Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Gumy na nase autobusy


JaRoY

Recommended Posts

Tak nehodlám ukecávat vločku .... a jak jsem se tak díval tak celoroční 3300 a výš takže finančně to nemá cenu, klidně odjezdím celý rok na zimních.

S tou Čínou .... já ti nevim .... já bych se asi bál že mi to někde bouchne a to asi ani v těch 115 - 120 co jezdím po dálnici nebude žádná sranda. Zatím jsem měl dobý zkušenosti s Goodyearama .... na makrele mi při přezouvání zima/léto vydržely skoro 80.000 čili řekněme 40 na jedny ...ale to není autobus, s tím zatím můžu říct jen že na letních Falkenech mám najeto nějakých 25.000 a mají tak 5 - 6 mm. Zimní nevím - jednu zimu jsem nejezdil vůbec, druhou minimálně a vloni ty ojetý michelinky se řekněmě na 8.000 (zima 2015/2016 + léto 2016) sjely o milimetr až dva čili mají-li nový osm, dám na nich 4 x zima/léto neboli nějakých +/- 30.000 než je vyhodím. Možná že s těma good. se dostanu na 40 tkm ale zase za ně dám o trojku až čtyřku víc .... a ve stylu a podmínkách jízdy,  cenách a vlastnostech (ten valivý odpor apod.) je tolik proměnných, že se podle mě nedá jednoznačně určit co je nejvýhodnější (ty testy jsou stejně z 80% marketing). Takže budu volit podle kapsy nějakou slušnou neprofláknutou značku v ceně dva až dvaapůl za kus (Kleber, Nokian, Hankook, Pirelli, Vredestein, Bridgestone, Semperit, Uniroyal ....)

A silně uvažuju o pneu Bílina, kde prodávají za dvoutřetinový až poloviční ceny kvůli roku výroby - např. teď mají celoroční Goodyear Eagle Vector EV-2+ 215/60 R16 99H XL; je to rok 2011 a jak jsem s dopátral, guma stárne je na autě, resp. na světle (UV), takže pokud je skladujou ve tmě tak nějaká obava ze zpuchření po dobu životnosti nehrozí (na autě viz výše bez přezouvání počítám 4 roky). Zimní Pirelli (2011) za 2.250 .... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 minutami, radim.1008 napsal:

To mají pět let.

No a? Znám ty poučky že guma se má po x letech vyhodit i když není sjetá .... ale nevím kolik z toho jsou kecy výrobců který potřebujou prodávat. Hledal jsem, kolem toho a našel právě to, že je-li guma ve tmě, nic se s ní neděje, degraduje až na světle vlivem UV .... a přijde mi to logický. Ale stejně logický nebo lepší protiarguiment mě třeba  přesvědčí ... tomu jsem přístupnej. Ale před 30 lety byly gumy na autě deset roků, jezdilo se na protektorech ... a nebyl problém. Nechci nikoho přesvědčit ani nic prosazovat, jen předkládám a hledám argumenty pro a proti.

P.S. ... abych nebyl  jedna paní povídala ...

http://www.mpneu.cz/staripneumatik/

http://www.testpneumatik.eu/blog/starnuti-pneumatik-jak-poznat-nepouzitelnou-pneumatiku/

http://www.pneumatiky.cz/info/kontroverzni-stari-pneumatik.1-rok-skladovani-3-tydny-uzivani.html

https://www.rajpneu.cz/informace-o-pneu-testy-pneumatik-tipy-rady/

https://www.seznam-pneu.cz/ze-sveta-pneu/jak-dlouho-je-dosud-nepouzita-pneumatika-nova-nebo-a1456319

 

 

