Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Lidé jedí sajrajt (článek v LN)


oddie

Recommended Posts

Mini: teď myslíš, upíct si zase chleba doma? :myslim  Už jsem dlouho nepekla... :( , když su v práci, tak to prostě časově nedávám :( , musím se polepšit, jakmile budem grilovat i něco dobrýho uhnětu :D

Punkac: nedělám s kváskem, i když bych ráda, ale asi by se to nevyplatilo, ho živit, peču málo. Tak bohužel neporadím :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jenže mě ten styl "mám/dělám všechno vlastní" moc časově nevyhovuje. Já mám taky nejradši rajčata od dědy, protože voněj, koláče od babičky, protože takle žádný jiný nechutnaj, atd. Chápu, že domácí chleba může bejt super věc, ale mám pocit, že pokud bych se takle začal v potravinách orientovat, že mi nezbyde na nic jiného čas. Mě prostě štve, že se spousta věcí nedá sehnat. Já si rád za to zaplatim, ale jaksi nemám možnost ani komu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aluško: bez kvásku a časově to nedáváš? Pochopil bych s kváskem, že to nestíháš :D Já to měl tak, že jsem vstal o 10 min dřív a vydělal jsem těsto, odpoledne jsem přišel domu, rozpálil troubu, dal chleba do mísy a šup s tím do trouby, trouba peče sama. Celkově mě příprava bochníku chleba vyšla na 15 minut mého času (plus něco ta trouba ale to ohlídá budík :D ). A chutna mi moc, a to ani nezapařuju a nedělám s tím takový brikule :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aluško: bez kvásku a časově to nedáváš? Pochopil bych s kváskem, že to nestíháš :D Já to měl tak, že jsem vstal o 10 min dřív a vydělal jsem těsto, odpoledne jsem přišel domu, rozpálil troubu, dal chleba do mísy a šup s tím do trouby, trouba peče sama. Celkově mě příprava bochníku chleba vyšla na 15 minut mého času (plus něco ta trouba ale to ohlídá budík :D ). A chutna mi moc, a to ani nezapařuju a nedělám s tím takový brikule :)

 

tak scratchi, šoupni sem recepis :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak já se s tím mazlím trochu víc no :mad: a hlavně nerada nechávám těsto bez dozoru, takže od navážení surovin po upečení chleba to min. 4h. trvá a když dojdu po 15h. z práce, tak to prostě do večeře neupeču. Samozřejmě by šel upíct a pak ho jest ráno, ale já si právě domácí pečivo peču proto, že ho chceme jest ještě teplý... :cool:  to jsem asi měla napsat na začátku, proč to časově nestíhám :roker

Takže vím, že když chcu něco k večeři, musím začít už po obědě :cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak to jo, to ja opravdu rano udelam testo a po praci ho soupnu do trouby. ono aspon po dobu co jsem v praci hezky samo maka :D

recept:

- 3 hrnky hladké mouky (hrnek obyč cca 250ml, mouka obyč, v případě tmavé chlebové, špaldové atd. chleba tolik nenakyne a je tužší a uvnitř vlhčí) - Mícháním mouky žitné a pšeničné získáváte různé chutě i odlišnou hutnost.
- 1pořádná lžička sušeného droždí ( na dva chleby rozdělím na půlky jeden pytlík)
- 1,5 lžičky soli(osobně dávám 2 lžičky - záleží na chuti)
- 1- 2 lžičky drceného kmínu
- Podle chuti můžete přimíchat cibulku, česnek, bylinky, semínka, škvarky, sušená rajčata, olivy no kam vás chutě táhnou..
Do zamíchané směsi nalijeme 1,5 hrnku vody (přiměřeně, přiměřeně, raději hustší, líp se s ním pak dál pracuje). Někdo přidává 1 lžíci octa.
Vzniklé těsto přikryjeme utěrkou a necháme v klidu.

 

Po 8-12ti hodinách (ale třeba i po 6ti,všechno je to o teple pro to těsto a jak hutný nebo nadýchaný chléb preferujete) Těsto vyndáme na pomoučený vál a gumovou stěrkou nebo pomoučenýma rukama roztaháme na placku cca 2-4cm tlustou. Necháme 15min odpočívat.

Těsto přeložíme na třetiny „zvrchu a zespodu“ a pak na třetiny „zleva a zprava“.

Necháme 30min zakryté utěrkou odpočívat - to uplne nedodrzuju 10 -15 minut musi stacit :D. Mezitím si zapneme troubu na 250°C a v ní necháme nahřát mísu i s pokličkou. Přendáme těsto do horké mísy, to je důležité aby se město nepřichytlo........ Můžeme nahoru něčím posypat. Pečeme 30min při 230°C. Pak sundáme pokličku a pečeme ještě dalších cca 15 min.

