Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Podlahové vytápění a jeho výhoda


Francouz_407

Recommended Posts

a ja jen pridam, ze to ma v baraku stryc... a jelikoz to je normalni zatepleny dum, ale nijak extra pasivni nebo co ja vim, jak se to jmenuje...

A jen podlahovka mu nestaci.... musi byt v mistnostech i radiatory... kdyz zkousel topit jen podlahovkou, tak vsem pomalu horely nohy, ale stejne v mistnostech byla zima...

Tusiz ja osobne bych JEN podlahovy topeni nedaval...

Asi má něco špatně. Okna? Dveře?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám jenom podlahové topení (mimochodem - už se to tu několikrát řešilo, zkus hledat). Výhody nebudu popisovat, jen každému říkám, že pokud bych stavěl nový dům, měl by opět podlahové topení. Radiátory mám pouze v koupelnách (žebříky, doplněné o eletrický ohřev na léto), mají samostatné připojení ke kotli, ale vodu ohřívanou na stejnou teplotu, jako jde do podlahy, takže jsou jenom vlažné.

Dům mám \"obyčejný\" z Porfixu, zateplený pouze 5cm polystyrenem. Vytopíme ho v pohodě, Martina vyžaduje cca 23°C :(

Nevýhoda je jediná: není kde sušit mokré věci (myslím tím v zimě, když se děcka dokáží 4x za den totálně promočit)

koupíš sušičku nebo je položíš na zem.....

myslím že je u podlahovky jak rovnomější teplo tak nejmín o polovinu menší spotřeba plynu....mám ji na chodbách v kuchyni a koupelně,jinde jsem ji nedělal a byla to asi chyba ale mám všude rošty s izolací 8cm tak až se naseru můžu v oby\\váku a pokojích klidně podlahovku udělat....;):D:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Peta: na sušení mám v koupelně elektrický žebřík.

Scratch: tak to je blbé. Zrovna tohle se stalo kolegovi. Navrtali mu práh do trubky, tak to vysekal, ustřihnul a dal nový kus trubky a 2 spojky. Už mu to tak běží cca 15 let. Nejhorší je to to postižené místo najít :(,

H4WK3Y: tam musí být něco špatně, pokud je dobře navržena a provedena, tak to musí stačit.

Juve: Já si to sám spočítal, poskládal, zapojil a už mi to několik let krásně funguje. (Projektant z toho dělal strašnou vědu). Samozřejmě teplovodní.

.

[upravil dne 14/1/13 20:28 od Agrafik]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sagic: Pokud máš elektrický kotel, není to takový rozdíl oproti plynu. Drahé jsou přímotopy.

Charlie: Sušičku Martina nechce, nevím proč...

Agrafik: Žebříky nestíhají sušit, jsou jen vlahé

[upravil dne 14.1.2013 20:52 od Peta]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 5 let později...

Zdravím, chtěl bych od vás radu, zda jste třeba někdo neřešil něco podobného ?

Máme 40 let starý dům a teď předělávám střechu a podkroví k bydlení, a řeším čím topit. Chtěl bych nejspíš podlahovku ale řeším zda plyn nebo elektriku co se vám zdá být lepší ? 

Nebo nevíte někdo zda je možnost připojit podlahovku na stávající ústřední topení (samotíž) ?

Díky za případně rady a tipy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chajda ..udělat se to dá ,podlahovka bude mít stejně svoje čerpadlo+ michání teplpty přes třícestný ventil právě kvuli potřebě dostat do podlahovky tak kolem 25-35°c.Počítej však minimálně 10 cm pro podlahpvku  5 cm polistiren(čím víc polistirenu tím líp) 4 cm anhidrit (pokud to bude mokrá výstavba) a 1cm kritina.Teoreticky by samotížka mohla teplou vodu vytáhnout k rouzdělovači podlahovky .Pokud ne dáš do kotelny oběhové čerpadlo a zlepšíš tak cirkulaci v celém domě.K nákladům na vytápění..nejekonomičtější je teplovodní podlshovka..El. kotlem+ podlahovka dum cca140m2 cca 37 000,- rok,plyn kondenzační kotel cca 32 000,- rok a tč 18 000,- rok.Výhoda tč dále spočívá v tom že jím můžeš do té podlahovky i chladit a nemusíš pořizovat klimu cca za 80 000,- do 4 místností.Dále pozor na beton na podlahovku pokud beton tak do něj přidat.......nemůžu si vzpomenout ,ale je to příměs k vytlačení vzduchu z betonu a zlepšení tak vodivosti toho brtonu. A na kari sít bych byl taky opatrný lépe system desky nebo přímo na folii a zasponkovat.Jo  a trubky vícevrstvé plast hliník plast ale je více druhů ...pex a pert. pex je lepší odolnější prostě víšší třída plastu