Upraveno uživatelem Sawoy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tož lidí, co kupujou v marketu kdovíco, hlavněže je to v akci, je docela dost, a nezaznamenal jsem, že by v poslední době byly nějaký kauzy bouchajících gum, což věřím, že by se pěkně rozmázlo, jednak lidi maj rádi černou kroniku a jednak by si to značkoví prodejci nenechali ujít jako argument, proč kupovat u nich za draho ... takže bych se u Číny vyloženě takového průšvihu nebál, spíš bych viděl jako otázku jízdní vlastnosti, když už i na tom euroštítku přiznaj, že to za moc nestojí

ty Goodyeary Vector/4seasons nějak nemůžu najít v rozměru a vlastnostech, co mám v techničáku - všude samý Tčko, potřebuju H

jestli mám teď pryč 3 mm, tak další 3, pokud to půjde rovnoměrně, tak to bude tak 35 tisíc ... to je polovina proti údaji "na letních Falkenech mám najeto nějakých 25.000 a mají tak 5 - 6 mm", tak to už by se teda i docela vyplatilo přehazovat zimní/letní, hlavně by odpadl problém s tím, že na konci životnosti sice budu mít v zimě na bočnici vločku, ale už ne ty 4 mm v hlavní drážce, jenže to by zase znamenalo, že ty letní budu mít při současným stylu ježdění tak 8 let a zimní ještě dýl, a to mi přijde dost - pokud to má bejt na autě na slunku, jinak pár let ve skladu bych se taky nebál, dík za tip na tu Bílinu (akorát teda nabídka je dost omezená)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobře, Čína nebouchá, ale asi se shodnem že to nechcem ... 

Good ... tady ... všechno 99H ale kromě Bíliny cca 2800 ....

Přehazovat nepřehazovat .... když nenajedeš ročně 25000 tak je za dobu životnosti nesjedeš ... to je můj případ. Při přehazování ti těch 60000 vydrží .. no na autobusu řekněme 45-50000 a to je pět sezón a já najedu za léto sedm a za zimu sotva tři ... to by mi letní vydržely sedm let a zimní patnáct ... teda pokud jde o dezén. V rodině dvě auta ... na pojíždění a tím i na zimu prcek fiat to jsou další dvě sady? Ani omylem ... na malýho celoročně zimní a na autobus buď to samý nebo celoroční.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

někde v autočasopisu jsem četl (zkusím dohledat), že pokud se najede do 15 tisíc ročně, je nejrozumnější (nejekonomičtější) jezdit furt na zimních, doporučovali je pro klidné řidiče (nejen pro důchodce), kteří nejezdí na hraně..., když si uvědomím, že v česku najede průměrný řidič 12 tisíc ročně, tak to platí vlastně pro všechny, mimo pár divochů :P

jinak bez ohledu na to, co kde píšou za cipoviny, budu jezdit v důchodě (už se to blíží) jen na zimních, samozřejmě za předpokladu, že zatím nezmění předpisy, už mě totiž nebaví ta kola přehazovat ;)

 

 

Upraveno uživatelem ozzy56
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možná že kdybysme  jezdili všichni klidně místo na hraně ubylo by pár set mrtvejch. Budem dávat řidičák až s důchodem ... letim s tim do senátu,

Jen teď nevim, jestli v tom časopise výjimečně nenapsali cypovinu když došli k tomu samýmu co praxí já, nebo jestli jsem já tak dobrej že jsem se dobral téhož co autočasopis .. hezkej pocit poránu :D  Tak jako tak se dvěma autama kde každý najede pět šest tisíc za celej rok to tak udělám - celej rok na zimních a/nebo celoroční (budou-li v ceně zimních). Sranda je, že s Lancií teď prakticky jezdím jen štreky čili jaro - podzim to bude na zimních. Letní bych z osmi na dva mm sjížděl asi tak osm let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já na fabii mám poslední roky taky pořád zimní, hlavně Michelin. Musím říct, že v létě držej jako přištý a se sjížděním taky žádný velký problém. S rcz na sněhu nejezdím, takže nepřezouvám. Tam jsou Continental (přední vydržely 50t a zadní mají zatím 61t). A že bych byl zrovna pomalej důchodce...[emoji4]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

parizov: no a vo ... vo ... vo tom to je .... představ si, že já ani nevím jak se pozná že držej jako přišitý :D a to mi do důchodu zbejvá ještě asi deset let. věkem a taky od tý doby co mám děti už prostě jezdím na pohodu ... ono s autobusem se snad ani jinak nedá. kochám se .... a gumovej blatník mi ještě nedávali :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, Sawoy napsal:

