Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Podlahové vytápění a jeho výhoda


Francouz_407

Recommended Posts

před 5 hodinami, John_Ice napsal:

Nejsem expert, ale experti mě tvrdili, že podlahovka do patra ne e.

El. se vyplatí jen, když máš dům opravdu dobře zaizolovaný.

takové rozdělovače bez ob. čerpadla + oběhové čerpadlo od zdroje....uplne vlevo svisle

RD Břeclav (4).jpg

20161214_154611.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, morepower napsal:

Jen pro inspiraci, mám zplyňovací kotel na dřevo a podlahovku. Za zimu (ale byla první, takže včetně natápění a vysychání stavby a nebylo moc ostrá) jsem protopil cca 8 skládaných metrů dřeva, což je cca 6-7tisíc.

@Chajda podlahovku sem si dělal sám (ale mám přízemí), v bodech ↓

  • zvolil sem trubky s vodou a ne el.kabel, protože zdrojů tepla do vody si můžu zvolit víc (u mě kotel a elektrická patrona), kdežto do kabelu nic jinýho než elektriku nepošlu
  • takže pokud zdroj je  plyn / elektrika, tak bych se rozhodoval podle dostupnosti a financí. Pořizovací cena elektrokotle je nízká, plynový kotel+přípojka stojí víc, zas na druhou stranu s provozníma nákladama je to obráceně, to chce spočítat. Co se údržby týče, elektrokotel vede.
  • pex-al-pex nebo pert-al-pert není velký rozdíl, ale rozhodně bych zvolil trubky od renomované firmy, rozvadeč pak taky
  • rozhodně systémovou desku (polystyren + folie), sponkovat to na plochý desky je peklo a co se ušetří, je pak draze vykoupeno s prominutím tím sraním s tím. Navíc při zalití systémový desky nehrozí, že trubky vyskočej a budou plavat a navíc se potom dá chodit a desky se nehoupou a sponky nevyskakujou.
  • mám 16cm polystyrenu jako izolace od zákl. desky. Izolace je zásadní, aby to netopilo dolů :-)
  • hrubá podlaha je beton ( s plastifikátorem, neboli fludizérem na ztekucení, aby šli bubliny pryč a beton trubky pěkně obtekl
    • výhoda betonu oproti anhydritu je trvanlivost a odolnost, beton totiž nedegraduje vodou
    • další výhoda betonu je, že podlaha(rozuměj systémový desky) nemusej být tak důkladně nepropustný a zaigelitovaný a utěsněný jako pro anhydrit, protože beton přeci jen teče výrazně míň
    • další výhoda je, že se do stavby nevnáší tolik vody, takže trvá méně času to vysušit, nehledě k tomu, že beton je pochozí mnohem dřív
    • nevýhoda je méně strmá nátopová křivka, anhydritové podlahy se dříve zahřejí a kratší dobu vychládají
    • vrstva betonu se dělá o trochu silnější než anhydrit ( u mě byl anhydrit projektovanej na 50mm a beton na 70mm)
    • možná mají anhydritové podlahy větší rovinnost, ale to hodně záleží na tom, kdo to dělá, viděl sem i dost hrozný záležitosti
  • pokud to půjde ze stejný vody jako do radiátorů, bude tam muset být třicestný ventil, protože do radiátorů jde 65° (cca) a do podlahovky 25-35°, dá se to řešit vyrovnávací nádrží, ze které bude podlahovka vytápěna
  • pokud by šla teplá voda z nádrže, pak čerpadlo

 

V podstatě ano jen

-pořizovací náklady na kotel bez dotace...

-práce se dřevem  dřevo zahřeje dvakrát,kam ho dát ,idealní vlhkost dřeva atd

přípojku plynu většinou platí -přispívá na ni  dodavatel plynu(alespon to tak bylo)

ale jinak věc názoru...beton anhydri pert pex

před 6 hodinami, John_Ice napsal:

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podkroví bude zateplené myslím celkem dobře. Obvodové zdi a štíty jsou postavené nové 44cm porotherm, podlaha 10cm izolace na kterou bych dal tu podlahovku. Strop a šikminy mezikrokevně 16cm kombinace vata + izolace a podkrokevně celoplošně 5cm izolace. A okna mají  trojsklo.

