná a ovladatelnost

Pneu 195/50 R15 82V(H), ráfky 6 a 7Jx15 ET18(15):

+Vzhled (kolo krásně kopíruje plastový lem)

+ Stabilita v zatáčkách a vyšších rychlostech

+ Velmi dobrá pořizovací cena pneumatik

- Akcelerace z klidu je o poznání horší než na 13\" a 14\" úzkých pneu (na 1.4ku je to už nejspíš moc).

- Pneumatika mi celkově přijde na takto malé vozítko moc robustní a

celé řízení s ní má dosti práce a je třeba vyvíjet větší sílu při točení volantem a to převážně v nízkých rychlostech a při parkování - dosti nekomfortní.

- O něco vyšší spotřeba například oproti 165/65 R14 na orig. plechovém ráfku, vždy tankováno stejné množství paliva, ale dojezd byl vždy trochu nižší (ježděno, ale převážně město, podíl mimo město max do 30%).

- Nevím jak u ostatních, ale občas mi to vzádu drhne o podběhy, když mám naloženo v kufru, nebo vzadu sedí více jak 1 lehčí osoba, pneu je už trochu vyšší, než origo 165/65 a 175/60 14\".

A jaké máte zkušenosti vy?

[upravil dne 10/4/14 14:30 od J.R.]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Srovnání hezké, jenom se zeptám: Měl jsi vždy nové pneumatiky a jsou výrobci srovnatelní? Jelikož nestabilita může být dána použitou směsí, dezénem ...

Chybí mi ve výčtu můj rozměr: 145/70 R13 :D při ET25. U ní bys snad měl jenom mínusy :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pneumatiky byly až na rozměr 195/45 R15 vždy nové nebo zánovní (jeté

max 1 sezónu). Výrobce nebyl vždy stejný, ale nikdy to nebyly nějaké

laciné Číny, ale celkem testy prověřené pneu...

Právě, že jsem už zkusil tohle všechno (auto mám 5 let) a teprve teď jdu

na léto zkusit těch 185/55 R14,

ale na feldě 1.6 se to auto chovalo geniálně, tak čekám co to udělá na

106, která je ještě krapet lehčí :-)

Jde mi lavě o to, jaký rozměr je pro to autíčko nejideálnější, což bude ale

po pravdě asi člověk od člověka jiný názor. Mě to vyšlo takto i když je možné, že ve stejném rozměru bude jeden výrobce o něco lepší, ale

daleko větší rozdíl bych čekal mezi velikostmi ráfků a šíří pneumatik ;-)

[upravil dne 10/4/14 14:39 od J.R.]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

osobně jezdím se 185/55 R14, přilnavost v zatáčkách super, rozhodně lepší než 165/70 R13 co mám na zimu. Akcelerace je o něco horší než na 165, ale to se dá čekat, jinak nějak znatelné navýšení spotřeby jsem nepocítil

PS.: příští sezónu mě čeká nákup nových pneu, jakou značku byste doporučili? (rozměry 165/65 nebo 185/55 - pokud se mi povede nechat si je zapsat)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to je fajn, dneska je nazuji tak pak přidám názor i když bude teprve čerstvý a až se zajedou kdyžtak upravím...

Jinak značku pneumatik, to je těžké, já osobně jsem tedď volil dle ceny (byla v akci, teď je spíš dražší), protože 185/55 není ideální a je dražší než např. 50,60...

Kopuil jsem tedy KUMHO KH27 Ecowing, dle testů a diskuzí není špatná, lehce horší na mokru(tam ale 106ka stejně lítá jak chce - nízká

váha a chce to opatrnost), ale na suchu velmi dobrá a spotřeba a hluk dobré. A není to čína a úplně neznámá značka.

Jinak co jsem tak četl není špatné Hankook K425 Kinergy ECO, Dunlop SP Sport Bluresponse, Fulda EcoControl HP a kamarád měl v tomto rozměru Nokian H (teď je to Line)

a ten byl opravdu super i na mokru :-)

A co se zapsání do TP týká, tak na 1.4 Sport asi 185/55 R14 nejde zapsat, to jde myslím jen na S16 a Rallye, tedy co jsem studoval, na 1.4 jde jen 175/60 R14 a 165/65 R14,

ale chtělo by to ověřit u výrobce, to by bylo pak na 100% ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Srovnání hezké, jenom se zeptám: Měl jsi vždy nové pneumatiky a jsou výrobci srovnatelní? Jelikož nestabilita může být dána použitou směsí, dezénem ...

Chybí mi ve výčtu můj rozměr: 145/70 R13 :D při ET25. U ní bys snad měl jenom mínusy :D

Náhodou nějaká plus bych tu měl, odpich bude nejlepší a spotřeba nejspíš taky... ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je OK, žes měl nové gumy, pak se dá srovnávat.

