Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Gumy na nase autobusy


JaRoY

Recommended Posts

před 15 hodinami, Sawoy napsal:

Asi už to moc rozebíráme ... co byl původní dotaz? Něco místo Quatraků co vydrží víc než 25000?

jj, máš pravdu, kdo to potom má číst když jen hledá info o gumách :-)

ony by asi vydržely tak aspoň 40 tisíc, ale do 1,6 mm a ne jako zimní (aspoň ne dle litery zákona, jinak viz výše, do našich podmínek nevidím problém), což je na pytel, neb tím se ztrácí výhoda celoročních, že nemusím přehazovat a nestárnou mi dvě sady zároveň

původní dotaz byl spíš nakolik je to normální - jestli jsem vybral nekvalitní gumy nebo mám něco s geometrií apod., poněvadž nějak nejsem zvyklej, že bych měl po dvou letech gumu zjevně sjetou

s těma rozměrama je to divný, když jsem to kupoval, tak mi přišlo, že je ten výběr tak nastejno, spíš ještě lepší, že je to polododávkovej rozměr ... a taky co jsem se předtím bavil s kámošem s Galaxíkem, tak ten naopak ze 16 přešel na 15, že je to levnější (ale nevim, jestli má stejnej profil?), nicméně ten teda normálně přezouvá, jako řemeslník najezdí hodně ... achjo ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Patnáctky levnější jsou, odhaduju průměrně o 20%, ale v těch celoročních je ve tvým rozměru fakt mizernej výběr.

Když půjdeš do zimních na celej rok, vybereš si a budou levnější než celoroční (třeba Hankook, Uniroyal, Firestone kolem 1750 - ale všechno E v úspoře paliva) .... otázka je jak moc se to vyplatí - o kolik rychlejc se budou v létě sjíždět. Mně zimní Michelinky ubyly za celej rok (6000 km) asi tak 1,5 - 2 mm; to by pak vydržely z osmi na dva tři ... max. čtyři roky od jara do jara plus jedno léto a to se teda asi nevyplatí. A spotřeba šla v létě nahoru nejmíň o půl litru, to je na těch šesti tkm osm stovek,. na třech sezónách dva a  půl litru - a jsem na ceně za celoroční. Nakonec dojdem k tomu že je to jedno - při našem malým nájezdu se to vždycky nějak vyrovná.

Ještě je tu možnost tý levnoty, ale obávám se, že se úspora rozplyne v malým nájezdu a vyšší spotřebě,

Jo a ty Quatraky - ty těch 25000 vydržely při přezouvání (to by bylo málo) nebo celoročně (to by asi odpovídalo, cokoliv co vydrží o půlku víc bude taky dražší, i když zdaleka ne o půlku)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 6 měsíců později...
  • O 3 měsíce později...

tak se mi téma výběru gum stalo aktuálnějším ... neměl by někdo nějaké reference na tyhle? - https://pneumatiky.heureka.cz/maxxis-allseason-ap2-215-65-r15-100h/

palivo C, přilnavost B, hlučnost 69 ... papírově to zní mírně nadprůměrně, co realita?

mimochodem, nadbytečnej pár disků náhodou někdo nemá?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

tož když v poslední době vidím tu západní "kvalitu", tak jsem se rozhodl na to vybodnout a jdu do té číny, resp. Tajvanu, jak jsem se ptal výše ... sada za 6328 Kč i s dopravou, už přišly a děsně smrdí :-)

Vředštajn po necelých 31 tisících km dopadl tak, že na předních zbývá 3,5 mm, na levé zadní 5 mm a pravá zadní je sjetá nerovnoměrně na 4,1-4,5 mm, což trošku nechápu (chápal bych sjetější kraj nebo střed, ale ne rozdíly v jedné linii na různých místech po obvodu???)

pokud původní vzorek byl 9 mm, tak to máme zhruba 1 mm na 6000 km na předních a 8000 km na zadních, tzn. maximálně 44/60 tisíc na letní provoz

při tomto tempu bych tedy přední mohl ještě nějakých 10+ tisíc jezdit, pomineme-li 'zimní výbavu', jenže na pravé přední jsem našel na boku dost brutální prasklinu v délce asi 6 cm, což bych si myslel, že mohlo vzniknout když jsem na něco nalítnul (sice si nic nevybavuju, ale ...), ovšem pak jsem tam našel ještě dvě menší na jinejch místech, takže spíš nekvalitní guma; ostatně ve vzorku jsou taky všemožný nepravidelnosti

takže pravá přední jde přezout, levá přední za rezervu (to jsem zjistil, že je jinej rozměr[*], tak jde taky přezout), tím pádem na předku budou nový, a na zadku prohodím strany a dojezdím to, pak půjdou přední dozadu a na předek druhej pár z těch novejch

[*] 205 místo 215, to mě fakt nenapadlo při koupi kontrolovat :-) to jsme jen hodili očko že tam nějaká pátá guma na originálním disku je - podle tohoto vlákna je 205 sice taky povolené, ale já to v techničáku nemám a hlavně mi to nesedí s ostaníma kolama

za pár let zase poreferuju, jak se mi sjely a jestli jsem se na tom zabil ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No chlapi, jak myslíte. Já mám na autě nějaký číny, co jsme s ním koupil, ale zimní sezonu mají před sebou asi poslední a pak bych teda osobně šel do Vraníků. Mám s nima dobrý zkušenosti na jiných autech a cena je bezva. 

