Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Olej a HDI motor.


trah

Recommended Posts

Ano a mozna i proto by bylo lepsi 10w40 ktery ma lepsi mazaci vlastnosti pri vetsich teplotach. Nereste porad vyrobce ten nepotrebuje aby vam auto vydrzelo deset let slapat jak hodinky protoze z toho ma hovno. Ja tu resim vylozene vlastnosti oleje a to proc by 10w 40 mel skodit fapu. A na to aby mu skodil by ho ten motor musel spalovat coz spravne fungujici motor delat nema.

 

Zeptam se tedy znovu. Proc a jak poskozuje 10w40 fap?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Každý motor trocho oleje spaluje. Neexistuje fyzikálně těsný motor, pouze technicky - a tam je dovolená spotřeba dle výrobce v řádu více dcl na 1000km. Takže ano, i kdyby byl úbytek třeba jen půl litru na 20tis km, pořád ten půllitr motor spálil, a pokud to není low saps olej, zanáší FAP o něco více - ten rozdíl třeba nebude drastický, ale je tam.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, ozzy56 napsal:

je to tvůj motor a máš právo nalít do něj co chceš

Přečtěte si diskusi z olejfora. Je toho dost, ale stojí to za to. Myslím si, že pár lidí co tam radí tomu doopravdy rozumí. V podstatě se to celé točí o tom, že doporučovaný Total 5W30 INEO ECS splňuje pouze normu ACEA C2 což je norma pro tzv. lehkoběžné oleje se sníženou HTHS viskozitou. Tzn. že olej klade motoru menší odpor -> nižší spotřeba, jenže také tenčí mazací film -> nižší ochrana motoru před opotřebením. Celé to je údajně kvůli EU, která razí cestu snižování spotřeby. (Proto je povinný systém start/stop, měřiče tlaku v pneu apod..)

Jediná rozumná možnost pokud chcete olej, který stále splňuje výrobcem předepsanou normu B71 2290 a má nesníženou HTHS viskozitu je Mobil 1 ESP formula 5W30. Dle fóra co jsem dával odkaz lze použit ještě lepší alternativy, ale ty už nemají PSA normu. Já nemám čas a ani koule to zkoušet, nicméně když si dáte práci a jednotlivé normy porovnáte, tak bych i věřil tomu, že některé tu PSA normu i předčí. Pak podle mě není problém takové oleje použít.

To co předepisuje výrobce nemusí být (obzvlášť v dnešní době) to nejlepší co je možné použít. Tím nechci říct, že to dělají schválně, ale můžou je k tomu tlačit některá legislativní nařízení. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JacobHot

tak jinak--je mi u zádele, co si do motoru naleješ, ale já budu používat olej, co mi radí výrobce , protože si na rozdíl od tebe myslím, že výrobci není jedno, jak dlouho mi motor poběží, samozřejmě značka oleje není důležitá, důležité je, aby olej odpovídal předepsané normě

Upraveno uživatelem ozzy56
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

PSA B71 2290
Specifikace Peugeot / Citroën motorový olej představen v roce 2009. B71 2290 je olej s nízkým SAPS určený pro motory s filtry pevných částic a s normami Euro 5 emise. Obecné specifikace: ACEA C2 nebo C3 s dalšími PSA testy.
Ten olej s danou normou predstaven v roce 2009 a do te doby se auta s fapem mazala vzduchem?
Procitam forum o olejich a zatim tam jsou zkusenosti s ineo 5w30 olejem spatne hlavne na dalnicich. 
Vim ze vam je u prdele co si tam naleju.
Dekuji Pe.Tr ovi za normalni odpoved. A ostatni bych rad pozadal aby neplacali pi.oviny z prirucky kterou si umim precist. Ne vzdy je doporuceni dogma vhodne pro vsechny.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, JacobHot napsal:

A ostatni bych rad pozadal aby neplacali pi.oviny z prirucky kterou si umim precist. Ne vzdy je doporuceni dogma vhodne pro vsechny.

Teď jde o to, co je víc. Jestli příručka, nebo fórum :D

Ještěže mám svých zkušeností dost a nemusím tohle řešit. 406 po 20ti letech nebrala ani dcl a motor šlapal jako hodinky. A to jsem tam lil ten řidký 5W40 olej :bojim Ale je to taky třeba tím, že jsem ho tam nenechával máchat 20-30tis, jak je dneska v módě...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JacobHot:

Nalej tam tem Mobil 1. Splňuje vše co Total INEO ECS 5W30, ale na rozdíl od něho to není pleťová voda.

 

Pe.Tr: Moc se mi nezdá, že by ten Total INEO pomáhal rozkládat saze. Jak chcete rozložit saze?Vždyť to je uhlík... Prostě to je low SAPS, takže jeho spalováním se jich netvoří tolik jako u normálního oleje. Jediná věc u HDi s FAp filtrem co něco dělá se sazemi je ta Eloys kapalina, která snižuje jejich zápalnou teplotu, nic víc. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hoši, já se tu nechci dohadovat. Důvody chápu - někomu je milejší šetřit motor vyšší viskozitou a FAP ho tolik netrápí a někdo volí kompromis v podobě toho, co doporučuje ten, kdo to auto vyrobil. 
Do 406 jsem lil klasiku Total 9000 5W40 a stejný olej dávám do 1,6hdi, protože jsou to 9HX bez FAPu. Do 1,6 benzínu jde 7000 nebo 9000 - podle toho, co se koupí. No a do 508 dávám Total Quartz INEO ECS 5W-30, na který je od výroby zviklá. Měním na všem jednou za rok při nájezdu 10-14tis (jak to vyjde) a víc neřeším :myslim

Edit: Ale to ineo 5w40 vypadá zajímavě. Škoda, že jsem línej zjišťovat, jestli ho u GT můžu použít :D:aut 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JacobHot: Tabou nalezený olej-MC3, právě nemá normu PSA B71 2290 pro Tvůj motor. Je vhodný treba do mercedesu, který má jiný systém vypalování sazí z výfuku . Mám MB W211 a když jsem chtel sjednotit oleje do všech motorů co mam, HDI, CDI, tak mi vyšel pouze už zde zmiňovaný Mobil1 ESP 5W30 Formula.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já z něj mám docela obavy obzvlaste pri vetsi zatezi (dalnice,paraky,...) Ale ten MC3 splnuje stejne normy jako on ESP. na odkazech jsou rozepsany a prekvapive ma Mobil 1 lepsi viskozitu takze ho zkusim a uvidim :)

total http://www.oleje-total.cz/automobilove-oleje/motorove-oleje-pro-osobni-a-dodavkove-automobily/total-quartz-ineo-mc3-5w-30-1l

mobil http://www.lubstar.cz/files/cs/mobil-1-esp-formula-5w-30.pdf

Upraveno uživatelem JacobHot
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ako píše brutall,tento olej je pre Tvoj motor nevhodný.Poštuduj toto : http://www.c5club.cz/files/pdf/naplne_citroen_2009.pdf.

Skráť výmenné intervaly na polovicu a viac nerieš.V Tvojom prvom príspevku píšeš,že auto máš len krátko.Si si istý,že tam ten FAP naozaj máš ?Najlepšie je pozrieť fyzicky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to najprv pozri.Taký "poliečený" soft dokáže divy,ale nechcem strašiť.Ak tam nie je,daj tam Total 9000 5W40 ,ak je rozhodni sa sám,ale mal by spĺňať príslušnú normu PSA.Pýtal si sa aj na filter.Ja tam dávam všetky filtre purflux.Zvlášť u paliváku sa vyhni kadejakým haraburdám typu starline a podobne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...