Já tedka na cabrio obul ty nejmenší, co jsou v TP, tedy 145/70 R13, mám tam ještě 155/70 a 165/55, ale ty galusky budou stačit, alespon 1.1i se s tím nebude trápit :). Alespon to pojede, když to nemá krouťák, jak jsem zvyklý :D

OK406: S tím se dá souhlasit i nesouhlasit. Někomu může vyhovovat měkké svezení na 13\" a jinému 15\" \"kostitřas\", který suprově drží v zatáčkách, protože je malý profil. Všechny kola může podporovat VTP.

Já osobně bych asi nevnímal rozdíl v profilu 70 a 65 ... když jsem na 306 místo 185/65 R14 dal 205/45 R16, dramatické rozdíly se nekonaly. Rozjezd stejný (HDičko to utáhne), ale každá nerovnost byla více cítit. Nebylo to ale nic hrozného, nic že bych mohl říci nekomfortní jízda ... v zatáčkách to byla paráda, bez náklonů a na měkčí směsce (PZero) se jí dalo pořádně říznout ... tento rozměr jsem ale opustil kvůli odcházejícím podvozkovým dílům. :( Ale v TP ten rozměr mám.

[upravil dne 10/4/14 16:37 od MilanF1]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK406: to je tedy zase názor... doufam ze to myslis jakoby ve srande :)

Je to o tom kdo chce jak jezdit, kdyz jezdim s pugem slaomy a zavody, nebudu tam mit 13ky 165/70 :)

Dalsi vec a hodne dulezita je samozrejme vyber pneu, stari pneu, smes, dezen a neposledne nafoukani na urcity tlak. Vemu to treba u sebe, kdyz mam jen dve sedacky, v zadu absolutne nic, jen plech a carbon a nafoukam pozadovanych 2.2 (nevim kolik je tam doopravdy psano) budu to mit vic uskakany na 14kach 165/70 nez s tlakem 1.8 na 15kach 195/45

musi se toho splnit hodne a vyzkouset, ale je jinak tohle je moc hezky srovnani :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fr3sh : nepíše nic o sportovním využití. Mám namysli plně normální využití vozidlav silničním provozu a nakonec i bezproblémové kontroly na silnicich ze strany hlídek PČR a nebo STK. Takže žádná sranda. Pokud by neměl pneu dle TP, tak v případě účasti na DN je problém, který pojišťovny ,,zajímá\". Dneska se vše fotí. Takže, co je uvedené v TP, tak to tam dát.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trochu se nám to zvrátilo, ale pravdou je, že na autě by měly být použité pneumatiky a ráfky uvedené ve velkém TP.

Jenže má to i jeden háček a to ten, že velký TP může obsahovat jen jeden rozměr a to z různých

neznámých důvodů (třeba, že byl někdo líný to vyhledat v tabulce a dozapsat, to ale jen spekuluji).

Všechny rozměry co jsem zmínil, je možné dle výrobce na Peugeot 106 II použít (snad jen krom 185/60 R14), jen se liší motorizací.

Takže kdybych to shrnul, není to dáno tak úplně velkým TP, ale tím co předepsal výrobce vozu, jen se to musí do TP dozapsat ;-)

Když se vrátím ke srovávání pneumatik, tak po dnešním svezení mám alespoň za mě vítěze a to rozměr 185/55 R14 80H, dynamika

skvělá, řízení také a čas ukáže jak na tom bude spotřeba a chování mokro, horko atd. až bude pneu zajetá :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrou připomínku měl Fr3sh, když napsal, že záleží na natlakování pneumatik.

Já je foukám všechny cca stejně, tedy vpředu kolem 2,3-2,4psi a vzadu 2,2-2,3psi a

stovnání je tedy +/- za podobných podmínek a tvrdosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, upsal jsem se, samozřejmě je to v Barech, myslel jsem sice Atm (tech. atmosféra), což je sice zastaralá jednotka tlaku,

ale v běžné mluvě stále používající (nicméně je to v podstatě lehounce zaokrouhlený 1 Bar) ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já dneska vyzkoušel ty 145/70 R13, hlavní pocit je ten, že je vůz nedotáčivý v zatáčkách. Prostě ta guma je hodně úzká.

Cítím i vcelku velké houpání, ale moje tlumiče jsou ještě originál.

Vůz je ochotný dobře zrychlovat a věřím, že i spotřeba bude dobrá (ač tu u cabria moc neřeším). Na moje jízdy je ta guma vhodná, ale na sportovnější využití ani náhodou. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zdar měl bych prosbu potřebuju poradit s pneumatikama osobně se v tom nějak ztrácim v TP mám napsaný alternativní pneu 165/65 R14 T 5,0 B 14 ET 3,2 ; 175/60 R14 T 6,0 J 14 SH 3,15. rozměry jakštakš chápu ale to co je zatim nějak moc ne poraďte někdo co tam mám dát kupuju disky DEZENT a maj ET 15 nebo 16 ted nvm. díky za radu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...