Good ... tady ... všechno 99H ale kromě Bíliny cca 2800 ....

ee, špatnej rozměr, mám 215/65 R15

já ti nevim ... 16'' možná vypadaj víc sexy, ale koupil jsem to s 15'' a investovat ještě do disků se mi nechce, navíc na naše silnice mi přijde nižší profil blbej, možná bych ušetřil nějakou desetinku na naftě, ale zase o to dřív budu měnit díly na podvozku, když toho míň vytlumí guma, ne?

jinak teda to doporučení na zimáky celoročně mi přijde prapodivný, pokud někdo nebydlí v horách, tak skutečně zimní podmínky u nás bejvaj max tři měsíce, a k tomu teda další dva kdy jsou teploty tak na hraně, že je to prašť jak uhoď jestli moc zima na letní nebo moc teplo na zimní, takže víc než polovinu času (a typicky tak 2/3-3/4 kilometrů) se jede v podmínkách, na který to není dělaný - na co doporučovat zimáky místo celoročních, který teda sice typicky v zimě budou o něco horší, ale od jara do podzimu by měly mít lepší vlastnosti než zimní? (samozřejmě, je to značka od značky a typ od typu, taky už jsem viděl smíšenej test, kde jeden typ zimních dostal na sněhu na prdel od poloviny letních ... no ale tak v průměru ...)

ohledně těch mrtvolek, nevim, kdo tady má jaký představy o klidný jízdě, nicméně mně kochání nebaví, tudíž nevidím důvod jet pomalejš než to jde (leda tak na dálnici, že pak už jde dost nahoru spotřeba), a nějak mrtvolky nevyrábím, tak nevim, co dělám špatně :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmm .... bylo by docela zajímavý  udělat test naslepo jestli by někdo z nás poznal rozdíl 15 nebo 16 resp. profil 60/65 .... já osobně asi ne. Myslím že ty naše silnice se projevujou u hodně nízkých profilů tak od 50 dolů ... ale jen to jen takový to "někde jsem četl" ... osobní zkušenost nemám. A když už do toho mám zanést osobní prvek - mám autobus na delší trasy což je obvykle (v zahraničí zatím vždycky) bez  problémů s kvalitou. Takže u mě osobně profil 60 nebo 65 nehraje roli, navíc ty 16 hlíny už mám.

Čistě logicky máš asi pravdu - celoroční jsou celkově asi míň nevhobný než zimní, ale i to může být  otázka: je lepší mít o něco míň nevhodný (celoroční) 12 měsíců v roce nebo víc nevhodný (zimní) osm a zcela vhodný čtyři? Aby to nebylo jako s těma hodinkama kdy ty co  nejdou jsou čistě logicky lepčí než ty co se předcházejí o minutu denně (ty co nejdou ukážou přesnej čas každejch 12 hodin  a ty druhý jednou za tisíc let nebo tak nějak).:D

Ekonomicky jsou zimní obvykle tak o tři čtyři litry na sadu levnější než celoroční, otázka je který se rychlejc sjedou.

A co nevím: u zimních v podstatě nemusím řešit rychlostní index, zatímco u celoročních? Jak jsou značený nebo spíš jak jsou definovaný zimní? Protože vyhláška říká že "...V případě použití zimních pneumatik (M+S) s nižší kategorií rychlosti, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla ...."