Jinak do domu je již plyn doveden takže bych jen musel projít ze sklepa přes dva stropy na půdu.

A určitě bych dal teplovodní podlahovku a právě mám dilema zda plyn nebo el. kotel. Proto jsem se ptal i na možnost napojení na současnou soustavu od kotle na tuhá paliva, kterým se vytápí 2 patra. A u kotle už expanzomat s čerpadlem je, protože je napojený bojler a ohřívá se voda od kotle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, llug napsal:

V podstatě ano jen

-pořizovací náklady na kotel bez dotace...

-práce se dřevem  dřevo zahřeje dvakrát,kam ho dát ,idealní vlhkost dřeva atd

přípojku plynu většinou platí -přispívá na ni  dodavatel plynu(alespon to tak bylo)

ale jinak věc názoru...beton anhydri pert pex

 

- jo, hele, já se v dotacích neorientuju, takže klidně

- dřevo jsem uváděl fakt jen pro inspiraci a aby bylo vidět ještě další srovnání zas s jiným zdrojem. Vyžaduje alespoň 3 roky zásobu (právě kvůli vlhkosti) = takže dostatečný prostor na zahradě, ideálně pod střechou nějakýho dřevníku. Lidi, co nemají prostor a ztápí syrový, tak ten kotel odpálej po čase, nehledě na to, že získají třeba jen polovinu tepla než ze suchýho. Dřevo taky vyžaduje poměrně zásadní pracovní nasazení :D páč přeci jen těch pár kubíků ročně se musí naštípat, případně pořídit štípačka, což jsou další náklady. Nebo se to dá řešit kupováním naštípaného, ale to je cca 3x dražší než když se koupěj kulatiny a udělaj se. Taky samozřejmě vyžaduje zatápění, přikládání a vyklízení popela, spoustu nošení sem a tam a tak podobně. Mě tyhle věci baví :D, baví mě motorová pila a baví mě i sekery a štípání :D, ale chápu, že pro jiné to může být komplikace.

Můj systém topení funguje tak, že kotel vytápí akumulační nádrž. Výkon kotle je skoro trojnásobnej než TZ domu (taky proto, že se menší nedělaj), takže pro něj to není problém. Z akumulační nádrže je pak teplo čerpadlem rozvedeno do podlahovky. Náhradním zdrojem tepla do nádrže je 9kW topná patrona s termostatem. Tu zapnu, "když sem línej topit"... Poté, co kotel natopí aku ho nechávám vyhasnout. Zatápím, až když je aku na teplotě vody do topení, což je 23-24°. V aku je dostatečná zásoba tepla na delší dobu, takže v praxi zatápím 2-3x za týden a kotel jede na dvě přiložení.

- jo, mám pocit, že ti dodavatel plynu dneska na nic nepřispěje, ale třeba se mýlím

- souhlas

Upraveno uživatelem morepower
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Chajda napsal:

...

A určitě bych dal teplovodní podlahovku a právě mám dilema zda plyn nebo el. kotel. Proto jsem se ptal i na možnost napojení na současnou soustavu od kotle na tuhá paliva, kterým se vytápí 2 patra. ...

Napojit, pokud je přebytečný výkon, to jde, ale bude zřejmě třeba použít tzv vyrovnávací nádrž, nebo pokud by byl prostor tak akumulačku a topit přes třícesťák do podlahy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, llug napsal:

Proč ne samotíž může fungovat i s expanzomatem tedy uzavřeným systemem -okruhem a naopak čerpadlo může fungovat při otevřené expanzní nádobě , nejvyšší bod tepelné soustavy.Pokud teda k ní nevedou dvě trubky k vůli zámrzu třeba na půdě.Ale SAMOZŘEJMĚ je to myšleno tak že se dá expanzomat + čerpadlo

tak jelikoz mi kotel funguje poradne od tlaku 12 atm, coz se samotizi a expanzkou nahore nejsem schopen uplne docilit, tak jsem volil uzavreni, uz z hlediska toho, ze ten tlak (i kdybych ho tam treba mel s expanzkou nahore) bych nenechal jen tak otevreny. Nejsem v tom profik, ale nevzbuzuje to ve me proste duveru.......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, llug napsal:

