Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Pokojový stropní ventilátor - směr otáčení??


Šalda

Recommended Posts

Ahoj, řeším v těhle horkých dnech správný směr otáčení pokojovýho stropního ventilátoru, může se totiž točit na obě strany, kdysi při koupi bylo v návodu napsáno, že jeden směr točení žene teplý vzduch nahoru ( na letní období ) a druhý směr točení má hnát teplý vzduch dolů ( na zimní období )

Jenže já už návod nemám, a na ventilátoru to není popsáno, tudíž se ptám, nemáte někdo doma také stropní ventilátor? Pokud ano, kam se Vám točí?? Směr tam kde je lopatka směrem nahoru, nebo směr kde je lopatka směrem dolů??

Už mě to horko vážně se-e, připadne mě, že to vůbec nepomáhá, venku je 23 a doma máme pořád 29 stupňů:(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ona je to asi spíše filozofická otázka. A to z jednoho důvodu: Jsem viděl dokument, kde ve dvou stejných místnostech byli umístěni dva lidé. Měli stejné podmínky, co se týkalo teploty a vlhkosti prostředí. Jeden dostal ventilátor (sice ne stropní, ale na věci obecně to nic nemění). A sledovali pocení těch osob, teplotu na povrchu pokožky a subjektivní pocity. Bylo zjištěno, že ventilátor, ačkoli neochlazuje prostředí samotné a nefouká nikam chladnější vzduch má podstatný význam v tom, že od nejbližšího povrchu lidské pokožky odfoukává vznilkou vlhkost a postupně se zvyšující teplotu, což velmi výrazně pak působilo na mikroklima a subjektivní vnímání těch osob. Jak meřením kontaktním, tak to bylo krásně vidět termokamerou.

Co z toho plyne? Fyzikálně je jistě lepší, aby ventilátor tahal a tím odtahoval teplý vzduch pryč a odspoda nasával chladnější do prostoru a v zimě opačně. Leč subjektivně pro člověka bude vždy lepší, aby na něj něco foukalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Má 4 vrtule, docela velký, a momentálně se nám to točí lopatkama nahoru, před chvílou jsem to zkoušel lopatkama směr dolů, a bylo to horší než teď:myslim

MJsytic, díky za návod, jen tedy nepoznám, zda to žene dolů nebo nahoru, ale máme na něm taky 3 stupně rychlosti

[upravil dne 4/7/12 22:23 od Šalda]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No na tom asi něco bude, mám stropní ventilátor v každé místnosti a tepota se nemění, ale rozdíl ja to vnímám je velkej. Hlavně v noci je to příjemné, přes den si zapnu klimu, ale v noci je tohle ideální.

Jinak jsem se ptal na počet listů protože třeba v obýváku mám velikej s 5-ti listy a ten prostě míchá cleou místnost a nefouká to přímo dolů. Jinde mám 4 nebo 3 listy a ty jsou zase takové, že foukají hodně přímo pod sebe....

Jinak směr záleží na tom na kterou stranu jsou nakloněné listy, nejčastěji je to Letní provoz ve směru a zimní proti směru hod ručiček.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak nám to tedy fouká spíše pod sebe, takže ovívá asi polovinu pokoje, ale tam kde mám PC tak už nefouká nic:D

Jinak teď se nám to točí v proti směru hodinových ručiček, kde lopatka jakoby stoupá ke stropu, ale krásně to fouká dolů studenej vzduch, když to dám opačně, tak nefouká nic.

MJSytic, tak jak jsi to namaloval Ty, tak se to točí ve směru té červené šipky, lopatkama směřujícíma nahoru

[upravil dne 4/7/12 22:32 od Šalda]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radek i můj obrázek = to samý ;)

Tam není co vymýšlet. Buď to fouká dolů a nebo to fouká nahoru - zbytek je už o tom, jak se ten vzduch pohybuje v místnosti.

Prostě to máš mít nastavený směr červená šipka a nehledej v tom vědu :)

[upravil dne 4.7.12 22:49 od MJSytic]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koblihu, tu mobilní klimatizaci nechci, už jsem ji měl doma, a šla z domu, hučelo to jako prase, chci potom koupit tu s venkovní jednotkou.

MJSytic, jenže tak jak to máš namalovaný Ty, tak směr otáčení podle červené šipky= proudění teplého vzduchu směrem dolů, podle řervených šipek, jestli to dobře chápu, a tím pádem to je na zimní období, aby šel teplej vzduch dolů, nebo ne?

Tak jsem dal ještě stolní ventilátor do okna, tak uvidíme jak to bude za chvílu:)

[upravil dne 4/7/12 22:56 od Šalda]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Woe, barvičky neřeš - já to nakreslil, abys viděl jakým směrem to fouká, když se to točí tak a nebo tak ...:D

Nějaký honění teplýho vzduchu je v bytě - baráku s 2,5m stropem nesmysl ... Si změř teplotu u stropu a u podlahy - bude stejná - zvlášť teď v létě ;)

[upravil dne 4.7.12 22:59 od MJSytic]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MJSytic, tak to potom jo, já to bral, že červená je teplej vzduch a zelená studenej :D:aut

Radku, tak teď už to snad konečně chápu, já jen že mě to pořád vrtalo šiškou jak to mám nastavit, kdyby to mělo jen jeden směr otáčení tak nic neřeším a nechám to být:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...