podlahovka 2.jpg

rd břeclav (2).jpg

Obraz0085.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen pro inspiraci, mám zplyňovací kotel na dřevo a podlahovku. Za zimu (ale byla první, takže včetně natápění a vysychání stavby a nebylo moc ostrá) jsem protopil cca 8 skládaných metrů dřeva, což je cca 6-7tisíc.

@Chajda podlahovku sem si dělal sám (ale mám přízemí), v bodech ↓

  • zvolil sem trubky s vodou a ne el.kabel, protože zdrojů tepla do vody si můžu zvolit víc (u mě kotel a elektrická patrona), kdežto do kabelu nic jinýho než elektriku nepošlu
  • takže pokud zdroj je  plyn / elektrika, tak bych se rozhodoval podle dostupnosti a financí. Pořizovací cena elektrokotle je nízká, plynový kotel+přípojka stojí víc, zas na druhou stranu s provozníma nákladama je to obráceně, to chce spočítat. Co se údržby týče, elektrokotel vede.
  • pex-al-pex nebo pert-al-pert není velký rozdíl, ale rozhodně bych zvolil trubky od renomované firmy, rozvadeč pak taky
  • rozhodně systémovou desku (polystyren + folie), sponkovat to na plochý desky je peklo a co se ušetří, je pak draze vykoupeno s prominutím tím sraním s tím. Navíc při zalití systémový desky nehrozí, že trubky vyskočej a budou plavat a navíc se potom dá chodit a desky se nehoupou a sponky nevyskakujou.
  • mám 16cm polystyrenu jako izolace od zákl. desky. Izolace je zásadní, aby to netopilo dolů :-)
  • hrubá podlaha je beton ( s plastifikátorem, neboli fludizérem na ztekucení, aby šli bubliny pryč a beton trubky pěkně obtekl
    • výhoda betonu oproti anhydritu je trvanlivost a odolnost, beton totiž nedegraduje vodou
    • další výhoda betonu je, že podlaha(rozuměj systémový desky) nemusej být tak důkladně nepropustný a zaigelitovaný a utěsněný jako pro anhydrit, protože beton přeci jen teče výrazně míň
    • další výhoda je, že se do stavby nevnáší tolik vody, takže trvá méně času to vysušit, nehledě k tomu, že beton je pochozí mnohem dřív
    • nevýhoda je méně strmá nátopová křivka, anhydritové podlahy se dříve zahřejí a kratší dobu vychládají
    • vrstva betonu se dělá o trochu silnější než anhydrit ( u mě byl anhydrit projektovanej na 50mm a beton na 70mm)
    • možná mají anhydritové podlahy větší rovinnost, ale to hodně záleží na tom, kdo to dělá, viděl sem i dost hrozný záležitosti
  • pokud to půjde ze stejný vody jako do radiátorů, bude tam muset být třicestný ventil, protože do radiátorů jde 65° (cca) a do podlahovky 25-35°, dá se to řešit vyrovnávací nádrží, ze které bude podlahovka vytápěna
  • pokud by šla teplá voda z nádrže, pak čerpadlo

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, Scratch napsal:

cerpadlo k samotizi? To slysim teda prvne. Co vim, tak vsichni to uzaviraji a davaji cerpadlo a expanzku. Ale rad ziskam nove informace.

Proč ne samotíž může fungovat i s expanzomatem tedy uzavřeným systemem -okruhem a naopak čerpadlo může fungovat při otevřené expanzní nádobě , nejvyšší bod tepelné soustavy.Pokud teda k ní nevedou dvě trubky k vůli zámrzu třeba na půdě.Ale SAMOZŘEJMĚ je to myšleno tak že se dá expanzomat + čerpadlo

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, John_Ice napsal:

Nejsem expert, ale experti mě tvrdili, že podlahovka do patra ne e.

El. se vyplatí jen, když máš dům opravdu dobře zaizolovaný.

Zajímal by mně důvod?Neznám jediný proč ne.Pokud dáš dva rozdělovače přízemí -patro a jedno dostatečné čerpadlo od zdroje tepla --25-60 musí v pohodě utáhnout 200m2 podlahovky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...