Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Naftový motor na rastlinný olej


Ondrík

Recommended Posts

Zdravím , nenašiel som tu žiadne príspevky na túto tému.Určite ste už o tom počuli.V USA je to dosť rozšírené, prekopávajú tam staršie diesle tak aby mohli spaľovať použitý rastlinný (kuchynský) olej.V podstate je celá prerábka iba o tom,že pred vstrekovacie čerpadlo je montovaný predhrev aby sa ten olej predhrial nakoľko je hustejší ako nafta.Najbližšia firma ktorá montuje tieto veci je tuším v čechách..Na internete a napr. kanáli Discovery je k videniu množstvo materiálov a pokusov.Osobne som to neskúšal a tak by som chcel počuť aj názory z tohto fóra.Prosím vás prispievajte iba zo serióznymi myšlienkami a pokiaľ máte osobné skúsenosti,vaše rady budú určite cenné. ešte dodám.. hlavne by som chcel vedieť či sa to dá miešať s naftou napr v pomere 3l nafty a 1l oleja.Či by to v takomto pomere nehrozilo že sa poruší vstrekovacie čerpadlo.Samozrejme olej by bol filtrovaný.

[upravil dne 21/4/12 12:56 od Ondrík]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je tu prispevku hromada, dokonce i fotky z prestaveb napr. 205ky

vseobecne rostlinny olej je vhodnejsi pro auta, ktera jezdi s vetsim zatizenim a v rezimu delsich jizd, pri poskakovani ve meste a jizde v rezimu nizke zateze motoru muze dochazet k nespaleni az 1/3 oleje, ktery se pak usazuje ve vsech castech motoru a tvori tuhe usady, ktere mohou vest az k poskozeni vstrikovacu a jinych soucasti, pronika do motoroveho oleje, zvysuje emisni hodnoty motoru, takze neni takovy provoz vhodny

nepises,do jakeho motoru to chces pouzit, vseobecne starsi komurkovy diesel s mechanickym cerpadlem to bude snaset lepe, nez moderni HDicko

[upravil dne 21/4/12 14:01 od Ferry]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zajtra si prečítam aj ostatné témy.. Mám p 405 1,8 Turbo z roku 1989.ako by to bolo vhodné s týmto motorom? Jazdím do práce trasu 25 km, takže nie hopsanie po meste :) .Ako som písal, riedený olej s naftou 1 ku 3 .Vedel by si mi poradiť ako by to znášal ten môj motor?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

v prípade starších motorov nejde o prestavbu, ale o výmenu hadičiek a tesnení (rastliný olej je iné \"rozpúšťadlo\" ako nafta) a odkalenie celého palivového systému od vody. inak olej vytvorí emulziu, ktorá \"uschne\" a je neodstrániteľná.

ps použitý olej sa nefiltruje, ale \"zlieva, usadené smeti sa vyhodia.

pps p 405grd (1992) jazdil na českú bio naftu a neskôr čistý repkový olej kým to bolo cenovo výhodné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nikdy som si nepomyslel že kuchynský olej by mohol mať zlý vplyv na palivové hadičky.Predpokladám že v palivovom systéme nemám žiadnu vodu.Ešte by som si chcel ujasniť či sa bavíme o použitom kuchynskom oleji alebo novo kúpenom,čistom.Lebo keby som ho kupoval,moc by som neušetril. Olej som chcel prečistiť cez jemné sito kde by sa zachytili väčšie nečistoty a potom ešte jemnejšie sito.Potom by som takto čistý olej riedil s naftou v pomere napr. 3 litre nafty a 1 liter oleja.A lial do nádrže.Myslím že v lete by som tak mohol jazdiť aj bez predhrevu alebo nie ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nikdy som si nepomyslel že kuchynský olej by mohol mať zlý vplyv na palivové hadičky.Predpokladám že v palivovom systéme nemám žiadnu vodu.Ešte by som si chcel ujasniť či sa bavíme o použitom kuchynskom oleji alebo novo kúpenom,čistom.Lebo keby som ho kupoval,moc by som neušetril. Olej som chcel prečistiť cez jemné sito kde by sa zachytili väčšie nečistoty a potom ešte jemnejšie sito.Potom by som takto čistý olej riedil s naftou v pomere napr. 3 litre nafty a 1 liter oleja.A lial do nádrže.Myslím že v lete by som tak mohol jazdiť aj bez predhrevu alebo nie ?
ak sú na tomto fóre ešte aj iné témy na túto debatu môžete mi sem hodiť odkazy? ja som sa nedopátral
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

rastlinný olej (ktorý(aký)koľvek) má iné vlastnosti ako nafta. mňa to tiež prekvapilo, začalo tiecť tesnenie palivového čerpadla.

