Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Jak laminovat


ketchup

Recommended Posts

Zdravím lidi. Možná toto téma tady už bylo, ale chtěl bych se zeptat jak na laminát. Chtěl bych si něco zkusit udělat sám. A nějak jsem nikde nenašel jak na to. Děkuji všem za nějaké rady a typy.

[upravil dne 25/8/11 20:06 od ketchup]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím,že ketchup chce vědět jak se to vlastně dělá,kde na to sehnat materiál jak ho připravit atp... Aspoň jsem to tak pochopil... :)

Děkuji za upřesnění. Laminotval jsem jachtu, 2,5m model lodi, nebo taky 5 cm velké drobnosti. Nicméně dotaz typu \" jak mám řezat dřevo\" prostě zodpovědět neumím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

koblih69: máš napsat: \"Na řezání dřeva potřebuješ pilu, jednu nebo dvě ruce a trochu síly\" :D:aut

Né, teď vážně, asi potřebuje jen vědět, co si koupit, co je potřeba, jak co třeba smíchat (v jakém poměru), jak rychle nanášet, čím vypodložit atd...já jsem nikdy nic nelaminoval, takže o tom nic nevím, ale nějak takhle to asi chce vědět. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ok tak na obecnou otázku obecná odpověď: Kouíš si vhodnou pryskyřici podle druhu výrobku, Uděláš si vhodnou formu ( podle druhu výrobku ) a koupíš si vhodné lam. tkaniny ( podle druhu výrobku ) :D:D:D:D:D :papa

2 ketchup: místo urážení napiš pořádně co chceš dělat, protože jenom pak se ti dá dobře poradit....

[upravil dne 25/8/11 21:28 od koblih69]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

koblih: Jaké jsou druhy pryskiřice? Jak se pozná, která je na jaký druh \"laminování\", myslíš, že je potřeba mít formu? že to nejde udělat jen tak \"na koleně\"? a jaký druh tkaniny se používá na co? Jsem lama a nerozumim tomu, tak se rád přiučím a třeba títmo odpovíš i autorovi vlákna ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

koblih: Jaké jsou druhy pryskiřice? Jak se pozná, která je na jaký druh \"laminování\", myslíš, že je potřeba mít formu? že to nejde udělat jen tak \"na koleně\"? a jaký druh tkaniny se používá na co? Jsem lama a nerozumim tomu, tak se rád přiučím a třeba títmo odpovíš i autorovi vlákna ;)

Pokud je možné formu připravit tak je to ideální ( třeba otisk už hotového výrobku který je třeba jen podobný a dodělá se ). Pokud není co otisknout tak se místo formy může udělat třeba kopyto. Dobře se pracuje třeba z polystyrenem, případně vyztuženým překližkovými žebry. Uděláš kopito a přelaminuješ. Nevýhoda je, že obě strany budou hrubé.

Tkaniny jsou 2 základní typy - pravidelně tkaná, a nepravidelně lisovaná. Samozřejmě jsou i různé hrubosti. Zjednodušeně jde říct, že hrubší tkaniny jsou na větší tlouštky. Nepravidelně tkané pak hlavně na nepravidelné a hodně tvarované věci.

Pryskyřice se obykle používá polyesterová, ale dá se laminovat i třeba Epoxy... vlastnosti se liší podle použití, ale polyester bývá obecně lepší.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kde nejlépe a jakou sehnat tu tkaninu a pryskyřici potřebuju udělat 2 desky jakoby křidýlka na konci zahnuté nahoru..formu atd to už mám..

laminovací soupravy jsou běžně k dostání v Barvy Laky, Tkaniny jsou tak běžně dostupné i na internetu. Levně to prodává třeba Řempo, ale stačí zadat na net laminovací ( nebo skelnou ) tkaninu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No to je celkem smělý, moc bych to nedoporučoval, Myslím, že je daleko snažší to potáhnout koženkou, kůži, nebo textilií, ale budiž.

Já bych to dělal nejspíš takhle: vzal bych původní tapec a pokryl bych ho tenkou fólií ( mikrotenovou, nebo smršťovací... to je jedno, levná je třeba mikrotenová na zakrývání při malování). Tu bych v ohybech uchytil kousky oboustranné samolepky aby opsaly tvar původního tapecu. Pak bych to celé olaminoval jednou silnější vrstvou. Tím bych dostal tvar. Další vrstvu bych dal zevnitř. Pak vytmelit, vybrousit, stříkat...

[upravil dne 25/8/11 22:01 od koblih69]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, vystříhneš z tkaniny hlavní tvar v tomhle pípadě prakticky skoro obdélník. Fólie je jen oddělení aby to šlo sloupnout. Tkaninu položíš na místo a namícháš pryskyřici ve správném poměru. Pak vezmeš štětec a namáčíš do pryskyřice. Pak tím štětcem prosytíš tu tkaninu ( musí být prosáklá skrz ). Jak se namočí tak dovoluje i tvarovat obliny ( vytahuje se podle podkladu ) a tím štětcem ji do těch oblin natlačíš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dobře a takhle teda to je i u ostatních věcí kdybych chtěl dělat ? teda ta forma dát tam nějakou tu folii aby to šlo sundat z formy dát tkaninu a na tkaninu pryskyřici jo? a jak to je tedy jak jsi psal z druhé strany?tam to stačí pryskyřicí?nebo taky dát tkaninu? kolik by se mělo dělat vrstev? popřípadě jak stejný postup? prokládat tkaninou? a pak tedy asi následuje broušení že? čím je dobré to brousit?

[upravil dne 25/8/11 22:43 od Ferry]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Forma se musí odseparovat. Třeba když má být forma na opakované použití tak se děllá třeba ze sádry, je hladká a tím pádem bude ta strana hezká a téměř nebude nutný ji brousit. Pokud mý být hladká pohledová strana říká se tomu pozitivní \"kopyto\" ten přikrytej původní tapec je negativní kopyto... U kopyty ze sádry a pod se používá místo nouzovky typu fólie separátor, dobře fungují rozné vosky na parkety, silikonové oleje...

Menší věci se dají opakovaně laminovat třeba do kopyt z lukoprenu ( jsou ohebný a prakticky nezničitelný ) takhle se dělají třeba modely - kastle na auta, lodní trupy...

Vstvy se nejčastěji dávají 2, ale to záleží na tom jak to má být pevný. U hondě divokejch tvarů je lepší používat tenší tkaninu a dát více vrstev. U různých úchytů a podobně je dobré dát více vrstev kvůli pevnosti, nebo se tam může zalaminovat třeba ALU mřízka, Alu plech...

Jakmile bych ten tapec ( po vytvrzení ) sundal z té fólie tak bych, vytřel vnitřek pryskyřicí, pak vyložil 2. vrstvou tkaniny a štětcem zase důkladně prosytil pryskyřicí ( nikde nesmí být bublina vzduchu ).

Brousit klasicky smirkem ( za sucha ) , rovný plochy třeba vibrační bruskou. Doporučuju roušku, je to svinstvo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...