Zajímal by mně důvod?Neznám jediný proč ne.Pokud dáš dva rozdělovače přízemí -patro a jedno dostatečné čerpadlo od zdroje tepla --25-60 musí v pohodě utáhnout 200m2 podlahovky

a četl jsi pozorně co jsem psal???

před 19 hodinami, John_Ice napsal:

Nejsem expert, ale experti mě tvrdili, že podlahovka do patra ne e.

Ale třeba se doba změnila, třeba máš tak dobře zaizolované stropy, že to to opravdu topí jen nahoru a neprotápíš se dolů, co já vím. znova opakuji nejsme expert, jen jsem upozornil dotazatele, aby o tom věděl a zeptal se na to. A dle mého, většinou jsou už odizolované podlahy v přízemí lépe než stropy, kde jsou jen hurdisky...a nebo lze to upravit třeba vybouráním potřebné hloubky? co uděláš na podlaze, kde nemůžeš jít dolů, jen nahoru...že by jsi zmenšil futra? tohle je můj pohled a chápu to, ale třeba to normálně funguje a nevadí to ničemu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V ‎13‎.‎05‎.‎2018 at 17:47, Chajda napsal:

Zdravím, chtěl bych od vás radu, zda jste třeba někdo neřešil něco podobného ?

Máme 40 let starý dům a teď předělávám střechu a podkroví k bydlení, a řeším čím topit. Chtěl bych nejspíš podlahovku ale řeším zda plyn nebo elektriku co se vám zdá být lepší ? 

Nebo nevíte někdo zda je možnost připojit podlahovku na stávající ústřední topení (samotíž) ?

Díky za případně rady a tipy.

Když budeš uvažovat o plynu, tak bych dal kotel, aby vytápěl celej barák. Je blbost mít kotel na plná paliva a potom ještě kotel na plyn , s kterým budeš vytápět jen podkroví. Ale otázka je , jak budete mít vyúčtování. Potom mít vlastní topení chápu. Záleží na dohodě a na vztazích.

Dále je otázka jestli ten kotel na tuhá paliva je dobrý, jestli něco vydrží, když pomineš jaká to třída kotle je.

Jestli vezmeš el. tak náklady máš levné, kotel do 20 000 a máš klid, plynový kotel dobrý jsi na 40-60 000 + připojení na odtok (kondenzace) a ven rouru(ze zdi či komín).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Celej barák na plyn zatím neplánuji. Máme les, takže topíme dřevem+ uhlí. A kotel je vyměněn loni tak myslím že nějakej rok by vydržet mohl. 

Ještě pozvu nějkého topenáře ať se na to podívá naživo a řekne co by s tím šlo udělat.

Jinak díky za rady.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nějaký topenář není jakýkoliv topenář. Spíš bych hledal experta na topení...možná zaplatíš více, ale celkově ušetříš. Většinou topenář se koukne a řekne dáme tam tohle či tohle, vůbec to neřeší. Teda aspoň jsem měl já zkušenost. Letos pryč atmose (C30S) a plyn. Přišli 3 topenáři, aby mi udělali nabídku... koukli jenom na kotel a hned dáme tam 30kw...vůbec neřešili, jaké mám radiátory, jakou měl účinnost kotel, jaké mám  teplotní ztráty (sám jsem to nevěděl a neřešil) atd. Až čtvrtý zjišťoval co a jak (nevím jestli dobře) a náhle z 30 je 21kw....nemluvím tím o penězích na kotli, ale o tom, že plynovej kotel startuje a předimenzovaný kotel bude startovat vícekrát než menší, prý menší spotřeba a delší životnost. Takže jsem zvědaví až uhodí -20°C mrazy jestli se ohřeju.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...