Jump to content

Meření teploty v autě

rinnegato
 Share

Recommended Posts

Čaute chlapci.

Mám problém s automatickou klimatizací.Teplota v autě a teplota měřená klimatizací je dost rozdílná. V zimě jezdím na 22,5 a je tam jakš takš teplo a ted v létě když auto potřebuju zchladit,tak musim mít nastaveno 23,5 jinak je v autě za nějakej čas docela slušná kosa.

Takže počítám, že mi klima měří cca o 1,5 - 2 stupně víc, než je reálná hodnota.

Dá se měření nějak zkalibrovat?

A další věc-měl jsem rozebranej ten ventilátorek s čidlem. Ventilátorek se točí a čidlo je nasměrovaný přesně do prostředka toho ventilátorku. Není lepší ho nasměrovat kousek ke kraji, kde to má tah?

Jo s nějakou odchylkou počítám, ale tohle mi přijde skoro dost. Vždycky v tech vedrech mam nastavnou teplotu na 23,5 a už je nom že tam to číslo je mě docela rozčiluje :) Třeba když jsem měl golfa s climatronicem, tak tam mi to přišlo podstatně přesnější. Nedá se to teda nějak zkalibrovat?

Možno tu niekto vie hodnotu toho termistora-čidla.Kúpiť nový za pár centov v radioamatérovi a skúsiť prepájkovať.Hodnota toho termistora sa mení s tepotou a je to dosť citlivé.Prevdepodobne tam bude nejaký NTC,len hodnoty?Možno v servis boxe...

Tak na to ještě mrknu. Teoreticky když ho přikreju, aby na něj nepeklo, tak by měl v tom autě mrznout míň.

Já to taky asi trošku víc cejtim, protože mám pokovený okna a ty važně bráněj ohřívání vnitřku od sluníčka docela dobře.

Nevíte jetě, kolik by měl být zhruba odpor toho čidla?

k tomu NTC nebo PTC čidlu toto:

Jsou to polovodičová čidla s proměnným odporem v závislosti na teplotě. Zatímco u PTC čidla – pozistoru (Positive Temperature Coefficient) s rostoucí teplotou odpor vzrůstá, u NTC čidla –negastoru (Negative Temperature Coefficient) je tomu přesně naopak - s rostoucí teplotou odpor klesá. Charakteristika je silně nelineární, ale pro mikroprocesorové přístroje není problém jejich charakteristiku zpracovat. Výhodou čidel je vysoká citlivost a nízké výrobní náklady. Nevýhodou pak relativně malý teplotní rozsah (např. -50 až 150°C), který ale plně postačí např. pro účely chladicí techniky. Čidla se někdy označují jako termistorová, i když se vedou spory o správnost tohoto pojmenování. Zatímco základem klasického termistoru je polovodičová destička, dnes jsou čidla PTC a NTC většinou tvořena dvěma diodami v antiparalelním zapojení(viz obrázek).

Z uvedeného schématu vyplývá jedna důležitá věc – při zapojení čidel k přístrojům nezávisí na polaritě.

Jednotlivé typy čidel mají různé charakteristiky v závislosti na použitých součástkách. Mnoho výrobců chladicí techniky, především z Itálie, používá z důvodu vzájemné kompatibility následující čidla a orientační hodnoty teplota/odpor:

PTC čidlo (polovodič: KTY81-121) : 0°C….806,7 Ohm, 25°C….990 Ohm

NTC čidlo (polovodič : 103AT-2) : 0°C……27,3 kOhm, 25°C…..10 kOhm