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na 807 jsem předloni kupoval nové zimní pneu na doporučení kluka z jiného fóra který se gumařinou zabývá a původně jsem ho oslovil s tím že bych pneu koupil od něj, jsem koupil pneu Kormoran  je to sice polská guma ale fabrika patří koncernu Michelin takže údajně jsou dělané podle Mischelinů resp. je to stejná pneu jako Mischelin která už u Mischelinů vyšla z módy ale pořád to je guma která má něco do sebe a jen má na boku vytetováno Kormoran místo Mischelin. Alespoň takto mi to ten kluk vysvětloval. Nějak moc jsem to nezkoumal ale gumy to špatný nejsou a když jsem je kupoval tak jsem trefil akci a i s prací pneuservisu jsem se vešel do 8000 Kč.  Ale třeba na berlingu jsem měl obuté na zimu Vraníky což jsou celoprotektory  byl jsem s nima dvakrát na horách a tam kde lidi s drahejma pneu obouvali řetězy jsem pořád se zvýšenou opatrností jel. A řetězy byli potřeba až v místech kde se začínali bát i čtyřkolkáři. A to jsem měl obyč. pneu dělají se i ve verzi Green Diamond a ty jsou ze zkušenosti kolegy nepřekonatelné. Mondeo na nich vyjelo to co terénní auto nedalo protože nedokázalo přenést tu trakci na vozovku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, Sawoy napsal:

parizov: no a vo ... vo ... vo tom to je ....

:D Jj, tak to raději ještě upřesním. Jezdím celý život dost rychle, ale nikdy ne úplně na hraně (i když to možná tak někdy vypadá) a hlavně vždycky s rozumem. Šedesátka už je pryč, a tak už jsem asi zase trošičku zpomalil. Mám zkušenost takovou - kdysi jsem jel po prodloužené směně domů a říkal si v duchu, kam bych spěchal. Probudilo mě to jak tráva z krajnice mlátila o kapotu. Auto jsem dostal zpátky na silnici (za jízdy) a druhý den si všiml, že těsně před mostkem. Teď teda jezdím zase dost rychle a vlastně bez nehod. Těch pár šťuchanců bylo vždycky tak při rychlosti 5 km/h nebo když jsem stál (couvla do mě třeba paní na křižovatce)... Tak a sorry za odbočení od tématu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

parizov: Koukám krajan (původně jsem z Hlinska) :papa ....ono taky ještě někdo (třeba já) rozlišuje dost rychle (dálnice 160 a víc?) od živě (s prckem fiatem jezdím hodně svižně, to auto si o to říká, s autobusem spíš rozšafně, což neznamená že zdržuju provoz)  :D

Ani jedno nemusí znamenat natolik na hraně aby se projevily mezní vastnosti gumy - to očekávám u sportovní jízdy, brzda plyn, řezání zatáček .... ony ty mezní stavy nejsou o rychlosti, ale o způsobu jízdy ve smyslu agresivity, ne/předvídavosti a tak ....

Upraveno uživatelem Sawoy
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ad profil 60/65 - no, nejde ani tak o to, jestli to poznám já, ale spíš jestli to pozná auto ... v nižší gumě je prostě menší vzduchovej polštář, ale samozřejmě otázka je, jak je to celkově vyladěný

a na zatím nejdelší zahraniční trase jsem teda v cíli měl pěknej tankodrom (ale letos si to prej rakušáci opravovali)

co se týče těch hodinek, to bude dosti o přístupu - ono je mi docela jedno, třeba jestli to na sněhu zastaví na o 10% kratší/delší dráze, neb se snažím jet tak na 3/4 toho, co si myslím, že to snese, na což se samozřejmě kalibruju průběžně podle toho, jak se auto chová, takže to, že nějaký jiný gumy by byly lepší, je irelevantní

pak jsou ovšem názory typu jak má člověk udělat maximum, a jak bych byl rád, kdybych měl brzdnou dráhu o 10% kratší když je odhad nabourán nepředvídatelnou událostí a vběhne mi přímo pod kola dítě, že to může rozhodnout o životě ... no, to je sranda, takže vyberu podle testů nejdražší pneumatiku s nejkratší brzdnou dráhou na sněhu, no a pak mi tam to dítě vlítne za oblevy na vodě, jenže tam ta drahá guma byla v testu třeba až třetí, takže jsem vlastně to maximum neudělal, neb na mokro jsem měl podle testu koupit jinou, a nejspíš to na silnici operativně přehazovat, ne?