Upraveno uživatelem Scratch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

musis si to vychytat, ja taky ze zacatku experimentoval, ted to anmi nevazim a mrskam to tam podle voka :D

dulezity je: opravdu vyhrat tu zapekaci misu, aby se testo nepripeklo..... jinak to z toho nedostanes..... jo a to co das do misky ti pecenim jeste se vzedme, takze klidne zacni mensim bochnickem a zvysuj nasledne objem ingredienci :D. Kdyz jsem se s tim patlal, a delal ruzny kraviny typu strikani vody do trouby apd.... tak vysledek byl v podstate stejny, mozna nepatrne lepsi, a to sr..i mi za to proste nestoji. Ale vysledek je k uzrani.... kor kdyz do toho das treba slunecnicovy seminka, nebo dynovy, jeeeeejejjjjjeeeeeeeeejjj :)

 

edit: jo a cim lepsi mouku mas, tim samozrejme lepsi. Budes se divit, ale lepsi mouka stoji srovnatelne jako ta obyc v obchode, akorat neni balena po kilech, ale to ti v pripade peceni chleba, nebo kdyby jsi jeste chtel recept na super banketky (maly rohliky), tak nebudes resit, protoze 5 kilo sem, 5 kilo tam :D to to lita :D

Upraveno uživatelem Scratch
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tohle by zasloužilo umístit do Kulinářského koutku. 

Teď jsem právě vyndal pokus o chleba z trouby (domácí pekárnu nemám) Je to jedlé dokonce i tzv. nadýchané jen jsem to z té formy doloval jako uhlí v hlubinném dole. Na druhou stranu to byl můj první pokus a slepice a králíci mají smůlu - sežr.... jsme všechno. Nicméně za každou radu - viz Scratch - děkuji. :D  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lepší by bylo píct ten chleba v ošatce vysypané moukou, ale já ho peču normálně na plechu, nemám problém, že by se mi rozjel...jinej význam snad ani to pečení v nádobě nemá, ne? :myslim

Jsem dneska chtěla něco upíct, ale lenora byla silnější :bojim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Franto opravdu musis rozpalit tu zapekacku pred tim, nez tam to testo kydnes. no a pak jeste teda zkusit vysypat vic moukou

Aluska: osatka je best, ale tu nemam :(, na pekaci jsem to nikdy nedelal, pouzivam velke zapekaci misy :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já Vám nechci skákat do rozjeté diskuse, jen bych chtěl napsat jeden postřeh k tomu co tu někdo psal o těch cenách - že když člověk kupuje kvalitní potraviny, tak v přepočtu a ve finále a tak dále zaplatí to samé co za sračky, ale přitom si za to koupí kvalitní jídlo.

 

Já k tomu mám jenom takový svůj soukromý poznatek: loni v létě jsem se rozhodl něco udělat se svojí váhou. Přestal jsem žrát smažáky a bílé pečivo, ranní koláč jsem nahradil bílou Hollandií, rohlík kornspitzem, vepřový kuřecím, chipsy zeleninou a tak, začal jsem jíst ryby který jsem předtím nemusel a zároveň jsem si ovšem omezil porce o čtvrtinu až třetinu, nicméně místo 3x denně jsem jedl 5x. Prostě jsem přizpůsobil jídelníček, dodržoval jsem vyváženou stravu a zároveň jsem krotil "mlsnou" a jedl jen do syta tak, abych neměl pocit hladu.

 

Výsledek se dostavil, za dva měsíce jsem zhubl o deset kilo a cítil jsem se skutečně zdravě a plný energie. Zároveň ale měsíční náklady (jsme dva a malé dítě) stoupy na potravinách o tři tisíce.

 

Takže za mě ano, vyplatí se jíst zdravě a kvalitně, ale rozhodně to něco stojí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Scratch: Díky. Já mám právě zkušenost, že se teploty pro horkovzduch dávají nižší asi 20st, protože lépe prohřívá a víc vysušuje. Třeba když peču spodním/horním, dávám 250, ale horkým dávám na stejné věci jen 220/225. Zkusím zaexperimentovat neboť zatím vše zastala pekárna, ale tvar chleba a zapečená lopatka mě už irituje, tak možné nechám těsto vymíchat a nakynout v pekárně ale upeču v troubě, podobně, jako to děláme s pizzou nebo francouzskými koláči. Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...