ja som nalieval kúpený olej, nemám nikoho z kuchyne (sused jazdil na odpadový olej z kuchyne). obaja sme boli spokojní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:) nie som chemik ale podla mňa JEDLÝ kuchynský olej ktorý sa prepravuje v plastových fľašiach nemá nie je taký agresívny pre volajaké gumové tesnenie.Ale to tvrdím čisto môj nepodložený názor.To tečenie čerpadla mohli mať aj inú príčinu,vela krát sa stane že sa veci proste pokazia :roker.Ale každopádne ďakujem za odpovede. Môžeš mi ešte prezradiť v akom pomere si to riedil?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V P-405 GRD (papírově 1,8TD-A8A) ale skutečně 1,9D jsem normálně bez ředění a úprav jezdil na obyčejný RO,dokonce jsem neměl ani předehřev.Cirka při poklesu prům.teplot k nějakýn 10°a míň jsem postupně lil naftu až při mrazech jen naftu.Spotřeba byla 5l/100km,dlouhodobý průměr.Nejvíce jezdil na Lando z Kauflandu (V akci za +-15kč což byla skoro 10kč úspora,tenkrát)dnes se nevyplatí,max v super akcích.Slunečnicový není vhodný,nejlepší je řepkový.Jo a když jsem ještě jezdil Ibizu (1,7GLD-rv 85)tak jsem taky bez jakéhkoliv ředění či úprav jezdil na Bio nebo SETA diesel (údajně 50%:50% nafta a meřo)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 1 měsíc později...
  • O 5 měsíců později...

To Ondrik-nwn,jen přebírám názor co jezdili na ro (on nej větší byl asi v ceně,přece jen slunečnicový je vždy dražší než obyč řepkový).

To Vapno 92-nevím na čí přípspěvek reaguješ-proto když jsem jezdil na RO stál v akci tento 15-17kč a nafta skoro 30kč.Dnes nafta cca35kč a olej se dá v za min.27 (v akci).jinak +- stejné ceny.PS měl jsem ROTODiesel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 7 měsíců později...
  • O 3 týdny později...
  • O 5 měsíců později...

Trochu oživím toto vlákno a zkušenosti na RO protože jsem jednu dobu jezdil Lupem 3L (1,2TDi ) a feldou (klasika 1,9D) a do obou jsem lil RO teda pkd je v akci aby se vyplatilo.Ale poté co jsem zjisti že feliny maji Lukase tak jsem odstoupil od čistého a leju tak 2 l RO do 3 litrů bio,s lupem jsem jezdil od března do září než se vysypal tiptronic a do práce jsem jel 40 km jen na sekvenčně zařazenou 2 (při 3° v automatu šlo na neutrál a chcíplo) S feldama i v mrazech na ro + bio bez předehřevu (teda pkd tam není jako měli pue a citr.).Jinak šéf ,pkd netankuje na ČSAD,tak i do Tuarega či Tiguana tankuje taky bio,stejně tak jeho synáček do čtverkového golfa TDi ,ten tam lil taky olej .

To Vápno jsi si jistý,že za to že začlo téci čerpadlo může olej?Je jisté,že na naftu by ti začalo téci také !!!!!Olej za to nemůže,spíše opotřebení!

PS olej po smažení filtruji jen přes papírový filtr do překapávačů kávy a papírovou utěrku(utěrka hrubé nečistoty)papftr jemnější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 měsíce později...
Návštěvník
Problém je v tom, že kuchynský olej je u nás ešte o 10centov drahší ako nafta:grr

Proste totálne Kocúrkovo.

Ešte postreh, BOSCH čerpadlá údajne prežijú pokusy s olejom, pre LUCAS niečo také bude asi smrtiace.

Tak to aby jsme začali smažit na naftě :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...
  • O 3 týdny později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...