ohledně úspory na sadě, no, ty Quatracy momentálně začínaj na dvou litrech, nečína zimní šestnáct stovek (ee.. Sava jsou Slovinci? - tak patnáct), tak to teda nejsou 3-4 litry rozdíl ... a možná je to jen tím, že jsem nepoznal lepší značky, ale fakt jsem ze zimních v létě neměl dobrej pocit ani ve Feldě, ani v Oktávce, zatímco teď ty Quatracy na Phedře v pohodě (dávné zkušenosti se Š120 nepočítám :-))

ohledně jízdy tam, kde ostatní vytahujou řetězy, mno, tož to je taky o řidiči, takovýhle porovnání je ošemetný ... taky jsem musel jet s feldou na letních a dostal jsem se, zatímco běžely zprávy o sněhový kalamitě a lidi odstavovali SUVčka (ne že bych zrovna já kdovíco uměl, pozoruju, jak mi chybí praxe a ztrácím cvik z vysočiny, ale zjevně to se mnou není tak špatný, jako s některejma jinejma); jinak použít řetězy mi problém nečiní, vozím je furt (ono taková mokrá louka ...)

k tý svižnosti, tak to jsem právě myslel, že rychle podle toho, co silnice dovolí, a ne kolik je na ní dovoleno - 160 na rovině umí každej blbec, že

nicméně musím poznamenat, že jako prevence usnutí to kroucení volantem tak úplně nefunguje - od těch dob, co jsem čapl mikrospánek uprostřed Šestajovic, si dávám sakra majzla a zastavuju si a zkouším usnout radši v zaparkovaným autě než za jízdy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi už to moc rozebíráme ... co byl původní dotaz? Něco místo Quatraků co vydrží víc než 25000?

Podle mě ze zimních nic pod dvojku a z celoročních pod dva a půl za kus a tím pádem nemusíme řešit podstatný vlastnosti z testů, nad trojku už ty rozdíly budou hlavně marketing nebo procento sem procento tam na vodě, na sněhu, na ledě ,,, jak sám píšeš nikdy to nebude super do všech situací. Čili zlatej střed kolem dvou a půl zima než dvou osmi za celoroční, řekl bych ....  a zimní se budou v létě víc sjíždět.

Osobně půjdu do celoročních značkových, v mém rozměru 215/60/16 jsou k mání Falkeny 99H (1900 ale úspora paliva F), Hankooky 95V (2000/palivo C), BF Goodrich 99H (2100/C), Dunlop Grandtek 95H (2200/F), Good Y. Vector 4 seasons 95V (2200/C ale na mokru E), Good Y. Eagle EV 99H (2300/E a E), Firestone Multiseason 99H (2400/C+C), Continental ContiCross 95H (2400/C a C). To všechno je levnější než ty Quatraky (2400) který mají palivo B a na vodě C čili tabulkově nejlepší. Škrtám úsporu paliva F a zbývá Hankook, Goodrich, G.Y. V4 s vykřčníkem na vodě, Firestony a Conti .... z osobní zkušenosti tipuju že Hankooky vydrží min. 40000 (u mě 5 let), Goodyearům věřím na 50000 (šest let). Sada za osm= rok za 1600, resp. za devět (rok 1500). Firestone a Conti další litr navrch a nikdy jsem  je neměl, vydrží o 2/3 roku dýl čili cca 55000? Nevím a pochybuju. Hankooky mám na Phedře letní, po 25000 nejsou ještě na polovině, na letních G.Y jsem na makrele dal 70000 "letních" kilometrů a to jsem jezdil ostře. Celoroční se asi sjedou rychlejc, ta voda E u G.Y. mě odrazuje a jsou dražší - vtězí Hankooky.

Ve tvém rozměru je nulovej výběr ... prakticky jen ty Quatraky . Budeš muset jít do šestnáctek nebo se smířit s osmičkou každý tři roky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...