Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

nové brzdy (disky)


Pecanek

Recommended Posts

Zdravím,

Mohl by mi někdo podat nějaké vysvětlení k názvu "lišej" týkající se brzd. Nechal jsem si vyměnit brzové kotouče u P309 diesel. Nějakou dobu bylo vše OK, ale časem se při brždění začali rozklepávat kola (a volant). Když jsem to reklamoval u "svého" servisáka, řekl, že brzdy chytly lišej. Pak s tim něco udělal a prý by to mělo být lepší. Nebylo, spíš je to pořád horší. Dokonce dochází při otáčení koly v první fázy ke klapnutí (asi se v uchycení kol díky vibracím něco začalo uvolňovat). Zatim s autem lze jezdit, ale vzhledem k plánované cestě do Alp a blížící se zimě by asi bylo vhodné začít konat. Lze tato závada opravit, zmizí časem sama, nebo je nutné provést znovu výměnu kotoučů???

Díky TP

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předpokládám, že máš nechlazené kotouče, kdy stáčet je finanční nesmysl, u soustružníka necháš 400-500 a nové stojí 1000 kč. Závada se nezlepší, lišej kotouč chytne spíš při dlouhodobém stání, pokud jezdíš aspoň jednou týdně prudši přibrždění to řeší. Otázkou je zda jsi s kotoučema měnil i desky a zda to někdo pořádně vyčistil....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na kotouči to jde vidět. Jsou to takové tmavší místa na vybroušené třecí ploše. Je to nerovnoměrně napálená vrstva z brzdových destiček.

Bývá to většinou projevem jízdy s malým využíváním brzd, lehoučkým bržděním. Chce to přitvrdit při brždění. A já za sebe ještě mám jedno podezření, že to zhoršuje lehce se křížícíse třmen.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Ladis

Na kotouči to jde vidět. Jsou to takové tmavší místa na vybroušené třecí ploše. Je to nerovnoměrně napálená vrstva z brzdových destiček.

Bývá to většinou projevem jízdy s malým využíváním brzd, lehoučkým bržděním. Chce to přitvrdit při brždění. A já za sebe ještě mám jedno podezření, že to zhoršuje lehce se křížícíse třmen.

tak s prilis lehkym brzdenim nemam problem :)

spis ze mi auto obcas stoji tyden ci dva, kdyz jsem nekde na sluzebce letadlem... ale zatim je to nastesti ok :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No mam spíš dojem že tvuj milej servisák ti zapomněl obrousit destičky ty se připekly a zkroutili kotouče a teď se z toho snaží vybruslit vymejšlením kravin. Díly prodávám už pár let a něco jako lišej sem fakt neslyšel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý večer,

zajel bych do autorizovaného servizu pro zjištění stavu a vyjádření, které bych chtěl písemně. Na základě vyjádření bych zvažoval další kroky.

Není možné aby na nových kotoučích v krátkém čase vznikly podélné nerovnosti (rýhy). Z Vašeho podání soudím, že technika není Vaše silná stránka což jistě zjistil i Váš \"servisák\" a namontoval Vám kdoví co. Prostě se spolehl na to, že to nepoznáte. Budete-li chtít podrobně Vám popíšu další na e-mail. Zdraví Boleslav:myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud se při brždění rozklepe předek a volant, tak jsou \"zvlněný\" přední kotouče. Pokud při výměně kotoučů nebyly vyměněný destičky, nebo nebyly alespoň \"srovnaný\", tak to není mechanik, ale údržbář.:grr Tohle mi udělat, tak nebude lišej na brzdách , ale na údržbářovi.

[upravil dne 10/8/05 Bohumil]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Boleslav

Dobrý večer,

zajel bych do autorizovaného servizu pro zjištění stavu a vyjádření, které bych chtěl písemně. Na základě vyjádření bych zvažoval další kroky.

Není možné aby na nových kotoučích v krátkém čase vznikly podélné nerovnosti (rýhy). Z Vašeho podání soudím, že technika není Vaše silná stránka což jistě zjistil i Váš \"servisák\" a namontoval Vám kdoví co. Prostě se spolehl na to, že to nepoznáte. Budete-li chtít podrobně Vám popíšu další na e-mail. Zdraví Boleslav:myslim

Obávám se, že ono zjištění stavu a písemné vyjádření autorizovaného servisu bude stát několikanásobek ceny těch kotoučů...

Stále ještě nebyla zodpovězena otázka, zda byly s novými kotouči měněny i destičky - pokud ne, tak se ani moc nedivím. Případně, co to bylo za destičky a kotouče, protože na trhu je k dostání leccos i dost mizerné kvality.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za návrhy a podněty. Je fakt, že nejsem zrovna brzdič a brzdy používám více méně k dobrždění (po přibrždění motorem) popř. při nenadálém brždění. Autem jezdim převážně o víkendu delší štreky. Samozřejmě měnil i destičky (typ samozřejmě nevim). Po výměně mi bylo porazeno brzdit s citem. Tolik jsem udělal. Ze začátku bylo vše OK ale časem to začalo klepat. Jednou se to po ujetí cca 30 km opět poměrně slušně rozklepalo až mi to bylo divný - zastavil jsem a šel se na to podivat. Celý pravý kolo bylo rozpálený. Po vychladnutí jsem se mrknul na destičky a jedna byla úplně zaseklá a nešla odtlačit od disku. Nakonec jsem ji vytlouk ven, dal tam provizorně jednu straší sjetou (protože ani čelisti samotné nešli rozevřít) a odvez to polehoučku bez brždění do servisu. Tam mi bylo řečeno info o lišeji atd jak jsem již výše uvedl.

Pozoruhodné je, že řekněmě v 15% brždění se kola (volant) nerozklepou a brzděj bezvadně. Jindy klepou relativně málo a někdy když lehce přimáčknu pedál klepe tak že úplně vidim jak je disk do vrtule. No jsem z toho trochu zmaten. No necham si navrhnout řešení a uvidíme.

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud jsi měl červený kolo, to bych tipnul na to, že ti dělal nový brzdy ALE už se nepodíval jestli chodí nebo nechodí pístky. Protože na sjetejch kotoučích ( tenčích ) jsou logicky pístky povytažené víc ze třmenu. Tudíž je možný, že když je natlačil dovniř aby se tam vešly nové kotouče a desky, tak nechodí tak jak má a při zabrždění se už nevrátily zpět a začly přibržďovat, tím pádem se ti sjel každej kotouč jinak a na tom teplym kole to udělalo bordel. To je blbost toho sesrvisáka, přece když už dělám brzdy, tak mrknu jestli mi chodí pístky, no ne? Další věc je, co tam dal za kotouče a desky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...