Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Za rok skončí podpora XP, jaký systém pořídit?


MilanF1

Recommended Posts

Ono je to také o licencích a penězích, pokud tedy nepočítáš s nelegální instalací. Ale já bych v pohodě zůstal u XP a nic bych neřešil. To že za rok skončí podpora se Tě skoro nijak nedotkne. Neznám nikoho kdo by jejich aktivní podporu využíval, zvlášť u OEM stejně není a měl by jí poskytovat vendor. Maximálně se tě dotknou bezečnostní záplaty a těch už mo není a hlavně nebude potřeba.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MotoMoto: Windows mám vždy legální, zde si opravdu netroufám hrát s osudem. XP v netbooku je původní a na stolní jsem si sehnal štítek + mám doma ještě jedno XP (štítek i CD) ze staršího PC.

Pokud tedy bezpečnost nebude zásadně ohrožena, pak měnit opravdu nebudu. :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podpora sice skončí, nicméně používat ten systém půjde bez problému i drahně let poté. Takže jestli fungují, tak bych neměnil.

Co se alternativ týče, tak pro lidi, co to mají jen na internet a ničemu dalšímu nehoví, bych volil Ubuntu, pro obyčejné uživatele bych volil Win 7. Já osobně mám na svém pc Ubuntu, Win XP ve virtuálu, v práci mám Win 7 a v rudhé práci Win 8 :) Poslední jmenované mi ale teda docela místy pijou krev.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokojne by som nechal Xp.Pravdepodobne zatiaľ najspoľahlivejší systém vhodný na home made aj pre profesionálov alebo do práce. Za zmienku stojí ešte Win 7 aj kôli tomu že zdrojový kód systému je zhodný s Xp čkom.Win Vista Win 8 sú o ňiečom inom.Pokiaľ si ich človek nevie dobre nastaviť niesú dobré nanič.A okrem toho vyuźívajú príliś veĺa operačnej pameťe . K tomu Xp ćku si ale treba zálohovať driveri .Môže sa stať źe časom sa už k nim nedopracujete

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MotoMoto: Windows mám vždy legální, zde si opravdu netroufám hrát s osudem. XP v netbooku je původní a na stolní jsem si sehnal štítek + mám doma ještě jedno XP (štítek i CD) ze staršího PC.

Pokud tedy bezpečnost nebude zásadně ohrožena, pak měnit opravdu nebudu. :papa

Tak jsem se zase trochu zasmál. Legální není přenesení z jednoho PC na druhé (tedy pokud to bylo kupované OEM, tedy s počítačem a ne jako samsostatná krabice.

To že k tomu máš CD a štítek ještě vůbec nic neznamená.

A pokud by jsi chtěl přecházet na nový OS tak by to znamenalo koupit si novou licenci v krabici. Tedy nikoliv opět levnější OEM.

Ta už by pak ,ale byla přenosná a nezhynula s HW.

Pokud by někdo potřeboval něco vysvětlit ohledně licencování Sw obecně a speciálně produktů Microsoft tak se klidně ptejte, je to moje parketa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MotoMoto: Jak jsem tedy mohl koupit použitý štítek XP a dát ho na starší PC, kde předtím bylo taky XP a vše mi funguje?

Na starším PC (2004) jsem měl XP (koupeno s PC) a v průběhu let jsem vyměnil všechno, krom základní desky s systém běží (běžel - 3 roky odstaven) ... možná toto padá s novějšími systémy :myslim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

WIN8 bych si do PC fakt nedal.... WIN7 je taková kombinace XP a Visty. Kde to geniální převzaly 7ky z XP a vzhled z Visty. Ale vypadá to vše mnohem lépe, pracuje se s tímhle systémem relativně rychle a svižně. A originál teď stojí pár korun :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jsou dvě samostatné věci, koupit a mít legálně. To že něco koupím neznamená že když to používám v rozporu s licenčním ujednáním že to je tak OK. Každý prodejce ti rád prodá cokoliv, ale už za tebe neřeší zda je to správně zalicencováno.

Takže obecné shrnutí.

U OS jsou kromě multilicencí dvě verze licence. OEM a krabice. První je licence (do win7 i COA štítek) kterou uživatel kupuje společně s HW a je s ní pevně smluvně svázán. Většinou tyto licence poskytují výrobci PC a nemá ze strany MS podporu. O tuto podporu se musí starat právě oni vendoři.

Druhá krabicová verze, je volně prodejná a není vázaná na HW. A je tedy možné ji přenášet ze zařízení na další. Tedy jestliže mi napřiklad se odporouči jedna z hlavních věcí na PC nebo NB tak v prvním případě zaniká tato licence společně s HW, ale ta druhá může být použita opětovně nebo dokonce naistalovaná na další PC nebo notebook, pokud zajistím odistalování z prvního zařízení.

Z toho je logické, že se tyto verze značně liší cenově. Zatímco OEM je vždy někde kolem 2-2,5 tisíce tak krabice je skoro za dvojnásobek.

Ale to že ti někdo prodá OEM licenci bez železa, je tvoje věc, že jsi to koupil, ale použít to nemůžeš.

Stejně tak třeba přeprodávání HW a licencování, málo kdo to ví, že když si koupí PC z druhé ruky tak, že má vlastně OS nelegálně. Smlouva o užívání SW je vždy a výhradně smlouva o využívání duševního vlastnictví a je uzavírána mezi uživatelem a výrobcem a není převoditelná na třetí osobu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...