Protože u nás, když nasněží, tak jezdím v binci, tak ideálně do:

https://www.pneuvranik.cz/x4055-w__1/protektor-215%2F60r16-99h-green-d.-hpl-4-(ms)-vranik

Případně bez GD https://www.pneuvranik.cz/x2663-w__1/protektor-215%2F60r16-99h-hpl-4-(ms)-vranik ale na uježděný nebo zledovatělý cestě ty granule jsou poznat. 

Kdo jezdí v místě, kde to se sněhem není tolik horký, tak dezén https://www.pneuvranik.cz/x6849-w__1/protektor-215%2F60r16-99h-xl-uni-smart-4s-(ms)-vranik kámoš to má na Galaxy a pochvaluje si to... 

 

Honza

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Heh .. no to je slovo do pranice ... narazil jsem na ně před lety ještě když jsem obouvsl Makrelu, ale nenašel jsem nikoho se zkušeností s nima a tím pádem ani odvahu .... tak že by letos? Fakt jsou slušný?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele, měl jsem na několika autech HPL4 GD. hučej... v závislosti na rozměru víc nebo míň ale vzhledem k tomu brutálnímu vzorku to není zas takový překvápko... Měl jsem je na Xantii v tuším 185/65R15, na Kangoo jsem dával myslím 175/65R14 a něco podobnýho jsem měl i na Saxu. Široký jsem zatím neměl.. Bydlím u Jablonce nad Nisou v 600 mnm, takže když napadne, potřebuju se hnout a to s nima bylo vždycky vpohodě... 

Vraník na ně dával doživotní záruku na vady, tvrdily, že pokud se vyboulí, nebo se oloupe, daj ti novou... nepotřeboval jsem zkoušet, Všechny auta šly z různých důvodů pryč dřív než ty gumy. Ty UniSmart nevím, osobně jsme je neměl...  BTW, HPL4 maj nový snad 10mm vzorku. 

Ale za ty peníze... 

 

Honza

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no, jestlis původně toužil jít do celoročních, nevím, jestli je optimální jezdit zimní protektory v létě, ale to už se tu řešilo, že všechno je o vybalancování mnoha protichůdnejch požadavků ...

chtěl jsem něco napsat k tomu tajvanci, až je pořádně vyzkouším a budu mít změřeno, kolik ubyly po deseti tisících, ale toho se jen tak nedočkáme, tak aspoň nějaké první dojmy, pokud to někdo chce zařadit do/vyřadit z výběru:

- normální jízda nepozoruju rozdíl

- na bahně jsem byl překvapen, jak moc to klouže, vůbec žádnej záběr, velkej problém vůbec v setrvačnosti udržet směr, ještě desítky metrů po výjezdu na asfalt dost nejisté ... s tímhle bych v létě na vodě zapadnul, nechápu jak je to možný, když vzorek vypadá 'traktorověji' než ten vředštajn ... dost se bojím, co to udělá ve sněhový břečce

- za mokra ok, zdá se, že drží dost dobře, ale zatím nelilo tak, abych si vyzkoušel aquaplanning

- teď při přejezdu Baby, nepršelo, ale takový to lezavý navlhlý počasí, 7 stupňů, jsem si pár zatáček zkusil najet ostřeji, čekal jsem, kdy to začne pískat, zabliká kontrolka stabilizace anebo rovnou neudržím směr, a nic, tak to mě pozitivně překvapilo - jsem přesvědčen, že ty vředštajny by na mě při stejném stylu už kvičely jak podsvinče

tož tak ...

mimochodem, ty Vraníky nevidím v mojem rozměru, nejsou nebo neumím hledat?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No mě ani tak neptrápí kam to vyjede v zimě, na opravdickej sníh se v podstatě nedostanu. Spíš mě zajímá jak ty celoroční v létě - hluk, vliv na spotřebu a jestli se na tom občas dá jet 120 bez rizika úmrtí.

P.S. kavol: pořád mi jde  o celoroční. Přezouvání prostě neuživím a zimní taky ne. A hledat umíš, ve tvém rozměru nejsou.

Upraveno uživatelem Sawoy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Savoy: aha.. přehlédl jsem, že to jsou celoročky... tak to nevím, ja se pohybuju v místě, kde v zimně potřebuju ostrý zimní vzorek a stejně mám neustále v kufru řetězy a lopatu... takže celoroční pro mě nejsou řešením... ale zas vranik dělá i letní protektory.

