Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Už máte přezuto na zimu


FrantaCV

Recommended Posts

Aha. Tak na držení klíče na kole, zatímco druhý poskakuje po páce, je výborné především to, že si ten držící koleduje o zlomenou ruku nebo že s tím dostane po palici. Jinou výhodu nevidím. Osobně bych to takto nedržel ani za zlaté prase. Když už takto použít páku s trhákem, tak výhradně sám. Pouze bych k tomu dodal, že je vhodné používat trhák v rozumných mezích, nikoliv libovolně dlouhý a ještě v kombinaci s těžkým kolegou, protože i ten kolový šroub se dá poměrně dobře ukroutit a pak máte násobně horší problém k řešení. Nemohu než vzpomenout na jednoho kolegu, který u Mercedesu ukroutil šroub s prodlouženým dříkem právě mezi hlavou a kuželem, takže kolo zůstalo přichycené naplno utaženým šroubem, který nebylo jak povolit a navíc byl ten kužel skryt v asi 7 cm hluboké díře hliníkového disku, který nechtěl zničit. Odvrtávání trvalo několik hodin a stálo několik zničených vrtáků...

Důvody, proč to nejde povolit jsou snadné - utahovalo to nějaké prase, co to krutě přetáhlo (kdo nemá cit, měl by používat momenťák), případně ultraprase s použitím vzduchové pistole nastavené naplno. Případně ještě v kombinaci s hliníkovými disky to zaoxidovalo.

Každopádně když to nejde povolit rázákem ani rozumně dlouhým trhákem, řešením je do hlavy šroubu několikrát pořádně udeřit kladivem - to je tzv. odražení, a pak zkusit povolit, zpravidla to pak jde snadno. Není to sice úplně košer, nicméně je to méně rizikové než riskovat utržení šroubu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[rquote=1777525&tid=129692&author=oddie

Každopádně když to nejde povolit rázákem ani rozumně dlouhým trhákem, řešením je do hlavy šroubu několikrát pořádně udeřit kladivem - to je tzv. odražení

A to je to, proč je to nejlépe dělat ve dvou; Jeden táhne klíč ve směru k povolení a druhý \"Rozumným\" kladivem uhodí na hlavu šroubu (přes klíč).

Samotný úder na šroub (bez točivého momentu) většinou nepomůže - obvzlášť u hliníku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, už. Z 19 firemních jsem dělal 15 vlastnoručně a 4 v servise.

Ještě 2 auta doma a mám to.

Mám trubku na povolení, hydraulický zvedák, a na přitažení momentový klíč. Šrouby maličko máznu. Je to celé dobrý relax.

Samo přehazování je brnkačka. Horší je donést ten počet kol z prvního patra a zase zpět.

Příprava začala v srpnu - přezouvání nových pneu a vyvažování jetých.

[upravil dne 25.10.2013 13:42 od P607Olda]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Včera jsem utáhnul poslední z 52 šroubů, takže všechny popelnice (mimo Nighthawka) už jsou na zimákách. V minulých letech se mi párkrát stalo, že jsem oddaloval, až jsem oddálil a bylo ouvej. Ráno 4:30 bylo slušně a v po 18:00 klouzačka na letních v chulemenici.... Následovalo rychlé přezutí a zcela samozřejmé téměř měsíční zlepšení počasí a suché silnice (protože na ptáky a na Murphyho jsme krátký)....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A to je to, proč je to nejlépe dělat ve dvou; Jeden táhne klíč ve směru k povolení a druhý \"Rozumným\" kladivem uhodí na hlavu šroubu (přes klíč).

Samotný úder na šroub (bez točivého momentu) většinou nepomůže - obvzlášť u hliníku.

Třískat do klíče je ptákovina, to má akorát menší účinnost. \"Většinou\" nepomůže - mně to pomohlo vždy...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přezouvat? Já sem spíš přemýšlel o koupališti, jestli bude ještě pár dní takhle... A co se povolování týká, osobně sem kdysi začal šrouby při přezouvání lehce mazat, jak píše Olda a od té doby sem neměl nikdy problém s povolením, jen asi jednou, když mi přezovali kola v pneuservise:grr Jednou mě ale na feldě dostalo kolo, který sme i bez šroubů dostávali dolů z auta asi půl hodiny, byl to origo liťák, taková ta pavučinka, za kterou nebylo jak zapáčit a kladivo se špalkem si s tím nevěděli rady. Dokonce sme povolili hever, aby si auto sedlo plnou vahou na zem a nic. Asi se jeden zadní hliník skamarádil s bubnem víc než je zdrávo:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dorvat na hliniku ale i na plechu takto sroub = totalni cune ..... lepe to nazvat nejde.

Ono tam je nejaky utahovaci moment a ten tam neni predepsany jen tak pro legraci.

Nechtel bych videt v jakem stavu bude dosedaci plocha a v jakem stavu bude samotny sroub.

Take jsem se uz sesel s pneuservisem kdy jsem byl naposled /podobne dorvane jeste na P405/

To radeji mesic co mesic vezmu klic a prejdu cele auto ...... vcetne vzduchu...... a je klid.

Jinak muj recept je

dotahovat na \"slozeny\" klic rozume

a povolovat na \"vytazeny\" klic na kola

A nikdy problem nebyl.

[upravil dne 25/10/13 18:42 od Lihous]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...