Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Osvetlenie prahov (dverí) UŽ SVIETIM!


Perros19

Recommended Posts

Zdravím chlapi,

nerád zakladám novú tému, ale už si neviem rady. Chcem si dorobiť osvetlenie prahov (dverí) na predných aj zadných dverách, aby som videl, kam v noci šľapem. Rozmýšľal som, že svetlá v jednotlivých dverách napojím paralelne na stropné osvetlenie alebo sériovo na spínače vo dverách.

ALE:

Ak ich napojím na stropné osvetlenie, tak sa mi všetky dvere súčasne rozsvietia hoci budú otvorení iba jedny dvere, alebo v prípade keď ručne zapnem svetlo na strope. Takto to však nechcem.

Ak by som svetlá napojil sériovo na spínače vo dverách, každé svetlo by sa síce zapínalo samostatne, ale keďže by bolo zapojené v sérii, znížila by sa svietivosť ako svetiel vo dverách, tak aj na strope.

Ak niekto riešil podobný problém budem mu vďačný za každú radu.

Ešte doplňujúce info:

na strope mám dve svetlá (vpredu aj vzadu), do dverí by som chcel dať LED-ky. Spínače sú v A a B stĺpiku. A prílohe uvádzam schému zapojenia stropného osvetlenia.

Ďakujem veľmi pekne. Snáď sa to bude dať nejako vyriešiť.

post-29388-14109625304261_thumb.jpg

[Edited on 21/7/12 13:12 by Perros19]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud se nemýlím tak v zadních dveřích ani spínač na stropní světlo není. Nicméně mám v autě něco obdobného. Když otevřu přední dveře tak se mi rožne světlo co mám dodělané pod nohama. Podle mě existuje jen jedna varianta jak docílit toho co chceš, a to tak, že do každých dveří by sis musel udělat extra spínač na ty světla a vzájemně by nesměly být propojené (jednoduše zapojit paralelně na +12V a spínače každý zvlášť na zem)

[upravil dne 30.6.2012 11:28 od Lucasao]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš pravdu, spínače v zadných dverách nie sú u každého auta. Ja som si ich však dorobil, dokonca tam boli už od výroby navrtané diery, ktoré boli zaslepené. A vidím, že si dospel k rovnakému riešeniu ako ja, tj. dať na osvetlenie dverí samostatné spínače. Ešte by sa to možna dalo spraviť cez nejaké relé, ale veľmi sa v tom nevyznám a tie spínače sa mi zdajú byť istejšie a jednoduchšie. Ešte si to teda premyslím, či sa mi chce vŕtať ďalšie diery do kasne. Ďakujem

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

5008: světla pod nohy se rozsvěcují ve všech dveřích najednou, i v těch zavřených. Takže si nedelej starosti.

Jinak bys musel použít 4 x nějaký tranzistorový spínač, který vyhodnotí otevření jedněch dveří. Ale zase může zlobit něco jiného.

Nepíšeš rok výroby Tvého auta.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

5008: světla pod nohy se rozsvěcují ve všech dveřích najednou, i v těch zavřených. Takže si nedelej starosti.

Jinak bys musel použít 4 x nějaký tranzistorový spínač, který vyhodnotí otevření jedněch dveří. Ale zase může zlobit něco jiného.

Nepíšeš rok výroby Tvého auta.

Jasné, nebudem veľmi špekulovať, chcem to čo najjednoduchšie, aby aj v prípade poruchy s tým nebolo veľa starostí. Ešte si premyslím, či to zapojím na stropné svetlo alebo ako Lucasao písal, na samostatné spínače.

r.v. december ´97, po facelifte

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čest chlopi. Taky jsem něco podobného špekuloval. Dokonce jsem i udělal to osvětlení na šoférové dveře:D. Mé zapojení + jsem vzal normálně z zapalovače protože tam je pořád napětí no a mínus na dveřní spínač. Ano rozsvítí se mi pokaždé co jse otevřou i jiné dveře ale mně to nevadí;)Hlavně že vidím pod nohy a do čeho šlápu:D Akorát změním barvu podsvícení,teť mám červený led pásek(v zimě to vypadá luxusně):roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...

Takže počas dovolenky som nezaháľal, a tak som si konečne prišiel na svoje a spravil osvetlenie prahov dverí. Veľmi som nevymýšľal a spravil som to najjednoduchšie ako sa dalo, a to tak, že všetky dvere napájam priamo zo stropného svetla - predné od predného a zadné od zadného, a keď otvorím jedny dvere, tak sa rozsvietia buď všetky súčasne alebo potom iba tie, pri ktorých je zapnuté aj stropné svetlo.

V nasledujúcich pár príspevkoch priblížim podrobný návod montáže aj s fotkami, ak by to chcel niekto zopakovať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Káble som ťahal od predného stropné svetla. Rozobral som \"A\" stĺpik. V mojom prípade tam boli dva zväzky, jeden od dažďového senzoru a druhý ku stropnévu svetlu. Drôty som jednoduchu cvakol a s \"Faston\" konektormi som si spravil odbočku pre zadné svetlo. Nemal som žiaľ káble identickj farby ako je originál tak som použil klasickú reproduktorovú dvojlinku.

post-29388-14109625780308_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Žiaľ tu som postup zabudol pofotiť, tak iba slovne. V stĺpikoch už sú od výroby nachystané diery na montáž vypínačov, stačí odlepiť čiernu krytku. \"Mínus\" sa chytá skrutkami na karosérii a \"plus\" treba priviesť od stropného svetla. V originály treba ťahať kábel od žltého drôtu, ktorý vedie k svetlu. Takže opäť som cvakol drôt a konektorom som spravil dve odbočky - jednu pre ľavý a druhú pre spravý spínač. Káble som potom pretiahol podop stropnicu do \"B\" stĺpika až k spínaču.

Tiež som hneď natiahol káble pre osvetlenie dverí, rovnako popod stropnicu, do \"B\" stĺpika a cez prechodku až do dverí

Takto to potom vyzeralo: káble v ľavo sú pre stropné svetlo a tie na pravo s modrými koncovkami sú pre svetlá do dverí

obr. 7

post-29388-14109625781501_thumb.jpg

[Edited on 21/7/12 13:50 by Perros19]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...