Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Grilování na kameni


Recommended Posts

Radku, jak dlouho jsi pod tim topil, aby to melo optimalni teplotu?

Ja totiz ted zkousel delat na kameni poprve, taky mame obycejnou zulu od kamenika, v ramecku a jeste pod tim milimetrovy medeny plech, aby se pry lepe rozvadelo teplo a kamen nepraskal...

Bohuzel kamen mae silnejsi, myslim ze skoro 5cm. A topil jsem pod tim jakb blazen a ani za hodinu nebyla teplota nicmoc... maso se jsme na tom delal snad pul hodiny... Takze jsem z toho velmi zklaman - ale asi to bude tloustkou kamene, co?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Topil jsem tak 15 až 20 min, pak si na prst dam kapku vody a hodim ji na kamen, jak jen prskne a zmizí je to OK, maso se musí ihned smažit škvařit a z každé strany mu stačí cca 4 minuty. Rameček mame taky, zespod jen dvě pasoviny, kamen praská, to je normání a ničemu to nevadí, pokud maš 5cm tak musiš rozpalovat dýl, top pod tím tvrdým dřevem, ma vyšší teplotu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 měsíce později...

Tak dnes som konecne dokoncil grilovaciu platnu, dojedli sme klobasy a parky, kedze som ten kamen urobil neplanovane

a nemali sme nic nalozene v paci tak len co sa v chladnicke naslo.

klobasa krasne pustila stavu tak som tam hodil chleba nech to trocha napije.

Kamen je paradna vec, ze ja blbec som to uz neurobil pred rokmi... ale na vsetko treba dospiet :D

testoval som teplotu mala od 180 - 210 stupnov. nic sa nepalilo, olej nepriharal, vypek krasne skrvcal, je to genialne a fantasticke.

zachvilu sem dam fotky a video jestli Radek mozem :)

celkove naklady:

Kamen /hrubka 2,5cm, chcel som 3xm, ale kamenar nemal/ - 20€

material na konstrukciu - 2,5€

praca - svojpomocne

krasne som sa pri tom opalil kedze som zvaral vyzleceny... lepsie ako solarium :D:D:D

neviem ci mam dat pod kamen plech alebo nie...

niekto vravi ze zbytocne to tam budem davat, niekto to zase dava... takze neviem :myslim

praskol znemame co mal plech aj jednemu co plech nemal...

uz som to rozkuril, puklina sa spravila do polky kamena,

ale dalej sa to uz nesirilo, tak snad to bude vsetko co sa praskania tyka..

co sa cistenia tyka, tak este za horuca ako to bolo mastne, tak

som ho suchou handrou poutieral do cista a super :super

[upravil dne 25/8/12 19:10 od Marcel00]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A mě tím inspiroval, nechal jsem si uříznout desku (40 x 40 mm, tloušťka 30 mm) a z materiálu vyhrabaného v dílně jsem zkonstruoval to, co je na fotce. Původně to byla první, zkušební verze, že to pak předělám a už to tak zůstalo.

Spodek z bojleru, uvnitř rošt z kulatiny (hlazenka), deska odnímatelná. Nechá se to převézt v autě, vozim to ke kámošům na akcičky.

A další výhodou je, že po grilování sundám kámen, v topeništi uděláme oheň a sesednem se kolem toho jako kolem táboráku.

Je sice pravda, že to není moc vzhledné, ale účel to plní na 100%.

post-31496-14109626459717_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na desce se hned zezačátku udělala tak 7 cm prasklina, která se po cca. 50 použitích dál nešíří.

Roztápím pomalu, nahřívaní desky kolem 20 minut.

A ještě k čištění desky, o kterém psal Radek Hurvajz.

Já si koupil normální zednickou špachtli na odstranění těch přípeků a taky tam mám hnědé fleky. A ten kamarád mi doporučil, že desku čistí tzv. \"copánkovým\" drátěným kartáčem do malé flexy. Mě totiž překvapilo, když jsem byl nedávno u něj, jak jí má po takový době zachovalou, bez fleků. Chtěl jsem to taky zkusit, ale zatím jsem se k tomu nedostal.

post-31496-14109626460015_thumb.jpg

[upravil dne 25/8/12 21:52 od Butrus]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

inak k tomu pripalovaniu... ak platnu nenabombujes na 300 stupnov tak ti tam nic neprihori...

Ja som pocas grilovania mal teplotu okolo do cca max 200 stupnov (uz som neprikladal... malo krmiva :D)

a nic sa nepriskvarilo... este kym bola horuca som ju handrou pretrel a stala krasne cista...

cize optimalne je udrzovat do maximaaaaalne 250 stupnov, viac uz fakt ne, potom to prihara...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zrovna včera jsem svářel dva rámečky na desky cca 30mm silné. Osobně jsem to udělal tak, že jsem L profily truhlářskou svěrkou přimáčkl k desce a soused mi to CO2 svařil. Tím mám zaručeno, že bude ráměček opravdu těsný a i když kámen praskne (a to na 100% praskne), tak se vše udrží vcelku. V pondělí mi má přijít ohniště:

18a.JPG

Tak uvidím ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... Osobně jsem to udělal tak, že jsem L profily truhlářskou svěrkou přimáčkl k desce a soused mi to CO2 svařil. Tím mám zaručeno, že bude ráměček opravdu těsný a i když kámen praskne (a to na 100% praskne)...

presne tak som ten ramik z L profilov zvaral aj ja, cize priamo na doske. ta doska je v tom ramiku jak privarena :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...