Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

6 stupňová převodovka


brixtr

Recommended Posts

Převodovku ti klidně prodám, musí se ale dát setrvák z 2,2HDI, na to spojku ze 407 2,0HDI (a nezaručuju, že to vůbec jde!!!), do převodovky vyvrtat díru na snímač na setrvák, prostě legrace.

Problém je v tom, že 406 a 407 mají každá jinak spojku (406 80kW HDI má tažnou), každá jiný průměr spojky (230 vs 240 mm) a každá jinak snímače (406 má snímač na setrváku a 407 ne). A tohle všechno musíš zkombinovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 9 měsíců později...

Proč musíš dávat na 406 2.0HDi, setrvák z 2.2HDi, když tam chceš mít šestikvalt? Kvůli tomu, že má 2.0HDi menší průměr setrváku a startér pak nedosáhne na zuby setrváku? Nebo to má ještě jiný důvod? Neřeším teď způsob ovládání spojky, tlačnou, nebo tažnou spojku, nebo jiné umístění snímačů otáček motoru a tachometru-tohle všechno se dá nějak vyřešit.

Zajímá mě jen, jestli na sebe fyzicky dosedne příruba mého motoru 2.0HDi 8V a zamýšlený 6ti kvalt z 2.0HDi 16V (nebo 2.2HDi) a jestli zapadne mrkev šestikvaltu do spojkové lamely na mém 2.0HDi 8V, tak jak má a zbyde tam ještě nějaké místo na pohyb spojkového ložiska, aby byla spojka schopná normálně vystavovat?

Ovládání spojky se dá vždycky nějak vyřešit, párkrát už jsem třeba předělával tu blbou tažnou spojku na motorech 1.9TD na tu normální tlačnou a vše funguje naprosto bez problémů ;)

[upravil dne 24/12/13 18:56 od pepe276]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rozdíl je v těch spojkách - 2,0HDI 8V 80kW RHZ, RHS má v těch 406, Xantiích atd. tu tažnou spojku, kdežto 407 s 2,0HDI 16V 100kW RHR má normální spojku - tudíž opačně. Příruba je stejná, padne na ten motor, v tom problém není. Průměr setrváků na zubech se také stejný, liší se jen průměr činné plochy (lamely) - RHZ má 230, RHR má 240. Proto mě jako možné řešené napadlo použít setrvák z 2,2HDI, který má také 240. Z RHR setrvák použít nejde, protože nemá snímač polohy kliky na setrváku (na převodovce i chybí otvor pro čidlo, ten je třeba dodělat).

Mám doma obě ty převodovky, jak ten 5q ze 406, tak ten 6q ze 407, jestli je chceš porovnat, oměřit, cokoliv, není problém se domluvit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

HDi 66kW má v Xantii (asi i ve 406) převodovku BE3 a ta má úplně jiné(slabší a jiný počet drážek) poloosy, než převodovka ML5T, která se dávala k motorům 2.1TD a 2.0 HDi 80 kW. A to je jen začátek...k tomu jiné těhlice, brzdy, řazení, atd.... Něco jsem o tom kdysi psal tady... http://www.xantiaclub.cz/forum/viewtopic.php?f=1&t=876&p=6434#p6434

Co jsem vypozoroval u Citroena(Peugeot na tom asi bude podobně :-) ), tak převodovky řady ML se dávaly jen do těžších a větších aut ve spojení se silnějšími motory(Xantia, XM, C5 i C4), např. Xsara měla i ve verzi HDi 80 kW převodovku BE3, nebo BE4, které se asi lišily jen průměrem komory spojky(BE4 měly průměr 230mm, oproti 200mm u BE3). A náhled do Citroen service mi to jen potvrzuje:)

[upravil dne 26/12/13 10:00 od pepe276]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukni na ten můj odkaz na Xantiaclub. Jestli chceš šestikvalt na 66kW HDi, tak záleží, na jaké auto to máš. Jestli na 406, tak musíš vyměnit převodovku, poloosy, těhlice, brzdy a řazení+možná ještě nějaké drobnosti a půjde to. Jestli na 306, tak nevím, jestli se vůbec vůbec dělaly poloosy(37 drážek), které ti budou pasovat do téhle silnější převodovky ML5T(5ti kvalt), nebo ML6C(6ti kvalt), protože tyhle převodovky se do 306 nedávaly. Našel jsem jen, že se do 306 dávaly jen slabší poloosy a to i do nejnadupanější verze 120kW. A bohužel jsem neslyšel, že by se dělaly 6ti kvalty do té slabší řady převodovek řady BE...

[upravil dne 26/12/13 10:00 od pepe276]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na odkazu je řeč o TD, nemusí to být stejné u HDi, proto jsem reagoval, jak jsem reagoval.

Pokud máš tedy pravdu s 66 kW, pak je hodně náročné tam dávat ten šestikvalt. Snad jedině \"eco\" převodovku z 206tky. Zrovna nedávno to tu tuším PAJA106 řešil (na 206 HDi). Je to pětikvalt, jenom má delší kvalty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to jsme si jen nerozumněli :) Převodovky ML se dávaly k 2.1TD i k HDi 80kW. K 66kW HDi se dávaly nevím proč, převodovky řady BE.

Jsou 2 řady převodovek. Slabší řada BE - BE3, BE4, BE5 a co vím, tak jsou to jen 5ti kvalty a pak silnější řada ML - ML5T, ML6C, ML6CL, atd. a to jsou 5ti i 6ti kvalty. Přírubou sedí na HDi, ale musíš k nim mít silnější poloosy, protože mají jiný počet drážek v převodovce. U převodovek BE dáš na HDi jen BE4 a BE5, protože BE3 mají menší průměr komory spojky a nevejde se do ní setrvák z HDi, nebo 2.1TD.

Kdysi jsem ve své staré Xantii vlastní blbostí zku*vil převodovku BE3, protože jsem jezdil bez oleje a nevěděl to.Nešla vůbec zařadit jednička. Takže jsem jí rozebral a zjistil, že je v háji kolo na jedničku a od něj odrbaná hřídel(hruška diferáku), na které se točí. Brácha mi dal starou převodovku snad z nějaké 309(taky BE3), takže jsem dal jedničkové kolo, tu hřídel a kolo diferáku z té 309, složil to a do dneška to běhá. Převodovka je asi o 25% rychlejší :D , ale auto není žádný dravec. Na dálnice je to ale super. Jestli si na tohle troufneš, tak to je taky cesta, jak mít rychlejší převodovku. Nebo se zkus popídit, po těch silnějších poloosách k převodovce ML do 306, protože když je seženeš, tak máš tak na 90% vyhráno. Pochybuju ale, že se vůbec dělaly. Nebo jedině nechat udělat štangle poloosy, ale to už není tak snadné...ale zase bys asi byl jediný, kdo by měl 6ti kvaltovou 306:D

[upravil dne 26/12/13 10:02 od pepe276]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, máš pravdu, je to řada ML, ne ME...opravím to ;) ...opraveno!

Poznámka jen tak na okraj:

Převodovky řady ME taky existovaly a dávaly se třeba do XM 2.1TD a asi i do 405 s tímhle motorem. Ty ale ještě neměly řazení lanovody, ale táhlem.

[upravil dne 26/12/13 10:05 od pepe276]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...