 

Kavol: 215/65 R15  je debilní rozměr, v kterým toho moc není... používal to transit, ale nabídka ani v novejch nic moc, Vraník tenhle rozměr nedělá.. nemáš v TP alternativně 215/60R16? Já mám zapsaný oboje a hloupě mám letní R15 a zimní R16, což me štve... letní mám aktuálně blbý, zimní počítám, že po týhle zimně už nebudou na další zimu vhodný, ale zas za jednu sezonu je nedojedu a druhý ráfky jiný a ještě hliníkový 15. Bych klidně vyměnil ty ALU R15 za R16 i plechový ve slušným stavu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Sawoy: tak vliv gum na spotřebu by u mojeho auta byla velmi vtipná otázka :-/ ... teď ten víkend s tou vichřicí jsme si dávali D1 a D11, při předjíždění i 140 (jinak na spotřebu tempomat zaseklej na 110), a jednou nohou v hrobě jsem se teda necejtil, i když ty poryvy větru nebyly nijak příjemný (nějak jsme se zvládli vyhnout tomu nejhoršímu - bejt po cestě to, co jsme proseděli u kámoša ve festovním kamenným baráku, tak si radši zastavím někde hodně daleko od stromů)

edit: ad 'hluk' - k tomu platí výše uvedené, že za normální jízdy nepozoruju rozdíl proti vředštajnu; (ne)kvílení při řádění na Babě je jiná věc

@filoyof012000: 215/60R16 v TP mám, ale nemám disky a nebudu dávat ~15 kKč za to, abych při jedný výměně gum dík lepšímu výběru ušetřil max 2 kKč (sice na estetiku docela kašlu, ochcáfku ftédéíčku jsme teď honili na plechu s poklicema z výprodeje v Kauflandu, ale co je moc, to je příliš - disky, ze kterejch bych se nezeblil, dát je na tu Phedru, jsem pod 3 kKč neviděl, krát pět kusů ...)

Upraveno uživatelem kavol
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 9. 11. 2017 at 13:08, kavol napsal:

...

- na bahně jsem byl překvapen, jak moc to klouže, vůbec žádnej záběr, velkej problém vůbec v setrvačnosti udržet směr, ještě desítky metrů po výjezdu na asfalt dost nejisté ... s tímhle bych v létě na vodě zapadnul, nechápu jak je to možný, když vzorek vypadá 'traktorověji' než ten vředštajn ... dost se bojím, co to udělá ve sněhový břečce

Tak přesně tohle mě zajímá nejvíc, protože pokud se mě zima vůbec týká tak z 99% právě ta břečka. A v létě když zaprší tak na třeba i mirným svahu na trávě někde v kempu bude co ... ?

Ty tvý Maxxisy jsou totiž opravdu to jediný do čeho bych z tý Číny byl ochotnej jít (palivo/mokro C/B a úspora dvaapůl až tři na sadě). Cokoliv jinýho už je 2200 - 2300 za kus (Goodrich, Firestone) a C/C ... na mišelinky a další za trojku a víc dlabu .... ty henkůky co jsem uvažoval tak papírově taky nic moc (C/C ale dost se sjíždí - 30 tkm při sadě za devítku teda ne) a nokiany jsou zbytečně drahý, i když na zimu určitě suoer (právě že až moc pro mou potřebu).

Protektory nakonec ne ... úspora při nákupu by se z velké části rozplynula ve zvýšení spotřeby a zbytek je (sice asi ničím neodůvodněná) určitá nedůvěra, vozím dvě děti atd. atd.

Upraveno uživatelem Sawoy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Těch Vraníků bych se fakt vůbec nebál . Já jsem je jezdil na Berlingu 3 sezóny + potřetí zůstali na autě do pozdního léta a pak je ještě po mě dojížděl někdo odtud z PC bydlel/ bydlí tuším někde v Pražských Holešovicích.  Měl jsem ty bez GD a super gumy jednou jsem s nima byl na horách kolega s Galaxií obouval řetězy já pořád jel a když už bývalo mělo dojít na řetězy tak jsem zkusil starý trik z feldy a auto jsem otočil a ten poslední kus cca  600 m jsem odcouval. Pravda trošinku hlučnější ale jinak super guma a co se týče spotřeby tak ta mi vycházela cca o  0,5max 0,6 L/100km navíc oproti letním což je asi normální . Teď mám nějaký Kormorány ( prý polský Michellin)  nejsou špatné za 3 sezony slabých 19tkm a ještě mají cca 6 mm vzorku. Teď na 4 sezonu začali být hlučnější ale jinak zatím stále dobré vlastnosti myslím si že 4 sezonu ujedou úplně bez problému a po 5 je asi nebudu zouvat a dohobluju je přes léto pokud budu mít ještě 807.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...